menkat?

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja pemppu
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

pemppu

Oman äänensä löytänyt
Mulla alko torstaina menkat ja sitä ennen epäilin että olisinko raskaana.....noh nyt jo aattelin kun menkat alko etten todellakaan ole raskaana sitten....mutta tajusin juuri äsken että omituisia oireita on edelleen niinku oon ollu ihan sikaväsyny ja itkettää edelleenki toosi helposti ja närästääkin vähän ?outoako? ja ei mulla kyllä kuukautisiin noi oireet liity.......voisko sitä sit olla raskaana vaikka "menkat" alkoikin?????kokemuksia =)
 
Heips pemppu!

Kyllä voit olla raskaana vaikka sulla alkoikin menkat... harvinaista se kyllä on mutta niinkin voi käydä. :) Kaverillani oli kahdet kuukautiset sen jälkeen kun oli ruvennut odottamaan. Kaverillani ei kyllä ollut yhtä runsasta vuotoa kun normaalisti oli ollut.
Tee ihmeessä r-testi, sehän sen varmimmin kertoo! :) Onko vuoto ollut normaalia niukempaa tai vain rusehtavaa vai ihan normaalia vuotoa? Jos sulla on ollu vaikka joku pieni verikysta (tai joku muu) joka on puhjennut ja vuotaa ja oletkin raskaana? :)
 
Heippa! :)

En olekaan käynyt täällä aikoihin. Joskus viime keväänä tuskastelin vauvakuumeeni kanssa eikä edelleenkään ole tärpännyt.. Tosin ei me olla yrittämällä yritettykään. Oon vähän niinkuin yrittänyt olla miettimättä koko asiaa, josko se auttaisi kun ei olis stressiä asiasta.

Mutta, nytpä taas on oireita ilmaantunut (tai mielikuvitus herännyt henkiin?).
Sellainen pieni mutta vaan, että mulla kyllä oli viime kuussa ihan normaalit menkat.
Edellistä edeltävät siis alkoivat 24.11.2012 ja oli ihan normit. Seuraavat, eli viimeisimmät alkoivat sitten 26.12.2012. Kierron pituus siis 33 päivää. Nämä viimeisimmät oli siis muuten ihan normit, runsaat ja kestivät sen 6 päivää, mutta mulla on yleensä ihan lievää alavatsa ja -selkäkipua ennen menkkoja mutta tällä kertaa oli kyllä aikamoiset kivut.
Nyt on siis kp 16/33. Ovis pitäis olla ihan näinä hetkinä. Ovulaation huomaan valkovuodoista, vaan nytpä valkovuoto on ihan normaalia (ei siis sellaista limaa) eikä mitenkään runsasta. Toki voi olla niinkin, että ovis tulee tässä kierrossa myöhemmin, mutta mulla on ollut nyt aika säännöllinen kierto, suunnilleen se 33-35 päivää.
Eilen kun nousin autosta, tuntui oikealla puolella alavatsaa ihan tajuton vihlaisu joka kesti ihan pari sekuntia. Sen jälkeen koko loppuillan tuntui pieniä vihlaisuja ja nipistyksiä välillä oikealla ja välillä vasemmalla puolella. Muutenkin on jotenkin tosi turvonnut olo ja alavatsassa tuntuu painetta. Vatsa vaivaa myös, välillä se on löysällä ja välillä ihan normaali mutta yhtäkkiä tulee kiire vessaan.

Eli siis, onko täällä joku jolla on oikeesti tullut menkat vaikka oliskin raskaana? Testillähän se selviäis, mut aattelin nyt odotella että liittyykö nää mun "oireet" tulevaan ovulaatioon vai mihin sitten. Jos ovista ei näy eikä kuulu niin sitten täytyy alkaa testailee.

Onkos se pemppu täällä vielä? Olitko menkoista huolimatta raskaana? :)
 
Moi!en ollu raskaana menkoista huolimatta ;( jotenkin tuntuu että hormonit on meikällä ainakin tosi sekasin tai en tiiä misä vika.......
 
Takaisin
Top