Kuuluuko Suvivirsi kevätjuhlaan?

Vargynja

Admin
Staff member
Administrator
Helmikuiset 2021
Suvivirrestä käydään taas keskustelua. Mitä mieltä sinä olet? Kuuluuko se kevätjuhlaan?

Itselläni asia ei herätä suuria tunteita. En ole pahoilla mielin lauletaan se tai ei. Esikoiseni koulussa se lauletaan kevätjuhlan viimeisenä ohjelmanumerona ja he, jotka eivät vakaumuksellisista syistä halua/voi olla paikalla voivat siirtyä käytävään. Muu koulu tulee siis perässä virren jälkeen ja kaikki siirtyy siitä luokkiin. Mielestäni tuo kuulostaa ihan toimivalta ratkaisulta.
 
Kyllä kuuluu, ja myös Eduskunnan perustuslakivaliokunta on linjannut useamman kerran eri vuosina, että Suvivirsi on osa suomalaista kulttuuriperintöä eikä sitä tule tulkita uskonnonharjoittamisena.

Itse siis olen vakaasti uskonnoton ja jätän vaan laulamatta ne osuudet jotka ei vastaa omaa näkemystä.

Mielestäni on oikein toimiva ratkaisu, että tilaisuudesta voi poistua vapaasti ennen Suvivirttä esimerkiksi käytävään, luokkahuoneeseen tai kotimatkalle. Mielestäni se että jos poistuminen ja mukana veisaamatta jättäminen olisi kiellettyä sanktioiden uhalla niin se olisi kohun arvoinen suoritus.
 
Kyllä siihen voisi vaikka keksiä jonkun muun kesäbiisin, ei meiän tartte riippua kiinni typerissä perinteissä vain koska ne on perinteitä. Kyllähän uusista asioistakin tulee lopulta perinteitä. Mutta toisaalta ei se mua haittaa silleen et lähtisin siitä barrikaadeille taistelemaan 😅 Isompi juttu musta kevät ja joulukirkot, ei kuuluis koulujutuksi millään muotoa.
 
Kevätjuhla on tärkeä osa vuoden kiertoa ja Suvivirsi on yhdistävä tekijä eri ikäisten juhlassa. Melkein kun uutenavuotena ei saisi ampua raketteja (hups, raketit on ihan oma keskustelunsa 🤭). Mutta pointti on että mun mielestä suvivirsi niinkuin kuuluu siihen kevätjuhlan tunnelmaan 🌞

Sitäpaitsi uskon että joku on vaan kokeillut kepillä jäätä että saisko tahkottua vähän rahaa kun tästä valittaa. Voin toki olla väärässä, mutta en ymmärrä miten joku voi siitä niin pahasti loukkaantua. Tai sitten on jotain lapsuuden traumoja jotka voisi käydä terapeutilla hoitamassa, eikä siirtää omiin lapsiinsa 🫣🫢
 
Aivan sama lauletaanko sitä vai ei, mutta ei pitäisi olla kouluille mahdoton tilanne mahdollistaa oppilaiden poistuminen paikalta jos eivät sitä halua kuunnella. Varsinkaan kun tästä on niin monta vuotta väännetty ja moni koulu on jo todistanut että moinen on järjestettävissä. Eihän nytkään kohu ollut itse suvivirren laulamisesta, vaan siitä että tilasta poistumista ei mahdollistettu. Mielestäni ne vaihtoehtoiset sanoitukset olisivat myös ihan hyvä kompromissi.

Itse en kyllä ole suvivirrestä koskaan tykännyt enkä sitä jäisi kaipaamaan vaikka poistuisi kevätjuhlien ohjelmasta kokonaan. Omat muistot on että edes lapsuudessa siitä en tykännyt, eikä siihen sisälly lämpimiä muistoja. En koe, että suvivirsi täytyisi aina laulaa vain siksi että näin on tehty aina ennenkin, sellaisella ajattelumallillahan ei koskaan kehityttäisi koskaan mihinkään, mutta tunnistan että moni kokee sen tärkeäksi kulttuuriperinnöksi.

Ikävintä tässä kohussa on että nyt se surkea virsi on soinut päässä monta päivää. Tästä sitä melkein pitäisi saada korvauksia.
 
Suvivirsi kuuluu kevät juhlaan. Hyvä ratkaisu on mahdollisuus poistua paikalta ennen sitä tai voisihan siitä muuttaa myös sanoja. En ole uskonnollinen.
 
Mie en oo uskonnollinen, mutta ihmettelen miten joku perinne voi herättää noin suuria tunteita. En ymmärrä miksi ei voi laulaa jumalasta, mutta kuunnellaan esimerkiksi musiikkia, missä lauletaan saatanasta, enkeleistä tai vaikka satuolennoista. Jos ei ole uskonnollinen, niin tuskin sillä virrellä on suurta hengellistä merkitystä ja sen voi ottaa ihan tavallisena lauluna. Minusta on vaan mukavaa, että kulttuuriperintö näkyy elämässä. Muutos on joka tapauksessa väistämätön, niin voisiko pitää kiinni edes harmittomista perinteistä, jotka sitoisivat eri sukupolvia yhteen? 🤷🏼‍♀️

Tarjoaisin ratkaisuksi tällaisista nillittäville sopivampia alushousuja, jos edelliset hiertävät niin kovasti vakoa. 🩲 Ei minulla ainakaan olisi aikaa nostaa äläkkää asiasta mikä ei minusta loukkaa millään tavalla ketään. Enkä sano, että Suvivirrestä tarvitsisi pitää, mutta eipä siitä kellekään haittaakaan ole.
 
Se on perinne. Minusta esim. ensimmäinen säkeistö ei ole juurikaan uskonnollinen. Yleensä kolmea viimeistä säkeistöä ei edes lauleta. Todellakin toivon, että omat lapseni saavat kuunnella ja laulaa koulussa suvivirttä. Itselle ainakin kyseinen virsi nostaa aina kyyneleet silmäkulmiin :Smiling Face With Open Mouth And Cold Sweat:

Jos itse muuttaisin ulkomaille, niin ei minua haittaisi kuunnella muihin uskontoihin liittyviä virsiä ja siunaksia. Olisin enemmänkin kiinnostunut. Ja vaikka asioita kuulee ja näkee, jotka ei kuulu omaan maailmankatsomukseen, niin niiden voi myös antaa mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.
 
Takaisin
Top