Iso Vahinko

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja pirpana
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

pirpana

Jostain jotain jo tietävä
iso vahinko sattui ehkä kuitenkin ihan onnekas vahinko :) synnytin 3kk melkein 4kk sitten. Tein digitali näyttöiset testit eilen ja näyttivät kummatkin raskaana 3+ syvä hiljaisuus saapui olohuoneeseen kun näytin tulosta miehelleni hetken kuluttua mies tokaisi no olihan tuo ihan arvattavissa... katsoin hetken ja hymähdin eli lokakuussa meitä on 4 ja ikää eroo tulee lapsosille 11kk ehkä toinen tulee liian aikasin mutta tulee jos on kerta näin tarkoitettu. Vissiin mies arveli siitä kun olen pyytänyt sitä kiikuttamaan laskiaspullia kotiin useamman kappaleen joku outo mieliteko sekin. No nyt alkaa taas se sama linja kuin aikaisemmassa raskaudessa... makeet veks ja tervetuloa vihanneks ja terveellinen ruoka ja lisä liikunta. En tiedä koska uskallan kertoa vanhemmilleni alkavat heti kuitenkin paasaamaan ja mussuttamaan joten varmaan sitten kun ei voi vaatia tekemään aborttia esim.
 
Melinda: meillä aika sama juttu olisi jos asiat menis hyvin... Mut mun clearblue ei noussut odotetusti ja kävin sit gynellä viime maanantai. Näkyi vain se pussi, ei mitään sisällä :( Nyt sit reilu viikko viel piinailua että selviää oliko tää meidän ihme vain tuulimuna jälleen kerran.
 
siis hetkinen, ei paketin sisällä ei testiä? etkö käynyt apteekissa vaatimassa uutta? huomasin että esikoisesi on syntynyt 3 päivää ennenkuin meidän esikoinen,syntyi 6.11.2013 rv 42+2 muistaakseni
 
Siis oli paketissa testi, mutta Hcg ei testien mukaan lähtenyt nousemaan kuten pitäisi. Ultrassa sitten näkyi vain pussi kohdun sisällä, mutta sen pussin sisällä ei sikiötä :( Viikon päästä maanataina uudestaan ja sitten saa tietää mikä tilanne. Tänään clearblue näytti 3+ mutta mun taustalla tämä saattaa olla ja pysyä tuulimunana.
Meidän esikoinen syntyi tosiaan 2.11 :) 38+3 Meidän pikku ihme
 
Joo honasin ton sen jälkeen kun olin sulkenut selaimen ja poistunut koneelta. Tosi kurja juttu jos on tuuli muna :( ite pelkäsin meijän esikoisen olevan tuulimuna tai joku.. kun sinne varhaisultraan astelin mut siel se sähels omaansa. Toivon ettei nyt ole taas sama kyseessä. esikoista yritettiin tovi, nyt on ihme jos näin nopeesti tärppäs ja vaikka ei yritetty. Toivon ja pidän peukkuja pystyssä että siellä olis joku kyydissä mukana ettei olisi tuulimuna. Mutta eikös tuulimunat irtoa jossain vaiheessa kuitenkin? Tosin tuulimunista en tiedä mitään oikeastaan. Toivotaan parasta. Jos se kerta näyttää 3+ niin luulis että siellä on joku kerta hormoonikin on noussut. Onko sulla mitään oireita sitten? Itselläni yksityisellä ultra maanantai iltana selvii sitten kunkin kohtalo onko siellä kyydissä ketään.
 
Muokattu viimeksi:
oireita on, enempi kuin tuosta esikoisesta (yritetiin sitä useita vuosia) mulla oireita ollut kaikissa tuulimunissa enempi kuin tuossa raskaudessa, outoa. Hcg:hän nousee kyllä vaikka olisi tuulimuna... mutta toivotaan että joku ihme tapahtuis ja viikon päästä maanantaina siellä näkyisikin jotain eloa...
 
me yritettiin kanssa esikoista jonkin aikaa, ei onnistanut heti. Joten tää olisikin aika ihme jos nyt onnistaisi. Mutta huomen illalla selvii onko kyydissä ketään. Testin mukaan on kyytiläinen, kaippa tarviin vaan varmistuksen en jaksa ootella sinne rv 12 :D
 
Mulla oli myös tuulimuna pari vuotta sitten ja oli monia oireita. Pidin silloin hyvin epäsäännöllisesti päiväkirjaa ja oon nyt yrittänyt vertailla oloja. Ei se oikein oo mahdollista, koska silloin tuntui ihan siltä, että on raskaana. Se oli kyllä ihan kamala tunne, kun ultrassa rv10 lääkäri ei löytänyt mitään. Toivottavasti nyt menee hyvin. Kuulemma se on epätodennäköistä, että niin tapahtuis monta kertaa, vaikka monille on käynytkin.
Pelottavaa tämä raskaus!


Sent from my GT-N8000 using Vau Foorumi mobile app
 
voin uskoa, itselläni ei ole ollut tuulimunaa koskaan, en tiedä miten nyt on vai onko vaan sitten sattunut se iso vahinko. Ainakin suht samanlaiset oireet on kun aijemmasta raskaudesta kun esikoista odotin... etovaa oloa... ei oikee ruoka maistu. elän tällä hetkellä riisipiirakoilla, mandariineilla ja vedellä. Mutta tänään se selviää onko siellä ketään kyydissä, Pakko mennä varuiks tsekkauttaa ennen sitä rv 12 ultraa olisi ikävä jos sillon vasta sais selville ettei siellä ketään olisikaan :(
 
Kiitoksia, niinpä... esikko on tällä hetkellä 4kk... että suuri ei oo ikä ero mutta eri vuosina kuitenkin syntynyt näin gynen sainoja lainaten :) mua kiinnostais Niian kohtalo joko kävit ultrassa uusiksi?
 
Onnea molemmille. Sikäli nuokin raskaudet ovat meille synnyttämättömille hyvä uutinen, sillä minua on peloteltu joka puolelta miten alapää menee ihan rikki ja seksielämä loppuu siihen paikkaan... :eek: Vaan hyvinhän elämä näyttää jatkuvan jos noin pikaisesti tulee uudelleen raskaaksi. Jos nyt tämän ensimmäisen lapsen saisin terveenä maailmaan, sitä toivoen. Vaikka mielessä taka-alalla on että kunpa saisi toisenkin melkein heti perään, niin saataisiin meidän lapsiluku täyteen ja voitaisiin jatkaa muiden asioiden suunnittelua.
 
Takaisin
Top