Imetys

Meilläki yleensä tulee se 10-12 syöttökertaa vuorokaudessa ja yks syöttökerta yleensä sen 30-60 minuuttia. Mun puolesta 12 kertaa on ihan ok, mut sitä ootan ku kuuta nousevaa et noi syöttökerrat ei ois kestoltaan noin pitkiä...

Sent from my GT-I9300 using Vau Foorumi mobile app
 
Meillä on nyt syöty klo 16-17-18-19-20-21-22:30... Et sillee! Kiva kun oli vieraita niin mä olin kokoajan tissi paljaana ;)


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Ja taas tissillä, oikeastaan ollut siitä 22:30 asti!!! Huoh!! Tässä tää loppuyö meneekin... Ei rauhoitu muuta kuin tissille :(


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Onneks spiraali rauhottuu sentään johonkin :) Mä kans toivoin et olis ilta tankattu sen verran hyvin et yöt ei menis taas parin tunnin herätyksillä.
 
Meillä taas poika ei oo herännyt klo 21:30 jälkeen syömään, mutta mun tissit herätti mut pumppaa.
 
Mulla oli ihana yö!!! Söi iltatankkauksen siinä 21 korvilla, nukkumaan mentiin 22, heräsin ekan kerran syöttämään klo 01.30 ja tokan kerran klo 05. Seittemältä herättiin. Viiden syötössä ei meinannut ees syyä juuri lainkaan.

Sent from my GT-I9305 using Vau Foorumi mobile app
 
Meillä Tonttu tankkasi eilen klo. 12-21 aika lailla. Oli siis rinnalla sillai että en oikein saanut mitään muuta tehtyä. Nukkui ehkä noin 10minuutin pätkiä korkeintaan. Ajattelin jo ettei nukahda yölläkään, mutta väsymys veto voiton. Nukahti puoli 10 ja heräsi kehdosta yhdeltä syömään, nukahdettiin, puoli viisi vaipan vaihto ja syömään ja herätys meillä oli tänään puoli kuusi. Koitan imettää tässä taas, jotta automatka sujuu hyvin Kouvolaan.

En usko että tästä päivästä tulee ihan samanlaista rintarallia kuin eilen, mutta se jää nähtäväksi. Rohkeasti vaan matkaan!

Sent from my GT-S7710 using Vau Foorumi mobile app
 
Meillä tankattiin eilen klo 21.30-23.30. Välillä poika sai jotain rintaraivareita. Halus tissin suuhun, muttako sieltä tuli maitoa, irrotti otteen ja alkoi huutamaan. Taas hamusi tissin suuhun ja sama toistui. Tuttikaan ei kelvannut. Aikansa siinä tappeli ja huusi. Sit viimein kelpuutti tissin ja maidon. Ja nukahti.


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Meidän tyttö saa rintaraivareita tankkauksen lopuksi, kun taistelee jo unta vastaan muttei tahtoisi lopettaa. Raajat viuhtoo, silmät lupsuu ja hirveä ärinä kuuluu, ja välllä havahtuu rääkäisemään äärimmäisen kiukkuisesti. Se on oikeastaan aika koomista, ihan kuin yrittäisin imettää pientä hyeenaa.

Miehen sylissä hyeenanpentu rauhoittuu. Pitää ilmeisesti päästä vaan kauas maidon hajusta että malttaa nukahtaa.
 
^Samaa mäkin uumoilen kun miehen syliin rauhoittuu, mut nykyisin jos mies kävelee hyssyttäen... Eilen vaunulenkillä tyttö nukkui pari tuntia, sitten klo 21 lähdettiin autoajelulle kun rupes olee raivoa ilmassa. Kokeeksi pumppasin omaa maitoani pulloon josko ei tarttis sit tissille raivota. No, eipä tullut 10 minuutissa kuin 40 ml juomaa, jotenka se mukaan ja sit matkaan. Kunhan ajeltiin. Puoli tuntia nukkui, sitten sain ujutettua sen 40 ml kitaan ja sit kotona halus tissiä ja söi ehkä 20 min. Sitten raivoa ja toisesta tissistä vielä hiukan ja nukahti klo 23. Nukuttii tunti, heräs ku mies aivasti ja siirryttii sänkyy, jossa syötön jälkeen melko pian rauhoittui nukkumaan. Parin tunnin pätkissä syötin, ehkä eka väli oli pidempi, kun silloin en katsonut kelloa. Nyt tyttö nukkuu sängyssä vatsallaan tyytyväisenä edelleen, pää nätisti sivulle kallellaan. Ja mä saan hetken nettiaikaa :wink
 
Joo meilläki taitaa olla oikee tissipoika. Kestoltaa imetykset on 20 - 50 min, yks oli eilen melkee 1,5h.
Viime yö meni ekaa kertaa yhdellä syötöllä. Tulipa nukuttuu hyvin!

Muokkampa sen verran viel.....tuo yksi syöttö alkoi 10 minuutin "häslääminellä". Eli poju ravisteli päätään ja maiskutteli vaan tissiä. En ees yrittäny tunkee tissiä suuhun. Siitä se sitten vaan leikkimisen jälkeen alkoi syömään nätisti ja homma hoitu.
 
Meillä oli kans illalla sen tissirallin aikana tota tissin pyydystämistä ja hamuamista ja sekoilua. Sit jos otti kokonaan tissiltä pois niin huutoa. Ja sit kyllästyin siihen tissittelyyn niin huusi 30min putkeen, väsähti ja nukahti. Nukkui reilut 3h ja heräs syömään mut ei sit oikein jaksanutkaan syödä. Mut sit 40min päästä heräs uudelleen ja söi kunnolla. Päivisin tuppaa syömään sen 2h välein :( koska pääsisi sinne 4 tuntiin, ainakin öisin kiitos!


Sent from my iPhone using Vau Foorumi
 
Miten tää nyt toimii, kun sitä maitoa on tilattu enemmän tiheällä imulla, niin pysyykö se tuotanto samana vaikka siirrytään syömään harvoin ja isompia annoksia?

Meillä on nyt parin päivän aikana muuttunut rytmi ihan erilaiseksi, pumppaamalla huomaa hyvin että määrät on lisääntyneet aika lailla, mutta tuo syö yhtäkkiä paljon harvemmin. Meinaa olla tissit räjähtämispisteessä ennen jokaista syöttöä.
 
Jonsson, maitomäärä pysyy samana vaikka vauva syö harvemmin ja pikkuhiljaa rinnat tottuvat siihen isompaan määrään. Sit ne alkaa tuntua vähän normaalimmalta. Kunnes taas vauva tilaa isompaa määrää ja rinnat on taas räjähdyspisteessä.
Tämmöstä tää nyt on ekat kuukaudet ja sit pitäis alkaa helpottaa kun vauvan tarvitsema maitomäärä alkaa olla vakio.
 
Meilläkin nukuttais yöt aika hyvällä tuntimäärällä mutta kyllä mää neitiä syömään herättelen sen verran että se yks kerta tulis haukattua tissiä per yö. En ole vielä valmis luopumaan yösyötöistä vaikka neiti tuntuukin välillä sitä mieltä olevan :)
 
Jospa meidän tyttö alkaisi vihdoin oppia eroon maratonsyötöistä myös aamuisin?

Alkuun tämä söi kuin hevonen kaikkina vuorokaudenaikoina, sitten ryhtyi pitämään max. 3,5 tunnin taukoja iltapäivisin ja öisin. Aamumaratonit ovat kuitenkin jääneet: kuudesta kahteentoista likka on tissillä lähes koko ajan, tauot kestävät korkeintaan puoli tuntia (ja silloinkaan häntä ei nukuta vaan pitäisi saada syliä ja seuraa). Mutsi on maratonin jälkeen vähän väsynyt. Suihkuun ja aamiaiselle ehdin usein vasta iltapäivästä.

Mutta nyt tuo aamutankkasi vain 2,5 tuntia ja tillottaa nyt iloisesti sitteristä! Saan keittää itselleni puuroa ja vessaankin ehdin! On kiva nähdä vaihteeksi lapsen koko naama eikä vain sitä otsaa tissin takaa.
 
Kuuntelen kyllä yhä kateellisena kun ihmiset puhuvat 12 päivittäisestä syöttökerrasta, meillä on yleensä tullut se luku täyteen jo ennen puoltapäivää... mutta loppuvuorokausi pärjätään tosiaan harvemmilla syötöillä.
 
Takaisin
Top