Julkisilla liikkuminen?

TyhjäSyli

Jostain jotain jo tietävä
Heissan
Jollain täällä varmasti tietoa, että saako vaunujen+vauvan (tietty) kanssa matkustaa Vantaalla+Helsingissä+Espoossa ilmaisiksi bussilla, metrolla ja junalla? En löytänyt tätä tietoa hkl:n sivuilta...
Kiitos jos joku valistaa ensisynnyttäjää! [:)]
 
No niin, arvasin että apua löytyy!![:D]
Kiitos linkistä, en ymmärrä miten en tuota nähnyt vaikka kolusin koko sivuston läpi! [&:]
 
Tästä tuli mieleen.. Tiedän kyseisestä asiasta sellaisen tapauksen, että joku äiti oli vaunujen kanssa heitetty bussista pihalle, kun ei ollut ollut rahaa mukana. [>:] Tämä äiti oli juurikin ollut siinä käsityksessä, että ilmaiseksi saa matkustaa.. Oli selvääkin ottanut jostain ja oli sanottu, että saa ilmaiseksi matkustaa. Kuljettaja oli kuitenkin ollut eri mieltä ja sanonut; "vaunut saa kyllä tulla ilmaiseksi, mutta työntäjän pitää maksaa. jos ei rahaa ole, ole hyvä ja poistu." [>:]
Että tuollaisia kuskiakin näköjään tulee vastaan. Idiootti mikä idiootti. Se kuski siis.. Mitäköhän se kuskikin ajatteli; ei kai sitä edes mainostettaisi, että vaunujen kanssa pääsee ilmaiseksi jos se tarkoittaisi vain vaunuja?? Harvoin ne ilman työntäjää kulkevat [:D]
Tuo oli tapahtunut jossain muualla, kun pk-seudulla, mutta kuitenkin... Harvassa varmaan tuollaiset kuskit, mutta raivostuttavaa, kun tuollaisiakin löytyy.. Kehtaa nyt nakata vielä pihalle bussista!! [:@]

Ei vastannut kysymykseen, mutta tuli vain mieleen... [:D]
 
itsekkin olen kuullut tuosta että saisi matkustaa ilmaiseksi, mutta jostain syystä en ole uskonut miestäni kun tämä minulle tämän sanoi. aina pelkäsin et jos nyt tulee jtn, kun ei lippua ollut mutta hyvä et nyt tosta sivuilta luin asiasta. :) en itse siis asu pk-seudulla ja harvemmin tulee käytyä. mutta joskus aina kumminkin :)
 
Kyllä tosiaan saa ja se on ihana asia, saa äidin jaksamaan kun ei tällä budjetilla olisi sit varaa touhuta asioita vauvan kanssa samalla lailla ja käydä treffaamassa ihmisiä päivällä! Toinen juttu itellä nykyään onkin sit yrittää muistaa piipata oma lippu jos oon ilman vaunuja liikenteessä kerrankin ;)
 
Silloin kun vielä pääkaupunkiseudulla asuin, huomasin vaunullisten ongelmaksi lähinnä sen, että esim. bussiin ei mahtunut kuin tietty määrä vaunuja, olisko ollut kahdet siihen keskiosaan. Lähdepä siinä sit vauvan kanssa mihinkään yleiseen vauvanulkoilutusaikaan...matalalattiabussit oli aina täynnänsä.
 
Valitettavasti kaikissa kaupungeissa ei ole sama käytäntö, kuin pk-seudulla [&:] Eli ainakin parissa kaupungissa tiedän, että bussilla matkustamisesta joutuu maksamaan ihan normaalisti vaikka oliskin vaunut mukana. Itteä vähän aina hirvittää jättää vaunut ja lapsi yksikseen siihen keskelle ja lähteä maksamaan, jännittää aina että jos kuski lähteekin kaahaamaan ja sit vaunut lentää! Vaikka tietysti on aina jarrut päällä. Onneksi noin ei ole koskaan käynyt, mut monesti jos etuovesta tulee paljon porukkaa sisään niin on sen kuskin aika hankala huomata et mä lähdenkin vielä tulemaan sieltä käytävää pitkin bussin etuosaan maksaakseni. Joten senkin takia ois ihanteellista, että ei tarttis maksella jos on vaunujen kanssa liikkeellä. Täytyy sanoa et yksityisautoilu tuntuu aina paljon houkuttelevammalta vaihtoehdolta, niin epä-ekologista kuin se onkin... [;)]
 
Aikoinaan kuljin samalta pysäkiltä usein yhden juopon naisen kanssa, joka kulki tyhjien lastenvaunujen kanssa. Tai oli niissä sen viinat. EI sitäkään kukaan heittänyt pois. Toisaalta, ratikoihin, metroihin ja paikallisjuniin pääsee pummilla muutenkin.

Pääkaupunkiseudulla tuo ilmaissysteemi on senkin takia hyvä, että yksityisautoilu keskustaan ei ole kyllä koskaan houkutteleva vaihtoehto. Nykyisin melkein kaikki bussit on sitä paitsi matalalattiabusseja, korkealattiaiset taidetaan merkitä aikatauluihin erikseen, jos niitä on liikenteessä. Bussit ottaa kahdet vaunut kerrallaan.

Ainut asia, joka minua on joskus kiusannut on se, että täydessä bussissa ilmaiseksi matkustavat äiti ja lapsi valloittavat keskiosan vaunupaikan lisäksi myös istumapaikat täydessä bussissa. Joku järki sanoisi, että lapsi istuisi sitten siellä vaunuissa sen matkan ajan. Varsinkin jos bussi on täynnä.
 
Täällä Turussa ainakin saa bussissa kulkea ilmaiseksi. Tosin en ole varma seutulinjoista esim. Turusta Raisioon, mutta kaupungin sisäisillä linjoilla saa matkustaa ilmaiseksi. 
 
Takaisin
Top