Soseilut ja sormiruokailu

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Air4M
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mä leikkaan kurkusta sen pehmeän keskiosan syötäväksi. Se sulaa lähes suuhun. Sitä meillä järsitään(jääkaappikylmänä) etenkin nyt kun lämpötila lähentelee +35c..
 
Kuulostaa hauskalta toi sormiruokailu (paitsi tukehdusäänet) . Meillä syöty maistelujen lisäks iltapuuroksi hirssipuuroa, hiutaleet siinä valmiiks tosi pieniä. Melkein ku jauhoa. Mulla keliakia ni en haluu heti alkaa testaamaan perusviljoja. Hyvin maistuu ja lusikalla syö ite, mistä oon aika yllättyny!?! Muutetaan pian ulkomaille ja sit siellä haluan aloitella sormiruokailua, kunhan oppii vähä istumaan ensin (tai minä pääsen tästä muuttoressistä)
 
En toisaalta viittis tuputtaakaan rintaa. Lisäksi jos ei ole nälkäinen saan vaan kivat hampaanjäljet nänniin jos liikaa tyrkytän :D Tänään nyt sit taas maito maistunut ja kiinteitä mennyt vähemmän. Toista rintaa hylkii, voisiko olla korvatulehdus?? Viimeksi vähän samat oireet... nyt ei vaan oo ollu kipeenä, niin siksi olis vähän kumma jos siellä tulehdus olisi.
 
Korvatulehdus saattaa ilmeisesti olla ilman sen selkeämpiä oireitakin..? Kannattanee käydä näyttämässä jos johtus niistä.
 
Sademetsä, luin juuri jostain uudesta tutkimuksesta, että viljojen maistatus (hyvin pienet annokset) jo näin pienenä heti vähentää keliakiariskiä. Kantsii googlailla! Siedätystä ja maha tottuu.
 
Tytsy mä tiedän, mutta sit ku se on myös perinnöllistä ja tosi haitallista jos se on ja syö. Se on niin eri asia ku vaik laktoosi. Nimenomaan keliakiariskiäkö piti alentaa? Vaikea paikka ku ei haluis tuhota toisen suolistoa syöttämällä jotain mikä ei sovi. Kuitenki eri asia ku allergia, vaikka voihan niissä samaakin olla. ???
 
Kai sitä pitää antaa jossain vaiheessa noita viljoja. Kauraa on jo saanut, ohraa ja ruista ei oikeestaan koskaan kotoa löydy ja vehnää pidän turhana. Ei oo kyl kiva tilanne. Mulla keliakia todettiin 13 v kun en enää kasvanu pituutta ja oli epömääräisiä oireita tutkittu 8-vuotiaasta asti. Mega keliakiavuodatukset tuki täältä :D täytyy yrittää vähän rentoutua asian suhteen...
 
Ehkä mä maistatan ja sit en syötä enempöä ku ei kotona muutenkaan syödä ja sit tulevaisuudessa syö mitä syö esim kavereilla ja mummolassa. 2-3 vuotiailta sitä keliakiaa pysty mustaakseni jo testaamaankin
 
Kiitti kyl kommentista tytsy, tuli taas paremmin pohdittua ja tosiaan teen sit jotku supervähäiset maistatusmäärät.
 
Yritän etsii sen tutkimuksen sulle :) Musta se oli just keliakia. Ja joo, tiiän että sen kans ei kannata leikkiä, kun on paljon vakavampi asia ku laktoosi-intoleranssi. Toiv. teidän pienellä ei keliakiaa ole!

Muoks: keliakialiiton sivulla ei ainakaan välttään suositella: https://www.keliakialiitto.fi/liitto/keliakia/lapsen_keliakia/perinnollisyys/

Ja lisää (muillekin): http://news.cision.com/fi/nutricia-...-aikainen-lisaruokien-aloitus-tukee-,c9383994

Tuo toka linkki ei ehkä ihan puolueeton lähde (hyvinvointituotteita myyvä firma), mutta näyttää järkevältä kuitenkin ja alkuperäiset lähteet merkitty.
 
Muokattu viimeksi:
Kiitos vielä tytsy! Kyllähän tuossa koko ajan painotetaan myös se että 'imetyksen jatkuessa 1 vuoden ikään ' eli se myös isosti ilmeisesti myötävaikuttaa suuresti tutkimustulosten pitävyydessä . Mä yhä imetän, että nyt pitää äkkiä lisätä se gluteenimaistatus. Aika pieni tuo periytyvyys myös keliakiassa
 
Tosta sormiruokailusta miten siis noi kurkut yms niin ootteko antanu iha semmosenaan ne vai kuoret pois vai siis hä ja mitä ihmettä muuta ootte antanu? Oon iha pihalla..
 
Mä oon antanu kuorittuna ja neljään osaan leikattuna jotain 7-10 sentin tikkuja luomukurkkua. Kovasti innoissaan niitä ikenillään jäyti <3 Lähinnä sitä pehmeää keskustaa sai imeskeltyä, kun äidin kärsivällisyys ei riittänyt odotella niin kauan kuin poju olisi itse halunnut. Sama esim. omenan ja päärynän kanssa. Herkkua :)
 
Meillä syötiin tänään keitettyjä parsa- ja kukkakaalin kukintoja innosta mumisten ja hymäillen. Ei kiinnostanut sose päivällä joten tarjosin noita ja hyvin maistui :) Oikein innoissaan mussutti.
Onko teidän lapsilla jotain signaalia tms mistä tiedätte ettei halua enää syödä? Meillä tyttö kääntää pään vasemmalle, suu kiinni ja joskus sulkee myös silmät. Tää on meillä selvä merkki että ruokailu päättynyt :D
 
Omin sormin suuhun -kirjassa oli teoria, että jos laittaa lapselle monia eri juttuja nenän eteen, se osaa luontaisesti valita ne, missä on just nyt oleellisia ravintoaineita. Uskon tuohon jossain määrin. Itselläkin tuntuu joskus olevan jotain ihme himoja ja sit kohde taas vaihtuu vaikka kiivistä omenaan.
 
Takaisin
Top