Mieliteot/inhokit

Kyllä minäkin itse tehtyä graavi kalaa oon syöny mutta en missään ravintolassa tai kahvillassa oo uskaltanu kokeilla vaikka kyllähän niilläkin on se tietty laadunvalvonta olemassa. :)
 
Juu kyllä mäkin oon kotioloissa syönyt itse graavattua kalaa, mut laivapöperöihin en luota niin paljoa et sitä riskiä ottaisin omalle kohdalle :) saahan sitä sit taas pian syödä mielensä mukaan.

Mulla tuli himo kaurapuuroon. Sitä on saatava just nyt!
 
Timantti, toi on jo terveellinen mieliteko :wink mäkin vedän puuroo joka aamu, marjoilla on ihan parasta!! Mä vaihtelen vähän hiutaleita etten aina syö samaa :)
 
Mulla himottaa hirveesti hampurilaisia ja pitsaa. Jotain semmosta oikeen kunnon mättö ruokaa. :D pitäskö ens kerralla ku mies tulee käymään niin pyytää tuomaan yks euron juusto mulle. :D vois maistua aika hyvälle näihin sairaala ruokiin verrattuna. :)
 
Mun ei tee hamppareita mieli ollenkaan. Subbarit on oikeestaa ainoo joka menee ja pizza tietty!!
 
Jetsoni, eiks Oulussa oo Subi, mä oon käyny joskus öö 4 vuotta sitte, luulis et on vieläkin!!
 
En oo ikinä käyny subissa ja tuskin tulen käymään. :D

Mun tekee riisipuuroa mieli ja kaupasta ostettiinkin, katsoo jos tekis pitkän kaavan kautta ja laittais yöks hautumaan pienelle lämmölle, niinkuin jouluisin. :)
 
On oulussa usseempiki subi. Ainaki noissa kauppakeskuksissa on ja on varmaan keskustassaki mutten tarkkaan muista missä kohin :)
 
Mulla on tän raskauden aikaan tullu toi makeen himo ja toiseksi pitää saada hesen juustohamppareita. Radituloksen saatuani jätin kaikki makeat herkut pois, hamppariakaan en uskalla ostoo. 2 kertaa olen sortunut kaupan pakastepizzaan, mutta mittaukset ovat olleet selkeesti alle maximin. Nyt kun lämmin ruoka kattaa n 3/4 höyrytettyjä kasviksia ja salaattia, ni makeeta ei ehken teekään niin mieli + vettä tulee kans juotua enempi.

Sillon jurppii, kö father- to- be, ottaa ja juo limut/ohraset, syö karkkii, keksejä, leipoo marenkia. Jos ottaa sipsejä, ni oon sortunut ottamaan sipsejä dipillä, vaikka tiijän, että ei pitäisi.

Mut joo, Ben& Jerrys on ihan superhyvää ja tod kallista. Mättöruokaa tekee kovasti mieli, mutta aattelen aina tuolloin itse synnytystapahtumaa, jolloin mieliteko painuu lähes unholaan. En haluu pusertaa mitn jättiläistä maailmaan, jos oikein ruokailemalla saatan siihen vaikuttaa.

Miten oli, voiko raskaana oleva viimeisellä kolomanneksella oleva syyä tuorejuustolla täytettyjä herkkusieniä, jotka on kypsennetty grillissä tai uunissa? Herkkusienet päällystetty pekonilla. Mies kysy asiaa ja muistelin, että sieni ei olis hyvä syyä raskaana ollessa... Kuka teistä tietäisi paremmin?
 
Minä olen kyllä syönyt sieniä koko raskausajan, eikä ole käynyt edes mielessä, että ei voisi syödä. Kypsennettynä olen siis vain syönyt. Myrkyttömiä ruokasieniä luulisi voivan syödä, mutta ehkä ryöpättävät jättäisin välistä. Korvasieniä ei tainnut saada raskaana ollessa syödä..
 
Mä oon kyllä noita kaupan herkkusieniä käyttänyt, kun kuitenkin ne tulee uunin/hellan kautta
 
Mä oon kyllä noita kaupan herkkusieniä käyttänyt, kun kuitenkin ne tulee uunin/hellan kautta
 
Mä oon jo kolmena päivänä peräkkäin syönyt hamppariaterian... Pitäisköhän vähän rajoittaa :D Olisin voinut syödä kaksikin ateriaa :D
 
Mun on alkanu tehä mieli snägäriltä lihapiirakkaa kahella nakilla. Pakko varmaan joku päivä käydä hakemassa. Hampparit ei maistu vieläkään, subeja tulee välillä ruokiksella vedettyä, se puolikas on just sopiva lounas.
 
Voi ei! SIMA oli saapunut puolison toimesta meijä jääkaappiin ja mä niin aloin himoitsee sitä.
Kiitos teille, jotka kommentoitte tuota sieni-aihettani.
 
Takaisin
Top