Ruokavalio

Intoilija

Vauhtiin päässyt keskustelija
Toukomammat 2018
Onko täälä muita ketkä kamppailee terveellisen ruokavalion kans?

Kerron hieman omaa taustaa: Oon aina ollu pyöreä lapsi ja ylipainoinen, yläasteella tulin tarpeeks tietoseks asiasta ja laihutin normaaleihin mittoihin. Siitä lähtien oon jojoillu enemmän ja vähemmän. Ku muutettiin nykyisen miehen kans yhteen loppuvuodesta 2015 lihoin kolmessa kuukaudessa 10kg, enkä muuttaessakaan ollut siinä hoikimmassa kunnossa. Mies meni inttiin tammikuussa 2016 ja siitä alko mun kuntokuuri. Vuoden aikana dieettasin aktiivisesti useampaan otteeseen, välillä siis taukoja pitäen ja laihduin 22kg. Olo oli vuosi sitten mitä mainioin! Ennen ku tulin raskaaksi oli paino kivunnut taas ylöspäin n. 6kg, mutta olin silti tyytyväinen ulkomuotooni. Nyt paino on noussu jo yli 6kg ja olo on henkisesti huono ja ulkomuoto ällöttää. Tottakai raskaus on varmasti jo hieman vaikuttanu painon nousuun, mutta oon vetäny kyllä herkkuja varmaan enemmän ku koskaan! Ennen raskautta aina ajattelin, että sit ku vauva ilmottaa tulostaan, alotan entistäki terveellisemmän ruokavalion ja teen kaikkeni sen eteen, et itellä ja vauvalla on hyvä olo. Mulla on niin kova morkkis, että oon selvinny tilanteesta näin huonosti...

Aina ku oon dieetannu mulla on ollu ammattilaisen tekemä ruokavalio jota oon noudattanu grammalleen. Nyt en tietystikkään voi entisillä keinoilla dieetata eikä se oo tarkotuskaan. Mutta haluaisin jotenki saaha terveellisestä ruokavaliosta kiinni, mutta en osaa ilman pilkuntarkkaa ohjetta:sad001
 
Mulla ei on samanlaisia kokemuksia, mutta morkkista syömisistä on kyllä ollut. Ekan kolmanneksen söin tosi monipuolisesti ja terveellisesti, nyt on alkanut limsat, herkut ja roskaruoka maistumaan. Viimeksi tänään mietin, että nyt jos joskus olisi tärkeä ottaa itseään niskasta kiinni ja panostaa vähän enemmän terveellisen ruuan tekemiseen. Monesti ostan töihin jotain einestä evääksi ja ne ei tietenkään ole mitään ravintorikkaimpia ruokia. Hemoglobiinikin on laskenut tosi paljon ja siinä olisi taas yksi hyvä syy panostaa ruokailuihin. Jotenkin sitä vaan menee väsymyksen taakse ettei jaksa kokkailla mitään kovin erikoista. Meillä kun ei ole ennestään lapsia joille pitäisi tehdä ruokaa ja mieskin syö lämpöisen ruuan arkena töissä.
 
Terve Intoilija. Itselläni todettiin radi, jonka takia joudun noudattamaan vähän tarkempaa ruokavaliota.
Laitan sulle osoitteen, josta löydät HUS:n ohjeet, joiden avulla painon nousun pitäisi pysyä terveellisellä tavalla kurissa. Sinulla, kun ei varmaan ole radia, niin voit varmasti syödä hieman enemmänkin kuin ohjeessa annetut kalorit antavat myöden (n. 2000 kcal esim.)

https://www.vantaa.fi/instancedata/...ture/109859_Raskausdiabetes_ja_ruoka_2012.pdf

Siitä ainakin voit saada terveellisestä ruokavaliosta neuvoa ensialkuun.
 
Kiitos Helios! Käynpä tutustuun tuohon linkkiin enemmän. Mullahan siis on hyvä tietämys terveellisestä ruokavaliosta ku on noita ammattilaisen tekemiä ohjeita, mutta nyt en vaan saa yhtään kiinni niistä.

Oon tosi kova tunnesyöjä ja alun herkuttelun laitoinki sen pikkiin, et stressasin aivan älyttömästi ekaan ultraan asti! Mut sen jälkeen en vaan oo saanu katkastua tätä hetkutteluputkee ja harmittaa aivan älyttömän paljo :(
 
Intoilija, kuulostaa tutulta. Tai osittain pystyn samaistumaan!

Teini-ikäisenä aloin lihoa kun lopetin aktiivisen liikunnan ja söin mitä huvittaa/elin muutenkin kaikinpuolin epäterveellisesti. Olin ylipainoinen ja tiedostin sen, mutta jotenkin hyväksyin itseni isona ja ajattelin että tällainen vain olen ja that's it. Joskus neljä vuotta sitten alkoi oma ylipaino ahdistaa ja jatkuva itsensä peittely, päätin alkaa laihduttaa. Laihduinkin n. 25kg 1,5v aikana. Sitten aloin odottamaan esikoista, ja otin kaikki 25kg raskauden aikana takaisin, söin mitä sattuu kun ei ollut mitään itsekuria ja liikuntaa ei ollut, kun liitoskivut vaivasi jo kävellessäkin rv 20 eteenpäin. Esikon ollessa vuoden ikäinen olin saanut valtavalla työllä kaikki raskauskilot pois, vähän extraakin, kun en ollut itseeni missään mitoissa tyytyväinen. Nyt tänään rv 18+4 ja kiloja oli tullut 3vk sitten jo +6kg. Sen jälkeen oon mussuttanut päivittäin herkkuja ym, enkä oo uskaltanut käydä vaa'alla. Paino nousee taas kohisten ja se ahdistaa. Päätin ennen raskautta että tällä kertaa pidän huolen ettei kiloja kerry niin paljoa, mutta huonolta näyttää. :/
 
Riippuu ihan päivästä mutta mulla menee yleensä se 3 kuppia kahvia aamulla vain että saa päivän käyntiin.
Jos taas käydään kyläilee tai meillä on.vieraita niin silloin voi mennä enemmän.
Samallalailla oli myös esikon aikaa ja ihan normaali lapsi tuli silti
 
Vaihtelevasti jos oon kotona niin menee 2kuppia aamusin ja sit jos meen naapurissa käymään niin siellä menee pari lisää.
 
Sitä tässä juuri mietiskellyt, että onko ihan turhaa hysteriaa tuntea huonoa omatuntoa jos päivässä menee tällä hetkellä kuppi teetä ja 2-3kuppia kahvia. Kun sitä tekee vaan niin kovasti nyt mieli, kun yöt menee valvoessa ja aamu ei lähde kupillisella kahvia vielä käyntiin.
 
Itse en oo koskaan juonu kahvia ja teetäkin hyvin harvoin, et niit ei oo tarvinnu miettiä raskausaikana. Nyt tosin oon huomannu et en voi oikeastaan ollenkaan juoda cokista jossa on tietty cofeiiniä kun kroppa vetää ihan sekaisin. Yhden lasin jälkeen must syntyy järkky duracelpupu ja yöunet menee samaan syssyyn. No, cokista en nyt oo sit juonu viime kesän jälkeen, enkä kyl muutenkaan paljoa hiilihapollisia juomia kun ne saa myös oksentamaan.
 
Entisenä kofeiiniaddiktina on ollut pakko vähän miettiä tätä kahviasiaa :woot: Nykyään tulee vapaapäivinä juotua aamukupillisen lisäksi ehkä toinen iltapäivällä, mutta töissä edelleen pitkinä päivinä kuppi tai kaks vielä siihen ekstraa. Onneks sentään niitä älyttömiä kofeiinipitoisuuksia sisältäviä energiajuomia ei tuu enää litkittyä, tuskinpa tekevät hyvää, oli raskaana tai ei!
 
Kahvia menee 0-2 kuppia + teetä 0-1. Yleensä päivässä menee maks kaks kuppia kumpaa tahansa, joskus kylässä saatan juoda vielä yhden kupin kahvia.
 
Mä en oo ollu mikään kahvi kissa juuri koskaan. Kahvin kanssa täytyy olla jotain äärettömän hyvää kahvileipää tahi sitten täytyypi olla äärettömän väsynyt. Sillon kun juon kahvia niin juon sen max kaks kuppia päivässä, muuten tulee äärettömän kahvinen olo ja alkaa hikoiluttamaan.
 
Ennen raskautta join aika paljonkin kahvia, mutta heti alkuraskaudessa se tökki jo niin paljon etten sitä ole tähän päivään mennessä maistanutkaan enkä kyllä edes ajatellut maistaa.
Teetä ehkä kupillinen kahteen viikkoon.
 
Mulla alusa tökki kahavi enkä juonukkaa sitä sit ollenkaa. Nyt oon parin viimesen viikon aikana alakanu juomaan, mut pyrin rajottaan kahteen kuppiin/pv. On kyllä edelleen sellasiaki päiviä etten juo ollenkaa, jos ei oo kahaviseuraa! En jaksa vaan ittelleni keittää[emoji85]
 
Ajoittain lähes koko raskauden ajan, tai yksinkertaisesti illal huomannu et en oo muistanu syödä. Ja toki tuo närästys hiukka heikentää halua syödä jos/kun olo sit syömisen jälkeen ihan kauhea.
 
Onko teillä tullut 29+0 viikon tienoilla ruokahaluttomuutta?

Mulla kohta 28 viikkoa täynnä ja viimeisen kuukauden ei oikeen mikään ole maistunut. Tai no, viime kuukausi on ollut suht normioloa kun pahoinvointi kesti tuonne 25 asti. Välillä tosissaan tajuaa ettei ole koko päivänä syönyt kauheesti mitään.
 
Ok. Tässä just istun jo toistamiseen sokerirasituksessa kun alkuraskaudessa kävin sukurasitteen takia. Tää nyt se virallinen kerta kun testataan. Viime päivät ruoka maistunut huonommin kun aiemmin raskaudessa.. saa nähdä vaikuttaako jotenkin tulokseen. Jaiks.
 
Takaisin
Top