Mitä tänään syötäisiin ja muuta keskustelua ruokailusta.

Koalatiara

Sanaisen arkkunsa ammentaja
Heinämammat 2016
Tää on ehkä vähän random aihe. Mutta itsellä lyö välillä täysin tyhjää,että mitä tänään syötäisiin ja toivoisin tänne ihan reseptiikkaa tai ideaa mitä teillä tykätään syödä tai mikä esim nyt raskauden aikana menee parhaiten alas. (Haha tai mitä jaksaa laittaa kun väsyttää eikä jaksais tuntitolkulla kokata vaihtoehtoisesti).

Täällä voitaisiin myös keskustella ruokailusta muutenkin (vähän tohon kasvisruokaketjun tyyliin esim)

Meillä syödään nyt pari seuraavaa päivää peppi pitkätossun voimavuokaa. Ohje löytyy ihan nimellä etsimällä mut käytännössä spagettia,tomaattipyree, jauheliha ja koskenlaskijajuustoa ja kaikki uuniin. Tähän varioiden sitten milloin pakasteherneitä tai muita vihanneksia mitä sattuu löytymään...helppoa ja ei vaadi spagetin keittoa ja jauhelihan paistamista enempää vaivaa. Joskin,että mä vihaan pestä uunivuokaa uuniruokien teon jälkeen!
 
Vitsit, kun hyvä ketju Koalatiara. Mulla kans lyö tyhjää ruuanlaiton kans tosi usein. Ku pitääs olla jotain tosi helppoo, maistuvaa ja nopeesti tulevaa sapuskaa. Meillä on menty joko muusi+ kaupan kalapuikot tai nakit linjalla, välillä lassee tai makaronilootaa, mutta voi ie ku ne jo kyllästyttää. Ja kun ei tuo kohta kaksvee esikoinen syö mitään kasviksia tai salaattia. Ainut mikä menee, on kurkku leivällä ja porkkanat raakoina. Perunastakin menis vain tietysti ne ranskalaiset. Plääh. Mutta tuo Peppi Pitkätossun voimavuoka lähtee todellakin kokeiluun, pitääkin kipasta kaupasta koskenlaskijaa, muuten löytyykin ainekset kaapista! :)
 
Täällä kans välillä kunnon ongelmat keksiä ruokia. Aika semmoisella peruslinjalla mennään, tietenkin tää raskaus on tuonut omat värinsä hommaan kun ei kaikkea pysty enää syömään ja ällöttää jne.
Mutta siis meillä pyörii viikosta toiseen perus setit: makruloota, kinkkukiusaus, hernesoppa, kana/jauhelihakeitto, risotto jne. Välillä vois tehdä jotain erilaista :D
 
Mä tykkään käyttää tossa voimavuoassa koskenlaskija cheddaria tulee tosi bueno! Raskaus kyllä todella on välillä rajoittanut riemua ruoanlaitossa..ja toisaalta taapero rajoittaa ruoanlaittoaikaa meillä xD. Pitää olla nopeaa ja sellaista mistä voi irrota helposti ,jos jotain kamaluuksia uhkaa tapahtua. .:)

Meil tehdään paljon wokkeja kun ne on kans suht nopsia ja helppoja..:)
 
Tää on kyllä ikuinen ongelma :)
Aina syödään niitä samoja ku ei keksi mitä sitä tekis.
Mä oon kyllä tehnyt itselle sellaisen listan ruokia ja sit ku en keksi mitään niin katon siitä monesti et mitä tehtäis tänään.

Meillä syödään myös ihan perus ruokia joihin pyrin aina lisäämään paljon kasviksia, koska meilläkään ei poitsulla hirveesti tuu syötyä raakoja kasviksia...ainoastaan paprika, kurkku, avocaado ja porkkana on sellaisia mitä syö muutenkin.

Meillä on myös tällä hetkellä menossa lihaa ei voi syödä kausi...eli poitsu perkkaa kaikki lihat pois ruuasta ja jos se on liian pientä niin sit se saa aivan kauheet raivarit :) Toosi kivaa :)

Eilen syötiin kana aurajuustopastaa ja tänään ois vuorossa tortilloja...en kyllä tiiä miten uppoo tuohon taaperoon ku ei oo ikinä syöny...no kyllä se ainakin ne kasvikset syö ku on avocaadoa, kurkkua ja maissia :)

Mitäs teillä syödään uutenavuotena?
 
Voi mä ihan unohdin, että paprika on meidänkin pojan herkkua. Sitä pistelis raakana kyllä paljokin...Tortillat uppoo meillä ainakin pojalle, mut jostain syystä mun ei oo tehny niitä nyt raskausaikana mieli niin ei oo tullut tehtyä.
 
Tää on kyllä hyvä ketju, ideat on yleensä ihan loppu kun pitäis ruokaa miettiä perheelle.
Tänään tein just kasvissosekeittoa, se on meidän alle 3v suurinta herkkua. Siinä menee kyllä hyvin kasvikset, mitä muuten ei meilläkään juuri muuten saa syötettyä.

Tuota voimavuokaa on pitänyt jo pitkään kokeilla, josko sen tällä viikolla sais ruokalistalle.
 
Hyvä ketju tämä ! Jos saisi ideoita...etenkin nyt kun energiat on vähissä ja moni ruoka ällöttää olis kiva saada vaihteluja. :)

Meillä syödään etupäässä kala/kasvisruokaa. Nyt tässä etomisen tilassa voisin syödä vain kalaa ja (feta)salaatteja mutta lapsen takia koitan tehdä monipuolisia. Kikhernepihvejä, linssicurrya/-keittoa, wokkeja, uunikalaa ja uunijuureksia, savulohisalaattia, avokadopastaa, risottoa.. Poika on kaikkiruokainen mutta rakastaa ennenkaikkea kaikenlaisia salaatteja ! Uutena Vuotena syötiin perunasalaattia + itetehtyä pitsaa. :)

Erityisesti kaikenlaiset uuniruoka-reseptit kiinnostaisi, raskauden takia inhottaa ruuan käry ja paisteleminen ja ne on niin helppoja!
 
Tänään oli meillä pizza-lauantai. Tein itte jopa tomaattisoosin pohjalle. Kolme eri pizzaa, perinteinen tomaatti-mozzarella-pesto, sit pari uutta kokeilua; päärynä-aurajuusto-saksanpähkinä ja latva-artisokka-tryffelivalkohomejuusto-pinjansiemen. Kaikkiin myös ranskankermaa pohjalle ja nuo uudet kokeilut vielä maustettiin hunajalla ja sitruunalla. Oli muuten aivan tajuttoman hyvää!
 

Liitteet

  • IMG_3137pienennetty.jpg
    IMG_3137pienennetty.jpg
    344.1 KB · Katsottu: 25
Oi nam. Pitääkin kokeila joskus hunajaa ja sitruunaa ja noita jänniä täytteitä
 
Ooh nam mitä ruokia täällä on lueteltu :) Meinasin just perustaa ruokakeskustelun, mutta sitten löysinkin tämän. Tota Peppi Pitkätossun voimavuokaa tein joskus varmaan pari vuotta sitten, se on kyllä mielettömän hyvää ja sitä täytyy ehdottomasti tehdä joku päivä. Ihanaa kun nyt on ne alkuraskauden etovat olot kadonneet ja oikeesti tekeekin mieli ruokaa ja sitä jaksaa jopa laittaa.

Meillä on ruoaksi tänään tortilloja, meinaan tehdä sellaisen kasvispaistoksen johon tulee paprikaa, sipulia, valkosipulia, kidneypapuja, maissia, tomaattimurskaa ja mausteita. Lisäksi täytteeksi tulee ananasta, jalopenoja, tuorekurkkua, salaattia, kirsikkatomaatteja ja tuoretta paprikaa. Sitten meillä on yleensä myös itse tehtyä salsaa sekä guacamolea ja joko ranskankermaa tai kermaviiliä. Joskus raastan päälle vielä juustoa. Ah, kamala nälkä! Onneksi kohta saa ruokaa :D

Noi Pikkunöösän tekemät pizzat näyttää ja kuulostaa ihan mielettömän hyviltä! Varmaan pakko viettää tulevana perjantaina pizzaperjantaita, kaapissa olisi juuri sopivasti vuohenjuustoa täytteeksi. Se onkin mun lempiherkkua!

Mitäs teillä muilla syödään tänään ja joko on suunnitteilla viikonlopun ruokailuja?
 
Heh, nyt kun mymmelim kysyit, niin meillä oli tänään taas pizzaöööökeskiviikko :D Nyt tehtiin tuon samaisen mozzarellapizzan kaveriksi ihan perus tonnikala-feta-artisokka-ananas pizza. Oli kyllä niiiin hyvää taas. :)
 
Oih toikin pizza kuulostaa hyvältä! :) Harmittaa kun mulle on tullut tän raskauden myötä sellainen "ongelma" että sama ruoka ei maistu enää seuraavana päivänä. Meillä on ollut usein tapana tehdä ruokaa isompi määrä ja sitä syödään sitten pari päivää ja otetaan myös töihin evääksi. Muistan kun alkuraskauden aikaan mies teki mielettömän hyvää lasagnea ja olin niin innoissani kun oikeasti sain syötyä ruokaa eikä ollut sitä tavallista etovaa oloa. Sitten seuraavana päivänä en vaan millään pystynyt syömään sitä lasagnea enää töissä. Ja tää sama on käynyt monen ruoan kanssa jo. Ja vaikka nyt ruokahalu on palannut takaisin, niin eiliset herkkutortillat eivät kuulosta yhtään hyviltä ja on vaan sellainen olo, että pitäiskö niitä nyt sitten tänäänkin syödä vai.. Ja normaalisti tortillat on yksi mun suurin herkkuruoka! Mies pyörittelee päätään mun mielihaluille ja ihmettelee, että nyt on kyllä kumma jos ei edes tortillat maistu :D
 
Mymmelim: mulla sama juttu. Samaa ruokaa ei voi syödä toista kertaa ja meillä kun on noita muksuja 3 kipaletta, niin on pakko tehdä isoja annoksia ja jää seuraavaan päivään..ei vaan tee yhtään mieli syödä niitä enää. Jossain vaiheessa suorastaan himoitsin jotain paistia ja kun tehtiin niin seuraavana päivänä en enää voinut sietää sitä paistin hajua :D Jauhelihakastiketta en ole voinut syödä koko aikana, mutta esim just tortilloihin laitetaan jauhelihaa mausteineen ja sitä syön himolla :)
 
Tässä juon just aamukahvia ja tuli mieleen erilaiset aamupalat. Syöttekö te aamupalaa? Mä en ennen raskautta syönyt kovin säännöllisesti, enemmän silleen kausittain tuli syötyä monena aamuna peräkkäin ja sitten se taas jäi. Mutta nyt raskauden myötä siihen on tullut vihdoin muutos ja syön joka aamu aamupalan. Kivempi aloittaa työpäiväkin kun ei ole nälkäinen ja jaksaa paljon paremmin lounastaukoon saakka :) Millaisia aamupaloja syötte? Mä paahdan usein joko leipää ja sen kanssa juustoa ja kasviksia tai sitten maustamatonta jogurttia ja banaania ja pähkinöitä tai keitän pari kananmunaa. Tuoremehu on myös ihana aloitus aamulle ja sit juon aina kupin kahvia. Nää on ne yleisimmät. Viikonloppuisin sit tehdään vähän tuhdimmat aamupalat, munakkaita ja sellaista :)

Sama on välipalojen kanssa, ennen en oikein niitäkään syönyt mutta nyt syön vähintään yhden appelsiinin ennen kuin lähden kävelemään töistä kotiin. Ja heti kotona on pakko syödä jotain tai tuntuu et koko ilta menee napostellessa kun on kauhee nälkä :D
 
Mä olen ollut aina huono aamupalan syöjä, meinaa aina tulla samaa reittiä takas kuin meni alaskin, jos heti herättyä yritän ja liian nopeasti.

Olen nyt varmaan vuoden syönyt aamuisin aina smoothien ja se menee hyvin. Enää se ei vain pidä nälkää lounaaseen saakka ja saan järkkyy turvotuksen siitä. Nyt syön sitten tuorepuuroja. Ennen töihin lähtöä juon lasin tuoremehua tai puolikkaan banaanin ja töissä syön sitten aamupalan.
 
Mä en oo ikinä pystynyt lähtemään mihinkään ilman aamupalaa. :D Syön aamulla aina puuroa lisukkeilla (raejuustoa, kookosöljyä, marjoja tai banaania yms). Iltapäivisin myös aina välipala, joka on rahkaa/jogurttia, omena ja pähkinöitä. Raskaus ei oo muuttanut mun ruokailuja muuten kuin että nyt tulee syötyä vähän enemmän. :)
 
Meillä on ruokapuoli supistunut kun esikoinen alkoi syömään kotiruokaa. Hän on jostain syystä kovin rajoittunut. Tai syö kyllä montaa laatua mutta ei saa olla sekasin. Mitkään kiusaukset tai vastaavat ei uppoa, kun niissä on ainekset sekaisin. Ehkä 6kk iässä aloitettu sormiruokailu tehnyt sen että kaikki oltava erikseen lautasella.
Tänään ajattelin uhmata taas tätä periaatetta ja teen broilerin fileesuikaleista, herkkusienistä ja sipulista kastikkeen. Sen "liemenä" toimii sulatejuusto. Ensin paistaa muut ja lisää lopuksi sulatejuuston keittelee hetken ja sitä riisin tai pastan kanssa.

Toki sekaan voi laittaa vaikka ananasta, maissia...ihan mitä vaan. Helppo,nopea ja hyvä.
 
Minä ja mies olemme molemmat lähtöisin perheistä, joissa ei syöty mitään "tavallista suomalaista arkiruokaa" kummempaa ja lapsia varjeltiin sinapilta ja muulta väkevältä sanomalla, että " sinä et tykkään tästä". Olimmekin ruuan suhteen varautuneita ja nirsoja lapsina. Sattui kuitenkin niin, että aikuisina innostuimme kumpikin ruoasta ja opettelimme syömään ja tutustumaan laajasti kaikkeen mahdolliseen. Olemme lähes kaikkiruokaisia nykyään ja kokeilemme mielellämme uutta. Kaikkea ei kuitenkaan pysty enää korjaamaan: en opi koskaan syömään sieniä, ja äyriäiset on myös vaikea. Tällä hetkellä olemme jälleen ihan koukussa Australian Master Chefiin.

Olemme antaneet lapsemme maistaa ja syödä kaikkea, mikä häntä on kiinnostanut ja mikä ei ole vaarallista. Hän onkin 2,5-vuotiaaksi uskomattoman hyvä syömään ja tykkää melkein kaikesta. Kaikki käy ja maistuu. Myös sellaiset, joita en olisi lapsena enkä vielä nuorenakaan saanut syötyä: oliivit, suolakurkut, sitruuna, salmiakki, sinappi, sipuli, basilika, punajuuri, aurinkokuivattu tomaatti, intialaiset kastikkeet, sushirullat... En koskaan arvele ääneen, uskonko pojan pitävän jostakin vaan annan hänen kokeilla, ja hän usein itse kyseleekin ja pyytää, kun näkee jotakin uutta.
 
Joo meidänkin lapselle annetaan maistaa "kaikkea". Mikä nyt on sopivaa lapselle. Mies syö mitä vain ja omat inhotukseni koitan peittää lapselta. Mutta en myöskään pakota syömään, jos ei halua. Syksyllä hän söi Kreetalla innoissaan etanoita, mutta esim perunamuusi ei mene alas.

Uskon myös, että ikä tekee tehtävänsä ja hän syö pikkuhiljaa paremmin. Nyt kuitenkin vasta 1v 8kk. Mutta en lähde siihen, että teen eri ruokaa lapsille kuin itselle.
 
Takaisin
Top