Onko teillä erityisherkkä lapsi? Mistä tietää lapsen olevan erityisherkkä?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Minäkin olen lukenut tätä ketjua taustalla ja voin samaistua sun tekstiin, tosin se ero, että meillä lapsi ollut hoidossa 1v lähtien (nyt 2v10kk) ja sosiaaliset taidot on todella hyvät (mutta ajattelen et tämä on nimenomaan siksi että on harjoitellut ihan pienestä eikä tule ns uutena). Lapsi ei viihdy suurissa joukoissa, mutta sanoo esimerkiksi toisen lapsen vieressä leikkiessä että on kiva leikkiä kaverin kanssa, vaikkei edes kunnolle leikkisi yhdessä. Pienenä inhosi kovia ääniä. Viihtyy sylissä, huomaa kaikki pienimmät yksityiskohdat ja puhuu varsinkin harmitusasioista monta päivää. Nyt esim kolme päivää on muistanut monessa välissä mainita et harmitti ku jäätiin junasta, kun hän olisi halunnut sillä jatkaa. Ikinä ei ole voinut nukkua muuta kuin iholla kiinni. Tämän vuoksi me esimerkiksi nukumme aina yhdessä. Lisäksi päivänärutiinit ovat aina olleet tarkkoja niin kaikki on helpompaa. Kotona ja pihalla leikitään paljon ja ns ympäri kaupunkia juoksemista kaikissa kissanristiäisissä on mahdollisimman vähän, kerran viikossa käydään pelaamassa säbää.Nostelen nyt tätä ketjua kun tämmöisen löysin. Eli itselle on alkanut vahvistua että esikoisemme saattaa olla erityisherkkä. On ollut aina herkkä hälylle ja koville äänille, tarkkailee uusissa tilanteissa pitkään, säikähtää helposti, vauvan itku välillä stressaa, tietyt vaatteet eivät tunnu hyvältä päälle, käy joskus nukahtaessa ylikierroksilla, ei ole mikään hurjapää, huomaa yksityiskohtia kuten eilen mun erilaisen pipon jne. On siis 2 v 1 kk. On siis iloinen puuhakas höpöttelijä meidän seurassa ja kehittyy ikätasoisesti, mutta varsinkin sosiaaliset tilanteet ovat hänelle hankalia. Ei ole vielä päiväkodissa, mutta olemme alkaneet käymään mll:n leikkiaamuissa.
Aloin nyt lukemaan Heli Heiskasen kirjaa Erityisherkän lapsen kanssa. Siinä olevan piirrelistauksen mukaan lapsi olisi erityisherkkä ja mitä enemmän nyt tätä luen niin taidan olla minäkin. Tietyllä tavalla lapsen käytös onkin ollut todella samaistuttavaa. Vähän tunnustan karsastavani tämmöisiä erityisyysnimikkeitä, sillä ihan tavallinen koen olevani vaikkakin ehkä vähän herkempi. Mielestäni nykykulttuuri on se joka on erityinen ja kuormittava paikka. Mutta jos tuo nyt auttaa tukemaan lasta hänen tarvitsemallaan tavalla niin en pahastu.
Kiinnostaisi kuulla kuinka olette tukeneet lastanne tässä? Aiemminkin olen epäillyt tätä, mutta viime yönä jotenkin vahvistui itselle kun meni valvomiseksi ja mietin että mitä jos onkin vain ylikuormittunut. Tänään vietetään nyt sitten rauhallinen kotipäivä.
Kuulostaa tutulta. Ja olen huomannut sosiaalisissa tilanteissa että tarkkaan valikoi ihmisiä. Esim. toinen mummo on tosi kiva kun taas toista arastelee välillä tosi paljonkin. Ja ei liity millään tavalla siihen että olisivat nähneet eri verran. Olenkin yrittänyt miettiä syytä mikä toisessa mummossa on ns. vikana. Erilaisiahan he ovat sitä en kiistä. Itseä harmittaa vain toisen puolesta kun on väkisin nähnyt tämän mm. lapsen syntymäpäivillä.Minäkin olen lukenut tätä ketjua taustalla ja voin samaistua sun tekstiin, tosin se ero, että meillä lapsi ollut hoidossa 1v lähtien (nyt 2v10kk) ja sosiaaliset taidot on todella hyvät (mutta ajattelen et tämä on nimenomaan siksi että on harjoitellut ihan pienestä eikä tule ns uutena). Lapsi ei viihdy suurissa joukoissa, mutta sanoo esimerkiksi toisen lapsen vieressä leikkiessä että on kiva leikkiä kaverin kanssa, vaikkei edes kunnolle leikkisi yhdessä. Pienenä inhosi kovia ääniä. Viihtyy sylissä, huomaa kaikki pienimmät yksityiskohdat ja puhuu varsinkin harmitusasioista monta päivää. Nyt esim kolme päivää on muistanut monessa välissä mainita et harmitti ku jäätiin junasta, kun hän olisi halunnut sillä jatkaa. Ikinä ei ole voinut nukkua muuta kuin iholla kiinni. Tämän vuoksi me esimerkiksi nukumme aina yhdessä. Lisäksi päivänärutiinit ovat aina olleet tarkkoja niin kaikki on helpompaa. Kotona ja pihalla leikitään paljon ja ns ympäri kaupunkia juoksemista kaikissa kissanristiäisissä on mahdollisimman vähän, kerran viikossa käydään pelaamassa säbää.
Mitäköhän 1vn hoidon aloituksesta nyt voi sanoaKuulostaa tutulta. Ja olen huomannut sosiaalisissa tilanteissa että tarkkaan valikoi ihmisiä. Esim. toinen mummo on tosi kiva kun taas toista arastelee välillä tosi paljonkin. Ja ei liity millään tavalla siihen että olisivat nähneet eri verran. Olenkin yrittänyt miettiä syytä mikä toisessa mummossa on ns. vikana. Erilaisiahan he ovat sitä en kiistä. Itseä harmittaa vain toisen puolesta kun on väkisin nähnyt tämän mm. lapsen syntymäpäivillä.
Paitsi tuo nukkuminen on muuten meillä taas eri. Siirtyi ns. omasta tahdosta omaan huoneeseen kun huomattiin että meidän äänet häiritsivät häntä ja tuntui havahtuvan aina hereille. Ja siirtyminen sujuikin sitten helposti.
Miten teillä meni aikoinaan hoidon aloitus? Kun olen miettinyt syksyksi kerhoon hakemista, kun häntä kyllä kiinnostaa muut lapset, mutta kuitenkin arastelee niitä tosi paljon. Ja samaten vieraat aikuiset jännittää. Leikkiaamussa on kyllä suostunut yhden vetäjän kanssa lukemaan, mutta mun on pitänyt olla lähettyvillä.