Kaikki ajallaan. Vähän on käynyt jo vuosien varrella Elisabetia sääliksi, ettei hän päässyt koskaan eläkkeelle nauttimaan vapaudesta, toisaalta se varmasti olisi hänelle annettu, jos hän olisi sitä pyytänyt. Ilmeisesti hän oli äärimmäisen velvollisuudentuntoinen ihminen.
Mikään yllätys tämä ei ollut, Elisabetin kunnon heikentymisestä on ollut uutisia jo useiden kuukausien ajan. Ikäkin oli jo niin korkea, että melkein mikä tahansa onnettomuus tai virus voi olla kuolettava.
Monarkian säilymisen kannalta suurin kysymysmerkki on Charles ja Camilla. Heillä ei ole Britannian kansalta järin suurta tukea aikaisempien töppäilyjensä vuoksi. Jos kuningaspariksi nousisi heti William ja Kate, ei mitään ongelmia olisi, koska heistä Britannian kansa tykkää.
Toivottavasti tätä kuolemaa ei lehdistössä lypsetä viikkotolkulla. Jo nyt alkoi ärsyttää tuo, että media on täynnä brittihovi-artikkeleita, jotka eivät käsittele eilistä tapahtumaa.