Huhtikuun hulabaloot

Miul onnistuu kans heikosti ku alavatsa kiristää helpohkosti. Välillä onnistuu viel reippaampaaki vauhtii mennä mut nyt ei uskalla ihan hirveesti touhottaa.
 
Ite huomasin nyt kun ilmat lämpeni ja hain pyörän varastosta että pienikin pyöräilylenkki otti voimille kovasti.
 
Mulla on kans vauhti hidastunut, kävelyllä oon jonkun kerran yrittänyt käydä mut ei jaksa pitkään ja hitaasti saa mennä. Tänään oli ihme kipu kohta alavatsalla, ku lähdin kävelemää. Ei käsittääkseni supista, mutta ihan kuin vatsalihasten väliin joku kohta kiristi tms.
 
Meillä kanssa koiruus jonka kanssa tottunut tekemään paljon lenkkiä ja kyllä onnistuu lenkkeily vielä,mutta hitaampaahan se jo on.En myöskään aina jaksa niin pitkiä kävellä kun aiemmin,mutta liikkeellä koitetaan pysyä :)
 
Mieki olin eilen sokerirasituksessa ja neuvolassa. Rasituksessa koska painoa on niin ovat aina varmoja että nyt se on varmasti se radi. No neljän vuoden aikana oon nyt käyny neljästi vissiin Ku joka raskaudessa ja aina huippu tulokset, joten jospa nyt oikeesti uskosivat että miun elimistö osaa käsitellä nuo sokerit. :D viimeviikolla käytiin vauvalle myöskin vakuutus ja maanantaina myönsivät. :) kiva kyllä kun on nyt sekin asia hoidettu niin tietää että sieltä on taloudellinen turva jos jotain sattuu ja tarvii paljon hoitoa. :) sit hain myös kelalta vanhempiinpahan, lapsilisän ja äitiysavustuksen. Nyt onkin sitten ihan kaikki vauvaa varten tehty. :D kysyin myös että Ku ei oo muutkaan menny laskettuun aikaan asti ja nyt on eri sukupuolta että vaikuttaako se niin ei kuulemma eli oletettavasti ei nyttenkään mene loppuun asti. Tosin ainahan se voi mennä vaikka jatko ajalle. :) mut vähän kuitenkin valmistaudutaan että kesä heinäkuun vaihteessa ollaan varmaan synnärillä. Jännittävää. :D
 
Täällä maataan sokerirasituksessa. Onneksi pääsin pötkölleen, tuli nimittäin niin huono olo siitä litkusta! Vielä tunti pitäs jaksaa..
 
Youngmama97 : maalaisjärjellä pärjää pitkälle tässäkin asiassa. Suomessa on niin vähän todettu listeriaa elintarvikkeissa että riski saada se on niin minimaalisen pieni.

Nonnu89: kyllä tämä toisaalta on vähän avaruustiedettäkin :D ainakin jos joka suositusta noudattaa tarkkaan. Voimia sokerirasitukseen.

Emppaa: voimia saikkuun!

Pinkkis: Hö. Ikävää tollanen. Onko ne ihan niitä kivuliaita suppareita?

Merivesiväri : vieläkö oot jumppia vetänyt?

Voimia muillekki joilla suppareita ja saikkua on. Itse en ole ainakaan osannut huomata että olisko ollut ees harkkareita. Enemmän vaan huolettaa nää jatkuvat tulehdukset mitä ne saa aikaan kohdunsuulle ym.

Nyt kun lomailut ni oon hionut pinnistä ja eilen maalasin extempore vauvan huoneen seinän. Muutakin ohjelmaa on tiedossa. Viikonöoppuna ystävän luo ja mimmolasta hakemaan vauva krääsää kotiin. Sitten toukokuussa laivalle työporukan kans ja kesäkuun alussa luokkakokousta. :D ihanaa kun viikonpäästä töihin pääsee taas. Sielläkin vaan kuulemma porukka huononee ja työ muuttuu raskaammaksi.
 
Noniin, nyt sitä ollaan ihan taas autuaan stressittömänä saikulla, ei tarvi miettii ennen ku vasta 16.-17.4. seuraavan kerran että olenko työkykyinen. Ens viikolla on siis talviloma, niin tulee nyt vähän taukoa töistä enemmän kanssa.
Tällä viikolla tekemistä alkaajo olla joka päivälle, torstaille ei viel ollu mitään, niin järjestinpä itselleni mukavaa ohjelmaa. Ensin 12 tunnin paasto ja sen jälkeen sokerilitkua juomaan ja kahdeksi tunniksi labraan istumaan verinääytteiden ottoon. Vallan ratkiriemukasta puuhaa! :grinEli toinen sokerirasitus edessä. Saanpahan senkin hoidettua pois alta, niin ei jää talvilomaviikolle eikä yhen päivän vapaalle, jos nyt loman jälkeen töihin menen.

Pinkkis: Hö. Ikävää tollanen. Onko ne ihan niitä kivuliaita suppareita?

Ei onneks oo kivuliaita, harjoitussupistuksia, mut esiintyy levossa ja tulee n. kymmenen päivässä, aiheutuvat ilmeisesti B-Streptokokista. Siksi saikku. No, ehtiipähän puuhata kaikkee pientä ja nähä kavereita, samalla voi ottaa rennosti :)
 
Muokattu viimeksi:
Nolla-näyte 4.5, 1h jälkeen 7.7 ja 2h jälkeen 5.5 mmol/l eli ilmeisesti ihan ok? :D kätevää kun nuo tulokset voi tuolta omakannasta kytätä.. Ei tuo kokemuksena nyt niin paha ollut vaikka heikko olo tulikin, onneksi oli mahdollisuus päästä makoilee. Ihana näytteenottaja tuli kysymään ku makasin siellä labran odotushuoneen pikku penkillä et haluanko vähän mukavammin makaamaan :) päästiin sit huoneeseen rauhassa pötköttelee.
 
Mulla on ollut nyt tammikuun lopusta lähtien outoa kipua oikealla ylävatsassa. Sitä tuli alkuun noin 1-2krt/vko, mutta viime aikoina useammin. Pääsiäisenä oli kipeä joka päivä ja nyt lauantaista lähtien ollut myös joka päivä. Kipu alkaa pikkuhiljaa päivällä ja pahenee iltaa kohden. Mitään tiettyä ruokaa tai syömistä ylipäätään en oo tähän yhdistänyt. Välillä kipeytyy, kun on nälkä eikä siinä tilanteessa syöminenkään auta yhtään.

Onko muilla ollut samanlaista? Mitäköhän tää vois olla? Pahaksi yltyessään tää on tosi inhottavaa ja ainoa asento, jossa pystyy olemaan, on makuulleen oikealla kyljellä. Sappivaivoja jo epäiltiin, mutta verikokeet oli ok eikä sapissa näkynyt ultrallakaan mitään normaalista poikkeavaa. Fyssariltakin asiaa kysyin, mutta ei pitäis olla mitään lihasperäistäkään tms. Kipu tulee siis tuohon ihan kylkiluiden alapuolelle oikealle, lähes keskelle rintarankaa.
 
Sportmom, Voiko olla raskausmyrkytys oireita? Mietin että oon törmännyt jossain toisessa ryhmässä vastaavaan ja silloin hänellä todettiin myrkytys. Ilmeisesti maksa arvot oli nousseet mikä aiheutti kipua? En tosiaankaan siis mistään mitään tiedä :-D voi johtua myös siitä että kohtu kasvaa ja alkaa siirtämään sisäelimiä tieltä. Arvailla voin vaikka iltaan asti mut tietoa ei löydy :-D
 
S_uski, ei mulla oo mitään muita raskausmyrkytyksen oireita, joten en usko johtuvan siitä. Jotain muuta tää nyt on. Tietäis vaan mitä. :confused:
 
Jos kipu oikein yltyy ja on sietämätöntä niin varmaan olisin itse päivystykseen yhteydessä :-)
 
Dalila, googlettelin palleatyrän oireita eikä niistäkään mikään muu täsmää kuin kipu. Ei siis oo ollut närästystä tai mitään muutakaan koko raskausaikana. Pelkkä kipu. :(
 
Lucky, oon mä treenannut edelleen, mutta tosi vähän ja kevyesti. Ei oikein uskalla, kun sit saa kärsiä kivuista viikon :/
 
No on kyllä erikoisen kuuloista. Toivottavasti selviää mikä on!
 
No
Mulla on ollut nyt tammikuun lopusta lähtien outoa kipua oikealla ylävatsassa. Sitä tuli alkuun noin 1-2krt/vko, mutta viime aikoina useammin. Pääsiäisenä oli kipeä joka päivä ja nyt lauantaista lähtien ollut myös joka päivä. Kipu alkaa pikkuhiljaa päivällä ja pahenee iltaa kohden. Mitään tiettyä ruokaa tai syömistä ylipäätään en oo tähän yhdistänyt. Välillä kipeytyy, kun on nälkä eikä siinä tilanteessa syöminenkään auta yhtään.

Onko muilla ollut samanlaista? Mitäköhän tää vois olla? Pahaksi yltyessään tää on tosi inhottavaa ja ainoa asento, jossa pystyy olemaan, on makuulleen oikealla kyljellä. Sappivaivoja jo epäiltiin, mutta verikokeet oli ok eikä sapissa näkynyt ultrallakaan mitään normaalista poikkeavaa. Fyssariltakin asiaa kysyin, mutta ei pitäis olla mitään lihasperäistäkään tms. Kipu tulee siis tuohon ihan kylkiluiden alapuolelle oikealle, lähes keskelle rintarankaa.
Moikka.
Mulla pullahti edellisessä raskaudessa napatyrä just tosta kylkiluiden alta keskempää..itellä auttoi aina juominen että suoli pysy "märkänä"..voisko olla sitä..helppas myös kun sitä kipukohtaa paino.

Toivotaan että sulla ois ohimenevää..ja vaiva loppuis nopeaa <3
 
SportMom: Voiko olla ihan vaan, että kylkiluut alkaa päivän mittaa painaa vatsaa? Mulla on sitä, ei ole siis mikään kova kipu, mutta vähän samalta tuntuu kuin lihasjumi. Aamulla sitä ei ole, eikä joka ilta, mutta usein päivän mittaan alkaa tuntumaan ja makaaminen tosiaan auttaa.
 
Takaisin
Top