Raskausajan ruokavalio

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Vargynja
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Lakritsista/salmiakista!

Täällähän on kyllä jo puhuttu tosta glykyrritsiinittömästä salmiakista, mutta ai että... Kävin tänään cittarissa, ja siellä oli juuri sitä Namituvan Salty Loves -salmiakkia (tässä myös vähän vadelman makua). Siis aivan taivaallista! Tosi vahva suolainen ja salmiakkinen maku 😍🤤 Suosittelen ehdottomasti! Joitain muitakin makuja on, eli eikun kokeilemaan.
Pitääkin käydä huomenna ostamassa. Mies osti viime vkloppuna turkinpippureita ja jonkun toisen salmiakkipussin. Ihmetteli miksi en syö vaikka yleensä maistuu hyvin.

Tänään olisi tehnyt mieli sushia, meinasin ostaa kylmäsavulohta ja tehdä huomenna pastaa mutta totesin ettei se ole sama asia..
 
Pitääkin käydä huomenna ostamassa. Mies osti viime vkloppuna turkinpippureita ja jonkun toisen salmiakkipussin. Ihmetteli miksi en syö vaikka yleensä maistuu hyvin.

Tänään olisi tehnyt mieli sushia, meinasin ostaa kylmäsavulohta ja tehdä huomenna pastaa mutta totesin ettei se ole sama asia..
Tekeekö mieli nimenomaan kylmäsavulohisushia, vai maistuisiko muutkin? Buffeteissa on paljon myös kasvisvaihtoehtoja ja sit jotain grillattua lohta, tonnikalaa jne., eikä niissä merilevääkään ole juurikaan (paitsi toki niissä, jotka on kokonaan kääritty siihen). Mutta ite oon kyllä käynyt huoletta kasvissusheja syömässä, ei niitä tuu niin usein syötyä, että merilevää kertyisi kauheasti ruokavalioon (ja kasvissusheissa on usein vain ohut ”naru” levää pitämässä paketin kasassa).
 
Tähän sushi-asiaan liittyen, Ruotsissahan suositukset ovat rennommat. "Raaoista" kaloista (esim. graavilohi, kylmäsavustetut ja täysin raaka sushi-kala) sanotaan, että niitä voi hyvin syödä ravintolassa (ja itse asiassa kaupastakin ostettu sushi ok suositusten mukaan). Kaupasta ostetut vakuumipakatut tuotteet kehotetaan syömään viikon sisään pakkauspäivämäärästä listeriariskin minimoimiseksi. Ainoastaan tuoretta tonnikalaa kehotetaan välttämään, ja sitäkin vain siinä tapauksessa, että syö sushia kovin usein (tämä siksi, että tuoreen tonnikalan laji mahdollisesti voi sisältää korkeita pitoisuuksia elohopeaa).

Mä olen kyllä edelleen syönyt sushia, myös sellaista jossa raakaa kalaa.
 
Tarkennan vielä, että ei siis ole tarkoitus tuputtaa tuota raakaa kalaa kellekään 😅 Jokainenhan päättää itse mitä syö! Kirjoitan siitä lähinnä siksi, että tietoisuus lisääntyisi - eli että ei ole kiellettyjen ruokien listalla kaikkialla. Nuo Suomen ruokasuositukset tuntuu monesti niin vaikeaselkoisilta (huonosti koostettu siis mun mielestä, kun on niin pitkää tekstiä = vaikea löytää olennainen), että musta on ollut helpompaa etsiä tieto nopeasti ruotsalaisista lähteistä (käytän tätä sivua https://www.livsmedelsverket.se/matvanor-halsa--miljo/kostrad/gravida/mat-att-undvika).

Ja onhan riskinä tietenkin se, että kauhean tiukat ravintosuositukset voi aiheuttaa turhaa pelkoa ja varovaisuutta, ja siten köyhdyttää ruokavaliota, jolloin olennaisten ravintoaineiden saanti voi jäädä turhan vähäiseksi 😬
 
Tosi mielenkiintoista lukea @Nonnan, kun ei sitä itse ehdi ja jaksa kaikkea selvittää. Mutta tuo on kyllä totta, että suositukset eroaa. Olenko ymmärtänyt oikein, että suomessa inkivääriteetä ei esimerkiksi suositella, mutta jenkeissä sitä nimenomaan suositellaan raskauspahoinvoinnin hoitoon? On nimittäin tullut raskausapeissa vastaan.

Eikös myös laksitsi- ja salmiakkisuositusta ole juuri Suomessakin muutettu? Ennen on ollut täysin ei ja nyt on lisätty, että kipollinen lakritsijäätelöä on esimerkiksi ihan ok.

On siis vaihtelevaa ja on muuttuvaa. Mulle ainakin se tuo sellaista huojennustakin, että harva näistä on kiveen hakattu, että jos pikkumoka käy ravintolatilauksessa, niin ei hätää.

Mutta ketään ei tosiaan pidä alkaa neuvomaan, vaan jokainen saa tehdä omat valintansa. Mun mielestä täällä on tosi kivasti kaikki kyllä olleet arvostelematta toisten valintoja. :)
 
@Rianna313

Joo, inkivääristä sanotaan näin tuolla livsmedelsverketin sivuilla (käännös Google translatella, kun en itse jaksa 🤣).

"Tanskan, Norjan ja Suomen elintarvikeviranomaiset kehottavat raskaana olevia naisia olemaan syömättä tai juomatta suuria määriä inkivääriä esimerkiksi inkiväärishottien, inkiväärijauheesta tehdyn teen tai inkivääriä sisältävien ravintolisien muodossa. Syynä on se, että epäillään, että suuret annokset inkivääriä voivat aiheuttaa keskenmenon. Ruotsin elintarvikevirastolla ei ole nykyään erityisiä neuvoja inkivääriin liittyen, mutta ohje olla varovainen ravintolisien kanssa raskaana ollessasi koskee myös inkivääriä sisältäviä ravintolisiä."
 
On myös hyvä tietää kaikkien suositusten perustelut, niin osaa itse arvioida riskiä. Aika moni asia on kielletty siksi, että ei ole näyttöä turvallisuudesta (eikö haitallisuudesta!), niin voi miettiä, onko pienet määrät itestä ok. Tai vaikka listeriariski on muutenkin tosi pieni, niin voi arvioida, luottaako vaikka kylmäsavulohen laadussa tuttuun ravintolaan, vai minimoiko riskin kokonaan. Jotkut aineet taas, esim. glykyrriitsini, voi olla tutkitusti haitallista, mut sit taas voi miettiä, että onko yks salmiakki tai lakujätski semmonen määrä, joka aiheuttaisi mitään. Ite suhtaudun ohjeisiin aika joustavasti, pidättäydyn lähinnä alkoholista ja glykyrriitsinistä (mutta pari karkkia saattaa joskus suuhun mennä).
 
Tekeekö mieli nimenomaan kylmäsavulohisushia, vai maistuisiko muutkin? Buffeteissa on paljon myös kasvisvaihtoehtoja ja sit jotain grillattua lohta, tonnikalaa jne., eikä niissä merilevääkään ole juurikaan (paitsi toki niissä, jotka on kokonaan kääritty siihen). Mutta ite oon kyllä käynyt huoletta kasvissusheja syömässä, ei niitä tuu niin usein syötyä, että merilevää kertyisi kauheasti ruokavalioon (ja kasvissusheissa on usein vain ohut ”naru” levää pitämässä paketin kasassa).
Nimenomaan tekee mieli sitä raakaa kalaa ja merilevää. Ajattelin myös näitä muita vaihtoehtoja mutta koen sen itseni kiusaamiseksi.
 
Kahvia ja teetä join myös usein, yleensä viikonloppuisin enemmän. Kahvi väheni miulla huomattavasti jo joulun jälkeen ja oikeastaan heti ovulaation jälkeen kahvi alkoi maistua oudolle, ei hyvälle. Yleisesti ottaen luotan siihen että yleensä tekee mieli sitä mistä tarve. Tuota kalaa jäinkin miettimään että siinä on nyt varmaan joku ravintoaine jota tarvii. Siitä johtuen tällä viikolla ollaan syöty kalaa normaalia enemmän.
 
@Puar

Kyllä, nimenomaan just ne syyt suositusten takana on hyvä ymmärtää! Ainakaan mun neuvolasta saamissa ravinto-ohjeissa/suosituksissa ei selitetä kovinkaan tarkkaan. Yleensä mainitaan vaan esim. vaarallinen aine (vaikkapa A-vitamiini) tai bakteeri (esim. listeria) tai loinen (esim. toxoplasma gondii/sen aiheuttama toksoplasmoosi).

Listeriariski kasvaa sitä myötä, kun elintarvikkeita säilytetään (kuumentamattomina), ja siksi juuri vain vähän aikaa säilytyksessä olleen raa'ankin kalan syöminen vaikka sushin muodossa on noiden ruotsin ohjeiden mukaan turvallista ravintolasta tai kaupasta ostettuna (perusteluna se, että sitä säilytetään näissä paikoissa niin vähän aikaa ennen tarjoilua, että bakteeri ei ole voinut ehtiä lisääntyä liikaa). Listeriaahan voi myös olla tuoreissa vihanneksissa, koska bakteeria esiintyy mm. maaperässä. Niitä kuitenkin suositellaan syömään myös kypsentämättöminä, koska ne on terveellisiä (tietenkin kasvisten huolellinen huuhtelu aina on tärkeää).

Musta olis hyvä, jos terveysviranomaiset Suomessa tarkemmin avaisi näitä syitä/ne olisi koostettuna selkeämmin. En oo mielestäni löytänyt yhtä kattavia ja helposti luettavia selityksiä näistä suomalaisista ohjeista, kuin mitä oon selannut noita ruotsalaisia 🤔
 
Mulla kyllä tuo sushista irtaantuminen ottaa myös koville. Grillattu lohi oijoi. Värillisiä turkinpippureita olen syönyt muutaman, kun ne meni alas pahoinvoinnin aikana. Ja Hesen hampurilaisia olen syönyt.
 
Onko muilla tuottanut ”päänvaivaa” nuo kalorimäärät? Itse en juurikaan kyttää niiden määriä, mutta näin raskaana kun tuntuu olevan koko ajan pikku nälkä niin olen alkanut miettiä, että pitäisikö sitä vähän pohtia.. Kuitenkin haluan, että terveellisen määrän kerrytän painoa. Välillä tuntuu, että olen syönyt ihan hirveästi ja sitten taas toisena päivänä vähemmän. Jotenkin vaikea miettiä, että kuinka paljon viikossa/kuukaudessa se painon nouseminen on ns ok.. Kuitenkaan ei pidä syödä kahden edestä 😅
 
En ole kaloreita miettinyt, mutta syöminen on ylipäänsä ongelma edelleen, vaikka pahoinvointi on käytännössä loppunut. Ruokahalu on vaan tosi heikko, ettei oikeastaan mitään tekisi koskaan mieli. Pakko tietysti silti syödä parin tunnin välein, kun nälkä tulee, koska sitten tulee kyllä huono olo, jos ei syö. On turhauttavaa koittaa miettiä koko ajan mitä nyt kaikista vähiten inhoaisi syödä ja syödä sitä väkisin vaikkei haluaisi.

Onni tässä on se, että mikään rasvainen/suolainen/makea eli herkut ei ainakaan maita, niin on ollut helppoa vaan valita kaikkea kevyttä ja terveellistä. Hyvä muutos siihen alun makoiluun ja herkutteluun (+5kg painonnousuun ennen 10. raskausviikkoa).
 
En (omasta mielestäni) ole muuttanut ruokavaliota muuten, kuin vähentämällä kofeiinia ja jättämällä "kielletyt" tuotteet pois ja silti tuntuu, että kun helmikuun alussa plussasin niin kiloja tullut vaikka kuinka paljon lisää :Grinning Face: toki voi olla että tämä on vain ensikertalaisen tottumattomuutta ja turvotusta (ja ajanpuutteesta johtuvaa liikkumattomuutta..)
 
Onko muilla tuottanut ”päänvaivaa” nuo kalorimäärät? Itse en juurikaan kyttää niiden määriä, mutta näin raskaana kun tuntuu olevan koko ajan pikku nälkä niin olen alkanut miettiä, että pitäisikö sitä vähän pohtia.. Kuitenkin haluan, että terveellisen määrän kerrytän painoa. Välillä tuntuu, että olen syönyt ihan hirveästi ja sitten taas toisena päivänä vähemmän. Jotenkin vaikea miettiä, että kuinka paljon viikossa/kuukaudessa se painon nouseminen on ns ok.. Kuitenkaan ei pidä syödä kahden edestä 😅
Miulla oli nyt tämän raskauden alussa 20kg enemmän painoa kun esikoista odottaessa reilu 10v sitten. Kieltämättä ensimmäisen kerran vaa'alle astuessa neuvolassa olin hieman järkyttynyt mutta vähän aikaa asiaa sulateltua totesin itselleni että tilanne on nyt tämä ja sen kanssa pitää elää. Alkuraskauden aikana piti syödä useammin pieniä annoksia ja johtuen varmaan tästä sain pidettyä pahoinvoinnin poissa rv 7 lähtien. Nyt toisella kolmanneksella syöminen on tasoittunut samaan mitä oli ennen raskautta, hyvä että muistan syödä sen kolme kertaa päivässä. Tässä raskaudessa todettiin taas radi joten ruokailukertoja täytyi lisätä vähintään neljään kun käyn nyt myös salilla sekä muutenkin säännöllisesti/aktiivisesti liikun. Neuvolan hoitaja otti asian kyllä tosi ihanasti ja on ennemmin tukenut kuin tyrmännyt ajatusteni kanssa. Sokerit sain pidettyä edellisen raskauden aikana sallituissa rajoissa aamupuurolla ja näyttää onneksi toimivan vieläkin. Haluan kuitenkin painottaa että syömistään ei kannata miettiä muuten kuin että panostaa laadukkaaseen ruokaan. Raskaana nälkä johtuu yleensä siitä että tarvitsee rakennusaineita raskautta ja vauvaa varten :smiling-eyes:
 
Mä oon stressannut tota listeria-asiaa jotenkin aivan liikaa.... 🙄 Onko täällä kohtalotovereita? Ajattelin et otan tän toisen raskauden tosi rennosti, mut oon ihan pakko-oireinen näiden ruokien kanssa 😅

Äsken söin lounasravintolassa jälkkäriksi mangomoussea. Luulin eka et se on vaan rahkaa, mut siinä olikin selkeesti jotain tuorejuustoa mukana. 😅 Mietin et onko mascarponeissa esim.olemassa pastöroimattomia versioita? Lähes kaikki tuorejuustothan kyllä on pastöroitu mitä Suomessa myydään... En sitä sitten kuitenkaan kehdannut kysyä ja halusin syödä sen rahkan tai moussen loppuun kerta sen olin jo ottanut ja nyt kadun asiaa .. 🥲 Kauheaa ajatella et menettäis tän lapsen yhen mangorahkan takia ja sitten vielä et se listeria iskee yhtäkkiä muka joskus kahen kuukauden päästä eli ei sitäkään voi edes arvata, mistä se tarttuu ja tarttuuko. 🥴 Varmaan vasta sitten synnytyksen jälkeen uskallan luottaa, etten tappanut tätä vauvaa listeriaan 😂😭

Samoin salaattipöydät aina ahdistaa, kun mietin valmiiksi pilkottuina myytävien salaattien sisältämää riskiä, joka on vissiin vähän suurempi aina mitä enemmän niitä kasviksia on käsitelty ja säilytetty käsiteltyinä ..?? 😅 Oon silti syönyt niitä ravintoloissa, mut en oo uskaltanut koskea töissä Ärrän salaattibaariin ja se houkuttelee niin paljon.... ja sitten vielä töissä on usein tullut syötyä valmisruokia ja sitäkin sitten aina stressaan, että saanko niitä kuumennettua tarpeeks mikrossa... 🙈

Ahdistaa aivan liikaa nämä syömisjutut, vaikka periaatteessa ei noi suosituslistat niin monimutkaisia oo... Mutta silti musta tuntuu, että mitään ei saa syödä! Tekis hirveesti mieli sitä lakritsiakin ja ostin niitä glykyrrytsiinivapaita salmiakkeja, mut ei ne ollu mun mielestä kauheen hyviä. 😅 Ja savustettu lohi ja sushi on joka päivä mielessä. 🥲🥲🥲
 
@Moikkulis sen verran sivusta huutelen, että savustettu lohi on ok, sehän on kypsennettyä 😊 raakaa kalaa suositellaan välttää, esim kylmäsavulohi, on sitten taas raakaa. Kaupassa jos myydään kylmästä ostettavaa savustettua lohta, se siis ok.
 
Ite oon ottanu raskausajan ruokailun siinä mielessä rennosti, että en jaksa turhia stressata, mutta toki olen tarkka. Pieni määrä kiellettyä ruokaa tuskin on vauvan haitaksi kuitenkaan, sillä Suomessa pääpiirteittäin ruoka on valvottua ja turvallista. Ravintoloissa pyrin siihen, että menen sellaisiin aikoihin, että menekki on suurta enkä mene ravintoloihin/lounaspaikkoihin, jos niiden olemus vähänkään epäilyttää. Mielestäni maalaisjärki on ruoka-asiassa hyvä säilyttää samalla kun pyrkii välttämään raakaa kalaa yms 😊
 
Se tän päiväinen ainakin oli tosi hyvä ja suosittu lounaspaikka, kaikki oli varmasti tuoretta ja just nostettu pöytään 😊 Mietin vaan just et saakohan Suomesta esim.pastöroimatonta mascarponea tms 😅 Mutta no, täytyy nyt yrittää jo unohtaa se..

Oltiin jokin aika sitten Leosissa lapsen kanssa ja siellä lasten annoksessa oli maissia.. kysyin et onhan ne kuumennettu niin ei kuulemma kun vaan sulatettu 🙈 Niissä pusseissahan ihan lukee et ne täytyy kuumentaa (muutenkin kun raskaana) ja just noista maisseista on löytynyt usein listeriaa vuosien varrella..

Lämminsavulohtakaan en oo uskaltanut kaupasta ostaa vakuumipakattuna/muoveissa, mut toki se on pienempi riski ku kylmäsavulohi. Kalatiskiltä toki varmaan vois ja varsinkin itse savustettuna söisin 💞 En kuitenkaan osaa savustaa kalaa 😅
 
Ouh en mä ole edes tullut ajatelleeksi tuota maissia.. 👀 syönyt subin salaatteja maissilla 😞

Valiolla on mun mielestä mascarponea, mutta en osaa sanoa onko pastöroitua.
 
Takaisin
Top