Kestovaippamerkki

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja ehkäpä
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

ehkäpä

Satasella mukana keskusteluissa
Mitä KESTOVAIPPAMERKKIÄ käytätte?
Sanokaa, jos joku puuttuu listalta.

Niitä tosiaan on miljoona erimerkkistä, eipä mahu ku muutama hassu listalle...
 
Vastasin ton muun, sillä meillä käytössä lähinnä tsi-vaipat. Sekalainen valikoima merkkivaippojakin löytyy, mm. Bumgenius, Pikku-Pirpana, Dream Nappy, Imse Vimse, DryBees, Igu*lee näin muutaman mainitakseni. [:D]
 
Meillä imsevimset. niitä äp:ssa olleita kokeiltiin, ennenkun haluttiin muita merkkejä ostaa ja testata ja ne oli kyllä heti hyväntuntuset. Lisäimuja käytetään satunnaisesti, aika hyvät imut on niissä valmiiks meiän muksun tarpeisiin.
 
Meillä oli äippäpaukkauksen imsevimset ja sitten itsetehtyjä taskuja ja kaks hahtuvahullun vaippaa. Tällä hetkellä enää itsetehtyjä coolmax-pul taskuja ja mikrokuitu sekä hamppuimut. :)
 
hmm, joskus vuosi sitten löysin nettisivun josta ostin tsi-pakkauksen jonka mukana oli kaavat (s, m, l) ja kankaat kahteen taskuun. :)

http://www.taikapilvi.com/product_info.php?cPath=4_37&products_id=701

Oon sitten ite vähän muokkaillut tuota kaavaa niin että teen niistä tarraosasta pitemmät ja etuosasta korkeamman. Mun mielestä istuu vähän paremmin niin, mutta en tiä sit mistä muut tykkää :D Ja en oo minäkään mikään ahkera ompelia, ala- ja yläasteellakin olin teknisen työn tunneilla, mutta helposti tuohon pääsee mukaan kun on pari vaippaa saanut tehtyä. Riippuu toki että kuinka tarkka on siitä lopputuloksesta. [:D]
 
Meillä käytettiin harsoja ihan pienenä. Pul-kuori vaaan päälle. Ja hyvin nappas aina maitokakat. [:D] Melko pian kuitenkin siirryttiin sisävaippoihin ja Imse Vimse + harso yhdistelmään, kun yhdessä niiden imuteho oli hyvä mutta erikseen sai vaihtaa vaippaa tunnin välein ja siinä samalla vaatteetkin. [:D]

Ilmaisia kaavoja mm. taskuvaippoihin löytyy mm. www.kestovaippayhdistys.fi ja www.kestovaippainfo.fi sivuilla. Myös Yahoon ryhmässä on paljon hyviä kaavoja (Linkki löytyy kestovaippayhdistyksen sivuilta). Ite oon käyttäny paljon KVY:n L-koon kaavaa, sopii meidän pojalle hyvin. Nyt leikattuna on myös Ottbren nettikaavalla sisävaippa, katsotaan millainen siitä tulee. [:D]
 
Meillä käytössä ainakin Imse Vimse, Fuzzy Bunz, Muksut...ja jotain muitakin mm. skottilaisia, jonka merkkiä en nyt muista. Harsoja käytetään aika paljon imuina - vastasyntyneenä enimmäkseen juuri harsot kolmiotaitoksella, nyt suorakaidetaitoksena.
 
Ite oon kaikki tehny, suurimmaks osaks omaa kaavaa käyttäen :) Saa just mittatilaustyönä, istuu täydellisesti. Pul-taskuja kaikki, sisällä useimmin harso ihan suorakulmioksi taiteltuna. Imukyky mieletön! Kirppikseltä pari Tirsokasta ostin, mutta malli on kummallinen meidän tytön päällä, tosi vähällä käytöllä ollut.

Vauvan ollessa pieni käytettiin harsotaittoja äp-kuorien kanssa, mut ei ollut kamalan käytännöllisiä. 09-vuoden äp flanellivaipat jäi melkein käyttämättä, eivät ime edes pikkuvauvan pissaa kuin pienen tipain vain.
 
Muu mikä: Nalle Nöttönen!! Ihanan pehmeä päällä. Meillä sekä sisävaippana että yksi AIO. Ihania ovat. Tarvii lisäimun meillä, mutta niin ne muutkin tarvii. Päälle kuori ja menoksi. [:)]
 
Meillä päiväkäytössä FuzziBunz, Babyland ja Myllymuksut. Myllymuksut poistumassa käytöstä kun lapsi kasvaa niistä ulos. Noi muut onkin yhdenkoon vaippoja. Yökäytössä harso, ohuella mikrokuituinsertillä ja Jutan pintakuivalla yöimulla varustettuna. Päällä Muumi-kuori. Pitää kuivana helposti sen 13h.
 
Täällä ei olekaan hetkeen ollut elämää, mutta pitää hehkuttaa muutaman suomalaisen vaippamerkin puolesta [:D]. Meillä on todettu useiden kokeiluiden jälkeen parhaimmiksi niin istuvuudeltaan kuin pidoltaan MannaMaan tasku-Mannat, Nalle-vaippojen taskut sekä Nalle Nöttöset villisten kera ja Nupsukan taskuvaipat. Jos sisään saa vielä MannaMaan perhostaittoimun, niin tulee ohut ja pitävä paketti! Imuna myös harsot ja BambooDouplerit ovat olleet loistavia.

Aika hintaviahan nuo ovat uutena, mutta meille lähes kaikki vaipat ovat kotoutuneet käytettynä esim. Huuto.netin tai kestovaippainfon kirpparilta. Yövaippana on toiminut tosi hyvin Ronja&Roopen tuplaläppä.
 
Takaisin
Top