Ristiäisistä

Heips, minä olen kanssa jo varannu ristiäispäivän ja suunnitellu lähes kaiken valmiiksi. Ristiäiset ois 11.12, jos poika vain päättää syntyä siihen mennessä [:D] Vieraille täytynee ilmoittaa, sitten heti, ku tietää ehtiikö sankari siihen mennessä maailmaan ja papin kanssa ollaan keskusteltu, että ristiäiset juu on, jos vain poika on sillo täällä [:D] Aattelin, että eipä sitten tarvi alata kaikkea suunnittelemaan, ku on ajoissa liikkeellä. [:D] No joo, yksi suuri syy tuohon oli se, että isälläni on tuona päivänä synttärit ja siellä järjestetään muutenkin sitten isot juhlat, joten pidän pari tuntia ennen synttäreitä samoilla siivoilla ja järjestelyillä kastajaiset, ku vieraatkin on lähes samat [:)]
 
Meidän vauveli siunataan nyt luultavasti seurakunnan joulujuhlan yhteydessä. Se on sellainen pieni kotoisa vapaaseurakunta, kun ei kuuluta kirkkoon niin toi oli kyllä ihan kiva idea. Kahvit on sit samalla joulukahvien ja torttujen kanssa.  
 
me ollaankin päädytty sellaiseen ratkaisuun, että vieraille pidetään nimiäiset mutta poika kastetaan jossain vaiheessa, jotta hänkin sitten kuuluu kirkkoon. me ei vaan haluta pappia kotiimme eikä muutenkaan kirkollisia juhlia. poika kastetaan pikaisesti vain meidän läsnäollessa, jotta saadaan kummitodistukset ja pojasta tulee seurakunnan jäsen. 
 
Tänään, laskettuna päivänä 7.11, oli meillä ristiäiset [:)] Kaste oli kirkossa, kahvit seurakuntakodissa ja poika sai nimekseen Roy Tapani Jupiter [:D]
 
Ihana ja erilainen nimi nobodyn pikkumiehellä [:)] Mä ite pidän kaikista vähän erikoisemmista nimistä, on jotenkin persoonallisempia kun ei ole jokainen naapurinlapsi samaa [:D]

Ite oon miettiny ristiäisiä tammikuun alkuun ja ihan kotona halutaan pitää. Me ei tod olla mitään uskonnollisia eikä käydä kirkossa niin ei sinne nytkään haluta. Kuitenkin halutaan että vauva kuuluu kirkkoon, erotkoo sitte jos siltä joskus tuntuu [:D] Mutta pienet ristiäiset, ei mitään koko suvun kekkereitä!
Hyvin on ehtiny miettiin tällästäkin jo valmiiks ja nimikin on jo ainakin melkovarmaksi päätetty, kummit pyydetty ja kastemekkokin on valmiina henkarissa [:D] Ei puutu enää muuta kun vauva joka kastettas [:D]
 
Meijän poika kastetaan 12.12. :) Pappi varattu ja kovasti suunnittelen päässäni tarjoiltavat ym järjestelyt.. Piankos nää kolmisen viikkoa menee..
 
Oi nobodyn pojalla onkin tosi ihana nimi [:)] itsekin ollaan nimi päätetty jo yli puoli vuotta sitten, kun vaan pienuinen syntyis jo pian [:D]
 
Meillä pidetään nimiäiset loppiaisena tai sitten joulun yhteydessä. Riippuen siitä, ketä on osallistumassa näihin kekkereihin, kun miehen suku on tuolta itä-suomesta. Nimi oli jo päätettynä pitkän aikaa, mutta nyt tuon miehen isän kuolema muutti keskimmäistä nimeä, eli otettiin siis hänen nimi mukaan. Oli kyllä vaikea päättää pojalle nimi, tytölle olis ollut heti nimi valmiina.
 
 
Me kulumme mieheni kanssa ( mut kastetaan 27.11. eli nyt lauantaina) Helluntaikirkkoon, eli ei meidän lapselle tuu kastetta ollenkaan, koska Raamatun mukaan lapsia siunataan.. Enivei.. Prosessi tulee oleen ihan samanlainen kuten luterilaisessa kasteessa, mutta veden sijaan lapsi siunataan.. Kummejakaan virallisesti ei ole, vaan lapselle valitaan ns. sijaisvanhemmat siltä varalta jos meille kummallekin sattuu jotain ja siltä kantilta, kuka opettaa lapsellemme uskontoa jne jne.. Paras kaverini luultavasti suuttuu kun en pyytänyt sitä kummiksi vaan oisen perheen, joiden hetki sitten syntyneen lapsen kummeja me ollaan.. Jotenkin tuntuu helpommalta kun ollaan ja lapsemme tulevat olemaan yhdessä tosi paljon, että olisimme toistemme lapsien kummeja..

Päivä ei ole vielä lyöty lukkoon, koska olen todella varma, että yli mennään ainakin sen 2 viikkoa [:D] Mut nimi on jo päätetty! [:)]
 
Meillä pidetään vapaamuotoiset nimijuhlat kotosalla heti loppiaisen jälkeen. Ei kuuluta kumpikaan kirkkoon niin kastaminen ei tuu kyseeseen. En malttaisi millään odottaa niin kauan, haluaisin jo kutsua pojua omalla nimellään...mutta täytyy malttaa tuo joulun aika.
 
meillä on nimiäiset loppiaisena. Tosin suurin osa tietää jo etunimen (kiitos esikoisen, joka on sen kertonut kaikille [:D]). Myttö, onks teillä jotain ohjelmaa nimiäisissä? Me pidetään ihan vain syömiskekkerit eikä mitään ihmeempää ohjelmaa ole luvassa. Tosin varmasti jutellaan tästä meidän hieman erikoisesta synnytyspäivästä, jossa lapsen isä oli oman isänsä hautajaisissa. Myös vauvan keskimmäinen nimi on annettu miehen isän mukaan, muistamaan tämä harvinainen yhteensattumapäivä, jolloin toinen laskettiin haudan lepoon samalla tunnilyömällä kun minä siirryin synnytyssaliin.
 
Huutelen taas vieraisiin pöytiin:D
Meidän seurakunnan tilat maksaa ainakin 150e ja vielä pöytäliinavuokrat päälle et kannattaa tarkistaa,kun mäkin tosiaan luulin et ois sinänsä ilmaista ku muut sanoi että ainoastaan astia ja liinavuokraa perivät..Me pidetään siis kotona kun muutenkin tiukkaa
 
Loppiaisena sai meidän poitsu nimen. Onni Lauri Johannes.
Oikein kivat ja rennot juhlat oli. Pappi oli todella mukava. Intoutu vaan puhumaan niin pitkään, että isällä puutu kädet ko poikaansa piti :) Ja ite sankari oli hereillä koko tilaisuuden ajan ja vaan kiltisti katteli pappia :)
 
Takaisin
Top