Sektio ja raskautuminen

Elviina3.0

Jostain jotain jo tietävä
Hei, onko täällä muita joilla sekundaarinen lapsettomuus saattaisi johtua aikaisemmasta sektiosta?
Meillä yritystä takana melkein 2v, tutkimuksissa käyty ja kaiken pitäisi olla hyvin.
Onko teillä sektio vaikuttanut/hankaloittanut seuraavaa raskautumista?
Epätoivo luomuraskaudesta alkaa hiipiä.😢
 
Moi, onko sulla tilanne miten edennyt? :) Itsellä kans sekundaarinen lapsettomuus kyseessä ja sektio taustalla. Syytä ei normaaleista tutkimuksista suoraan löydetty.
 
Kyllähän se kai voi johtua, mutta mulla takana hätäsektio jossa kohtu repesi, eli kohdussa on arpi vaakaan ja pystyyn. Silti raskauduin ekalla yrittämällä. Pelkäsin myös sitä, että jos sektio vaikuttaa. On siis mahdollista, että raskautumisen vaikeus johtuu jostain täysin muusta. Nämä on niin erikoisia asioita välillä 😔
 
Moi, onko sulla tilanne miten edennyt? :) Itsellä kans sekundaarinen lapsettomuus kyseessä ja sektio taustalla. Syytä ei normaaleista tutkimuksista suoraan löydetty.
Tilanne on edennyt lapsettomuushoitoihin, inseminaatioilla lähdetään liikkeelle. Insseihin tukilääkkeet kierron alkuun ja loppuun mukaan.
Syytä lapsettomuuteen ei ole tosiaan löytynyt. Yritettiin luomusti reilu 2 vuotta toista.
 
Takaisin
Top