Kynsien hoito ja lakkaus

Bella Swan

Moderaattori
Staff member
Administrator
Maalisäidit 2020
Miten te hoidatte kynsiänne teidän perheessänne? Kuinka usein pitää leikata? Entä lakkaako kukaan teistä?

Ihan joka viikko pitää olla leikkaamassa kynsiä. Äitiyspakkauksen kynsisakset lapsilla, aikuisilla leikkurit. Vielä en ole 6-vuotiaan kynsiä lakannut. Omia lakkaisin enemmänkin, jos en olisi niin laiska. 2 värilakkakerrosta, alus- ja päällyslakat, niin huh mikä urakka! Haluaisin ostaa mintunvihreän lakan itselleni. Nyt käytän lähinnä punaisen kaikkia variaatioita tai liilaa.
Joskus teen kynsihoidon itselleni, mut harvemmin.
 
Eipä ole tullut lakattua kynsiä sitten esikoisen syntymän ( pois lukien juhlat) Kesällä lakkaan kyllä varpaankynnet jollain hillityllä punasävyllä.

Minulla on luonnostaan pitkänmalliset kynnet, joten mitään kynsuhuoltoja en tarvitse.

Kohta 9-vuotias on kerran pyytänyt, että lakkaan hänen kyntensä pinkiksi. Ei kyllä sekään auttanut neidin kynsien puremiseen.

Juniorin kynnet voi leikata vain lastenohjelmia katsellessa, muuten lähtee karkuun.
 
Perus leikkaus ja putsaus täällä, tuntuu et on jokaviikkoinen homma. Lakkaa en ole käyttänyt vuosiin.

Lasten kynnet leikataan usein suihkun/kylvyn jälkeen. Käytössä äitiyspakkauksen sakset. Lapset ovat pieniä, joten kynsilakka ei ole ajankohtaista vuosiin.
 
Lasten kynnet leikataan varmaan kerran viikossa. Omiani hieman harvemmin, mutta en niidenkään yleensä anna hirveän pitkiksi kasvaa. Tuntuvat häiritseviltä liian pitkinä, enkä jaksa viilailla. Satunnaisesti lakkaan kynteni ja joskus esikoinen pyytää lakkaamaan omansa.
 
Lasten kynnet noin kerran viikossa. Omat tarpeen mukaan, silloinkin siistin ja lyhyeksi leikkaan vain jos on joku kynsistä lohjennut tai katkennut. Pidän siis pitkähköjä kynsiä ja tykkään niistä. Varpaiden kynnet toki pidän lyhyempinä ja niitä leikkaan säännöllisesti. Lakkailen kynsiäni usein läpinäkyvällä lakalla, värillisellä silloin tällöin. Varpaankynsissä on yleensä aina värillinen lakka. Hoidan kynsiä käsirasvoilla ja kynsiöljyillä. Esikoisella on joskus ollut lakkaa kynsissä kun on pyytänyt.
 
Omia leikkaan tosi usein, heti kun ne alkaa tuntua. En siedä että ne on vähänkään sen pituiset että alle voi kertyä jotakin 😬

Vauvan kynsiä seurailen ja kun näyttää pitkiltä niin lyhennetään 😅 Koirien kynsiä leikattava toiselta viikottain ja toiselta 2-4 viikon välein. Käytännössä leikataan tassu päivässä eli toinen saa manikyyrit lähes päivittäin ja toinen silloin tällöin 😅
 
Lasten kynnet leikataan kerran viikossa. Ite leikkaan kun tarvis on.
Työn takia pidän lyhyenä mut joskus lakkaan käsien kynnet, joskus laitan tekokynnet kun pidemmät vapaat. Varpaissa on melkein aina joku värillinen lakka, ympäri vuoden.
Lokakuinen tyttäreni haluaa aika usein että lakataan yhessä kynnet tai laitetaan tarroja tai timantteja yms.
 
Kerran viikossa leikataan kaikilta saunan/kylvyn jälkeen kynnet saksilla. Ei sen kummemmin hoideta kynsiä.
Lakkaan itse ehkä kerran vuodessa kynnet joihinkin juhliin, jos silloinkaan jollain melko neutraalin värisellä vaalealla lakalla. Mies saa migreenin lakan hajusta, eikä se kyllä omaankaan nenään hyvältä tuoksu.
6v tyttö on pari kertaa pyytänyt lakkaa kynsiin ja on myös silloin sitä myös saanut.
 
Takaisin
Top