Yliaikakontrolli Jorvin synnytysvastaanotossa (äippäpoli oli kiinni koulutuspäivän johdosta). Pissa ok, käyrä (syke ja supistukset) ok, alkuun vähän uneliasta mutta toivat mulle omenamehua niin tytsy heräsi.
Sisätutkimuksessa kahdelle sormelle auki, kanavaa vielä jäljellä, paikat pehmeenä. Tutkiminen sattui aika lailla, ja ei lekuri luonnollisesti yrittänytkään olla hellä kun tarkoituksena manipuloida vähän synnytystä käyntiin.
Ultralla mittailivat, kaikki näytti hyvältä, napanuoran virtaukset kunnossa, se vähä mitä istukasta näkyi näytti ok (on takaseinässä ja vauva tiellä). Lääkärin mukaan vauva teki siellä hengitysharjoituksia juuri. Painoarvio 3900 grammaa.
Maanantaiaamuna takaisin käynnistykseen jos ei viikonloppuna käynnisty itsekseen. Kyllä se ainakin sen aiheutti että alkoi ihan erilaiset tuntemukset tässä... Eli katellaan ja ootellaan jännityksellä.