Pakastealkion siirto (PAS)

Ensimmäinen pas meni ohi pääsiäisen vuoksi. Todella ahdistunut olo, eikö siirtoon koskaan päästä. Keräys tehty jo tammikuussa. No seuraava kierto osuukin sitten vapulle. Tähän tulossa jotain lääketukea. Siitäkin mieli allapäin, jos luonnonkierto olisi kuitenkin parempi😔 miten ovulaation ajoittaminen lääkkeillä käytännössä menee?
Äh, oon tosi pahoillani. Tsemppiä! Kuukaudenkin odotus tuntuu näissä tosi pitkältä.

Meille kävi viime vuonna niin, että keräys oli maaliskuussa, sitten odoteltiin kuukauden verran alkiodiagnostiikan tuloksia. Vihdoin sai ilmoittautua siirtoon niin sain vähän ennen ovulaatiota aivan kamalan iskiasvaivan. Kipu oli niin kovaa, että söin reilu kaksi viikkoa kolmiolääkkeitä. No, siinähän meni sivusuun koko siirto ja kesätauko paukahti päälle. Kyllä silloin itketti aika paljon.
Päästiin lopulta vasta syyskuussa siirtoon.

En osaa sanoa tuosta kierrosta, itsellä on ollut aina vain letrot kierron alussa ja parilla kerralla myös ovitrelle irrotukseen.


Tämä on nyt heidän toinen raskaus meidän yritysaikana. Kyllähän se masensi, tuntui epäreilulta, ekan kerran tunsin vähän häpeääkin.. tuntui kuin turpaan saaneelta 😓
Samaistun tähän, että tällaiset uutiset tuntuu epäreilulta. Ja sitten hävettää, ettei osaa olla täysin iloinen toisen puolesta.
 
Mietin muuten silloin tätä edeltävän siirron kohdalla, bongaako Ouran datasta mitään viitteitä, että kiinnittyikö siirretty alkio. Nyt kun seurasin, niin leposyke nousi heti siirron jälkeen ja pysyi koholla ja HRV-tasapaino tippui muutama päivä siirron jälkeen. Ja näiden takiahan Oura sitten tiputtaa valmius-lukeman.
Kehon lämpötilasta ei herjannut, mutta kyllähän se koholla pysyi 0,2-0,7 astetta.

Yritin olla kyttäämättä näitä arvoja, mutta väkisinkin sitä tuli seurattua :Smiling Face With Open Mouth And Cold Sweat:
 
Täällä on uusi päivä valjennut 🌞 Nyt se on totta: me selvittiin tiistaihin 🥹 Kohta ollaan viisaampia sen suhteen, minä päivänä siirto tehdään.

Eilen lähisukulainen pudotti pääsiäispöydässä kunnon yllätyspommin: heille tulee toinen lapsi!

Tämä on nyt heidän toinen raskaus meidän yritysaikana. Kyllähän se masensi, tuntui epäreilulta, ekan kerran tunsin vähän häpeääkin.. tuntui kuin turpaan saaneelta 😓

Toki, olen myös heidän puolestaan iloinen enkä toivo mitään pahaa heille. Silti se tuntui pahalta ja onneksi täällä sen voi sanoa ääneen. Jos asiat olis mennyt toisin ja olisin joutunut pettymään PAS suhteen (eli esim eilen olis tullut ovisplussa) niin olisin ehkä murtunut. Nyt oli sen verran itsellä toiveikas olo että kestin uutisen. Piti kyllä laittaa kaikki näyttelijän taidot peliin että siihen kykenin.
Hei ihanaa että pääsitte pääsiäisen yli 😍 itse myös nyt matkalla siirtoon. En tiedä mikä fiilis. Toisaalta onnellinen, mutta toisaalta pelottaa, miten paljon tippuu taas jos ei onnista.

Ja tuo fiilis kuulluista raskausuutisista on niin uskomatonta.. tuntuu jossain niin syvällä sisimmissään, vaikka haluaisi olla vain onnellinen toisten puolesta 😥
 
Takaisin
Top