Lokakuu syntymäkuukautena

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja kaihotar
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Täytyy myöntää et mulla on vähän ristiriitaiset tuntemukset lokakuusta syntymäkuukautena. Toki näin vauvansaannin näkökulmasta se on mielestäni kiva samoista syistä mitä täällä on jo puhuttukin, että voi pesiä kotona ja kesän jälkeen jotain mitä odottaa jne.. Eniten tässä vaan mietityttää lasta ajatellen kun syntyy loppuvuodesta, et onko se hänelle harmi joskus myöhemmin.. On kuitenkin ihan tehty tutkimuksia et alkuvuonna syntyneet pärjää paremmin koulussa, urheilussa jne. Enkä nyt tarkota et pitäis mitenkään erityisemmin menestyä elämässä, mut sellanen yleinen "pärjääminen" mietityttää.. tai sit ku kaverit täyttää aiemmin 18v :Face With Tears Of Joy: no, ehkä ajattelen vähän turhan pitkälle. Näitä nyt ei kuitenkaan voi ajottaa et koska raskautuu ja oon tosi iloinen, että nyt ylipäänsä tärppäsi meillä, joten ehkä ei kannata ajatella liikaa. Meillä aiemmat lapset syntyneet tammikuu ja toukokuu, joten siinä mielessä aika hauska kokea myös syysvauva!
Mä taas en yhtään huolissani tästä. Keskiarvot ovat keskiarvoja ja mä tiedän paljon loppuvuodesta syntyneitä, mutta elämässään erinomaisesti menestyneitä ihmisiä. Luotan itseeni vanhempana siinä, että pystyn tarvittaessa tukemaan kyllä lastani, jos koulussa tukea tarvitsee. Me ollaan muutenkin aika akateemisesti suuntautunut perhe, eli meillä luetaan paljon, keskustellaan ja argumentoidaan jne.

Ne 18-vuotissynttärit on vaan kerran elämässä. Silloin saattaa ehkä harmitta, mutta sen jälkeen syntymäpäivä menettää käytännössä merkityksensä😌
 
Mulla on talvivauva ja elokuinen, molemmat oli omalla tavallaan ihanaa aikaa. Talvella ei helmivauvan kaa päästy vähään aikaan ulos kun syntyi keskosena mut kesä oli helppoa ❤️
Toisen kanssa syksy oli niin lämmin ja lunta tuli myöhään niin oli helppoa lähteä ulos. Lokakuista töstä tuskin tulee kun molemmat lapset on syntyny pienipainoisina ja ennenaikojaan, syytä ei oo löytyny niin en usko että tälläkään kertaa ois poikkeus. Mut ootan sitä et saa vaan pesiä vauvan kanssa ❤️
 
Itse tykkään lokakuusta koska synttäreitä helpompi järjestää kun ei oo joulut liian lähellä ja kesälomatkin yleensä lusittu.
Minä rakastan kesää ja vauvan kanssa ekat pari kk menee kotona pesiessä. Ihanaa ettei mene ns. Lämpimät kesäpäivät hukkaan kun on kotosalla. 😄
 
Niille jotka pohtii et jos lasta harmittaa olla syntynyt syksyllä, niin itse syyskuussa syntyneenä ja sisko joulukuussa, kumpaakaan ei oo ikinä harmittanut asia! :Smiling Face With Smiling Eyes:
Tää on kyl kiva ja helpottavaa kuulla myös tälläsiä fiiliksiä, koska siis voin sanoa et oon niin monet kerrat saanut kuulla manailua etenkin joulukuussa syntyneiltä miten hanurista se on.
 
Tää on kyl kiva ja helpottavaa kuulla myös tälläsiä fiiliksiä, koska siis voin sanoa et oon niin monet kerrat saanut kuulla manailua etenkin joulukuussa syntyneiltä miten hanurista se on.
Me ollaan miehen kans molemmat syyskuussa synnytty. Ja mun molemmat siskot lokakuussa. Ainoo hetki kun ite muistan, että harmitti olla loppuvuodesta syntynyt, niin oli ajokortin saaminen niin "myöhään". 😅 enkä oo kokenut olevani koulussa mitenkään huonompi kun muut ja hyvin pysyin mukana oppimisessa.

Lokakuu omasta näkökulmasta kiva kuukausi, ei tarvii ostaa isompia talvivaatteita, kesällä/syksyllä ehtii puuhastella puutarhahommat. Sienestämään ja marjallekkin voi olla saumaa lähteä. 🤣 sitten saakin koko talven pesiä kotona. 🥰
 
Mitä te, joilla on jo myös isompia lapsia, ootte ajatelleet selvitä syksyn ja talven flunssakaudesta pikkuvauvan kanssa? Mulla tosiaan esikoinen on eskarissa, eli sieltä ei tietenkään voi olla kuukausikaupalla pois ja kakkonenkin päiväkodissa ja melkein 5-vuotaana hyötyy siitä varmasti enemmän kuin telkkarin katsomisesta mun ja vauvan kanssa😅 Viime vuonna oltiin tosi kipeitä just lokakuussa. Pitääkö tässä vaan luottaa (lasten😏) käsihygieniaan ja siihen, että imetys suojaa vauvaa? Mikäköhän on se RSV-rokotteen tilanne?
 
Ite oon tosi innoissani kaikin puolin. Suurin osa kesästä ajoittuu toiselle kolmannekselle, mikä ilmeisesti on raskauden helpointa aikaa (ainakin alkuraskaus kesällä oli ihan kamalaa sekä fyysisesti että sen puolesta että ihmiset halus jatkuvasti mennä johonkin terasseille ja joutu keksiin tekosyitä juomattomuuteen 😂). Myös kesälomalla jaksaa luultavasti hyvin tehdä vielä asioita. Saa käyttää kivoja kesämekkoja kun maha alkaa näkyä ja loppuraskauden aikana kääriytyä mukaviin neulemekkoihin.

Joulua pääsee viettään parikuukautisen vauvan kanssa ❤️ (ja vauva saa toimia koko lapsuudenperheelle joululahjana, ei kai niin tuoreiden vanhempien tarvi nähdä vaivaa lahjojen eteen? 😂)
Tää olis voinu olla mun kirjoittama! Ihan samoja ajatuksia siis. Ihanaa kun kesällä maha alkaa näkymään mutta vointi toivottavasti on vielä sen verran hyvä että jaksaa touhuta 🤩 esikoinen on keväällä syntynyt niin kiva saada (toivottavasti) kokea nyt raskaus ihan eri vuodenaikoina 🤭
 
Esikoista odottelen, joten nää ajatukset syntymäkuukaudesta pohjautuu täysin olettamuksiin 🤭 Alkuun pohdin, että kesävauva olisi ollut kivempi, mutta nyt ajatus on kääntynyt juurikin tuohon kuten esim. yllä. Saa nauttia kesästä kohtuullisen mahan kanssa ja sit hiljalleen syksyn tullen hyggeillä vauvan kanssa. Talven pimeys ja kotona käkkiminen vähän jännittää, että miten mielialan käy, mutta täytyy rakentaa hyvät mamma-suhteet paikallisiin odottajiin/äiteihin, että on sitten päivisin seuraa.

Lapsen kannalta ajattelen, että lokakuu on ihan ok. Loppuvuotta, mutta just sopivasti! Ei paina joulut eikä juhannukset tai muutkaan juhlapyhät 🤭 Lisäksi meidän suvuissa kaikki ollaan synnytty (kahta lukuun ottamatta) tammi-elokuun välillä, joten tää kivasti tasapainottaa 🙏🏻
 
Itse tän pitkän yrityksen jälkeen en enää edes ajattele syntymäkuukautta, vaan että kun vihdoin onnistuis ja sais vauvan syliin asti ❤️
Varmaan hyvät ja huonot puolet kaikilla kuukausilla, mut en vielä uskalla edes ajatella niin pitkälle 🤣
 
Kaikki kuukaudet on samanarvoisia minulle ainakin 😊 ja toivon mukaan pystyy kaikki kesäajan harrastukset vetää läpi varsin täysipainoisesti, se on kyllä ajoituksen osalta kiva!
 
Kuukaudella ei sinänsä väliä ole. Huvittaa lähinnä vain jos laskettu aika osui oikein niin se on mun äidin syntymäpäivää 4 päivää myöhemmin vain.. 😅
 
Kuukaudella ei sinänsä väliä ole. Huvittaa lähinnä vain jos laskettu aika osui oikein niin se on mun äidin syntymäpäivää 4 päivää myöhemmin vain.. 😅
Meillä osuu mun kahden siskon väliin sopivasti.😅
 
Mä mietin kauhulla sitä kesää ja loppuraskautta, mutta jospa tosiaan vielä ei siinä vaiheessa olis niin huonossa kunnossa. Kaverilla on lokakuussa syntynyt lapsi ja kävi kyllä vähän sääliksi, kun oli aika kuuma kesä ja vissiin pikkusen turvotteli :Smiling Face With Open Mouth And Cold Sweat:
 
Esikoinen syntynyt viikkoa ennen joulua, joten nää syksylapset ei tunnu edes loppuvuoden lapsilta. 😅 Kuopus synty syyskuun lopussa ja se oli kyllä kiva, kun ei ollu vielä heti talven pimeys vastassa. Tuo joulukuisen alkuaika oli vähän synkempää, kun oli pakkasta ja pimeää eikä päässy kauheasti ulos ja hän oli alkuun itkuinen vauva (kireät jänteet). Tietenki on ryhmänsä nuorimpia eskarissa ja vähän tarvinnut tukea, mutta en tiedä johtuuko iästä vai muusta. Synttärit meidän joulukuiselle järjestetty aina erikseen joulusta, että saa niitä juhlia kuitenkin. 😊 Mutta jos täältä lokakuinen tulee niin varmasti kiva aika tämäkin syntyä. Samoille huudeille osuu muutamat synttärit perhepiirissä, että saa nähdä osuuko jonku synttäreille. 😄
 
Mulla on tosi hyvä fiilis 11.10 lasketusta ajasta 🥰 Aiemmat lapset syntyneet muutama päivä ennen laskettua aikaa, niin en muuta osaa ajatellakaan kuin että syntyy lokakuun alkupuolella. Kaikilla lapsilla on eri syntymäkuukausi, mikä on mun mielestä kiva.

Mä rakastan syksyä! Syyskuu on mun lempikuu ja sen saa jo olla raskausvapaalla. Loppuvuodesta rauhotuin ja uskon että on helpompaa pesiä vauvan kaa kotona. Kevät ja kesä on niin hetkisiä ja nukunkin aina huonommin.

Kiva myös ettei ole ihan viimeisillään kesällä.

Vähän minäkin jännitän ettei kaamosmasennus iske. Että täytyy kyllä myös keksiä kaikkea kivaa ohjelmaa ja päästä liikkumaan kodin ulkopuolelle vauvan kanssa, vaikka olis enempikin pakkasta.

Mä en niin osaa pelätä flunssia. Rintamaitohan antaa alussa tosi hyvin vastustuskykyä.

Mä stressaan joulua eniten 🤣 Oon niin jouluihminen ja yleensä aloitan vähitellen valmistelut just tyyliin lokakuun alussa. Että tänä vuonna ei kauheesti siihen varmaankaan riitä energiaa. Tai sit ostan lahjoja valmiiksi jo elo-syyskuussa 🤣
 
Mä taas ootan joulua ihan innoissaan, ku ei tarvii lähtee sukuloimaan, koska vauva on niin pieni vielä, nii hyvin voi käyttää tekosyynä... :Smiling Face With Halo: Ja raskausaikakin osuu just silleen, että saa jouluna syödä mitä haluaa, eli ei stressiä :Smiling Face With Open Mouth And Closed Eyes: Mulle jouluaatto on semmoinen pyhä asia, että haluan viettää sen vain oman perheen kesken ihan kaikessa rauhassa, vaikka en muuten kummoinen jouluihminen olekaan. Sukuloida ehtii joulupäivänä ja tapanina. Ennemmin meen vaikka töihin, jos en saa olla aattoa rauhassa. :No Evil Monkey:
 
Mä oon myös miettinyt samaa, että kukaan ei odota että pienen vauvan kanssa lähtis jouluna sukuloimaan, että saa rauhassa pesiä kotona omalla pienellä perheellä ja viettää joulua 🥰

Ja ihanaa että seuraavana kesänä ehkä sitten jo voidaan harjoitella ensi askelia ja mönkiä ulkona lämpimissä säissä.
 
Meillä aiemmin 1 syysvauva ja 1 alkuvuoden vauva. Jos kaikki menee suunnitellusti niin aika samaan menee tämä kuin aiempi syysvauva, n. 1kk eroa ajankohdalla. Puolensa ja puolensa kyllä kummassakin ollut 😊 Syysvauvan kanssa pitkä edessä oleva talvi oli kyllä todella pitkä eikä auttanut jo muutenkin vaikeaa synnytyksen jälkeistä aikaa. Toisaalta sillon elämään tuli muutenkin paljon esim. yksinäisyyttä, että vaikutusta muualtakin. Nyt asiat sen suhteen paremmin. Ensimmäinen kesä oli kiva kun silloin sitten jo vähän liikuttiin, opittiin kävelemään ym. Toisaalta kevätvauvan kanssa oli ihanaa kun kesällä olikin minivauva, ja keväiset vaunulenkkeilyt, piknikit ym piristi niin paljon mieltä. Ja sitten meillä se että syksyllä ihan hirveesti jo muutenkin synttäreitä ja siihen vielä lähestyvä joulu, niin syksy aina aikaa kun juhlia juhlien perään 😅 Kivampi olisi jos olisi vähän tasaisemmin mut nämä nyt vaan mietteitä ja asioita millä ei loppupeleissä mitään merkitystä sinänsä 😁
 
Teidän joulumietteistä inspiroituneena voisi kyllä ens joulun viettää ihan vaan kotona oman perheen kesken. Sitä jo pari vuotta suunniteltu miehen kanssa, kun ei jaksa ainaista paikasta toiseen juoksemista ja kaikkien miellyttämistä, josko nyt tulevana jouluna ottaisi 5-henkisenä perheenä linjan että ollaan kotona vaan omalla porukalla. Vauvakin kuitenkin niin pieni sitten vielä 🥰
 
Takaisin
Top