Liikkeitä?

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Jezzi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Toissapäivänä tunsin ihan selvän muljahduksen alavatsalla, aivan kuin pikkuinen olisi heittänyt kuperkeikkaa <3 Tänään taas jälkkäriä syödessä kävi ihan yhtäkkiä semmoinen sekunnin kestänyt kunnon värinä/rummutus o.O Voiko nuo olla jo ihan liikkeitä, eikä pelkkää suolen toimintaa? :P
 
voi olla ja avrmasti onki liikkeitä, mulla oli sellanen "rummutuksen" tapainen melske vatsas eilen ja tiesin kyl 100 varmasti et se o vauva, yks raskaus ku takan jo
 
Niin minäki vähän päättelin, kun ei oikeestaan koskaan ennen oo vastaavia tuntemuksia ollu :) Tuntuu vaan nii hassulta aatella, että tuo pieni voi niin nopeasti jyskätä, ihan säikähdin sitä rummutuksen tunnetta :)
 
Mä en edes tiedä missä se istukka on :o tai sano viime ultrassa että 'vatsanpeitteissä' mut mitä mahto sillä meinata ? Harvoin vieläkin tuntuu mutta nykyään tuntuu kovempana :)
 
Mä on tuntenut liikehdintää jo pidemmän aikaa, mutta oon huomannu, että varsinkin kun syön jotain namia, niin heti meno yltyy. Hänestä on varmaan tulossa aikamoinen makupeppu
 
Mä tunsin ensimmäiset kunnon liikkeet rv 17 + eteenpäin. Nyt rv 18 -> tunnen todella herkästi kaikki pienetkin liikkeet, kädellä voin tunnustella vatsaa ja tunnen kun pikkuinen siellä liikehtii. On se vain niin uskomattoman ihanaa :)
 
Onnittelut kaikille niille jotka on jo liikkeitä tuntenu. Ja kyllä varmaan loputkin niitä pian alkaa tuntemaan :-) ite tunsin ekat liikkeet pari viikkoa sitten. Oiskohan viikkoja ollu tasan 15 kasassa.. :-) nyt tunnen liikkeitä lähes päivittäin.
 
Minniäinen, mä kans en tunne mitää, kovasti vähän väliä oon hissukseen ja koitan kuulostella joka asennossa et josko jotain ees, mut ei mitään! Enkä ees tiiä onko istukan syy vai minkä.. Ootankin kyllä esikoistani ja viikkoja 15+2 mut silti, ois kiva jotain pientä jo tuntea..
 
Mä en oo myöskään tuntenut mitään. Eilen tunsin ehkä yhden muljahduksen/vihlaisun kun kannoin kauppakasseja autosta. En ole siis ollenkaan varma oliko se vauvan liikehdintää vai kauppakassien rehaamisesta johtuvaa. Viikkoja 17+5, joten kovasti odottelen tuntemuksia. Rakenneultrakin vasta reilun 2 viikon kuluttua.
 
Mä en tunne vielä mitään (ihan muutaman kerran muutaman päivän välein on pientä kutitusta tuntunut sivuilla alavatsalla ja huomenna poksuu jo vk 19 käyntiin. Istukka ilmeisesti tuossa ihan edessä mulla vaimentamassa tuntemuksia. Vatsa näyttää aika isolta (kohdunpohja vähän yli navan nyt) ja dopplerilla kuulee kyllä sydämenlyönnit ja liikkeet. Potkuja odotellessa. emoticon
 
Mäkään en ole tuntenut mitään liikkeitä, vähän olen pettynyt.
Välillä käy mielessä, että onko siellä enää edes eloa....
 
Äsken tulin kävelylenkiltä ja istahdin alas. Alamasulla elohiirimäistä pientä tunnetta. 
Voiko olla, että liikkeet tuntuisi jo nyt vaikka olen ensiodottaja?
 
Mein pikkuinen päätti eilen potkasta ekan kerran kunnolla :) Ja yöllä ja aamulla tunsin liikkeitä uudestaan. On se ihanaa, vaikka kyllä niitä odottaa saikin. :) 

Tsemppiä teille, jotka eivät liikkeitä vielä tunne.. Kyllä ne sieltä tulla tupsahtaa! Olkaa huoleti :) Mua on neuvottu makaamaan vasemmalla kyljellä jotta liikkeet tuntuisi helpommin, mut ei, mulla tuntu kun makasin selälläni.. Se on niin yksilökohtaista kaikki! Vaikka sen tietää mielessään niin silti ajattelee että miksei itse tunne liikkeitä vaikka jotkut tuntevat niitä jo rv 15 lähtien.. 

Jotain pientä liikehdintää ehkä olen tuntenut jo pari päivää, mutta päätin iloita vasta siitä kunnon liikahduksesta, kun olisin täysin varma liikkeitten tuntemisesta. :)


Nyt sitten odotellaankin että koska mies saa tuntea liikkeet ... Etappeja etappien jälkeen :D


-Cruise
 
^Ainiin.. Liikahdus tuntui vahvalta elohiireltä mutta erittäin lyhyeltä.. Se oli niinku napakka vahva ja lyhyt elohiiri.. Kun elohiirissä tulee sellaisia näpsähtelyitä monta kertaa putkeen niin tää potku tuntu kun olisi tullut vain yksi tai kaksi sellaista.. 

Tatuliini, kaverini tunsi ekat liikkeet rv 15 lähtien ja tuntui kuulemma juuri elohiireltä masussa :) 
 
täytyy nyt snaoa että nyt tänään liikkeet on alkaneet tuntua aika selkeesti vaikkain tosi lievinä:) vähän asennostakin riippuu näköjään.huh, oon ollut niin hermoheikki tän asian suhteen!nyt kun tänne kirjoittelen niin tuntuu ihan koko ajan pientä muljahtelua ja pyörintää, ei niinkään kunnon potkuja.
kai sitä jo kuukauden parin päästä kokee et olispa vauveli vähän rauahllisempi:) ainakin esikoisesta oli sellaset kokemukset et tuntuie t tulee lopussa vatsasta läpi tai murtaa kylkiluun. ja nyt tulee mieleen ne kivuliaat nyrkin iskut alaäähän päin ja pitkät venyttelyt...heh. no joka tapauksessa ihanaa että elon merkkejä!
hip hei:)
 
Takaisin
Top