8-9 kk vauvan kehitys -syytä huoleen?

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja SagaV
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

SagaV

Vasta-alkaja
Hei! Meillä on 8,5 kk vanha tehopakkaus, poika. Hyvin kasvanut, jäntevä, tomera ja eloisa. Muutamat seikat kuitenkin huolestuttavat pikkumiehen kehityksessä. Ensinnäkin hän ei ryömi, vaan etenee lattialla hurjaa kyytiä selällään. Potkii siis jaloilla eteenpäin selinmakuulla. Neuvola sanoi, ettei täysin harvinaista, eikä siis mitenkään epänormaalia. Lääkärikin tsekkasi 8 kk tarkastuksessa liikeradat ja asennot ja kaikki ok. Toki etenee myös kierimällä. Kääntyilemään alkoi vatsalta selälleen ja päinvastoin jo 4 kk iässä. Tätä selinmakuulla etenemistä on ollut jo muutamia kuukausia. Olen yrittänyt opettaa häntä ryömimään, mutta kääntyy aina selinmakuulle :)

Toiseksi hän ei juurikaan pyri vielä istumaan. Turvakaukalossa kyllä, mutta eipä ainakaan selinmakuulta suoranaisesti yritä kammeta itseään ylös istuma-asentoon....Mites muilla teillä, joilla suunnilleen samanikäisiä vauvoja, joko teillä sellaista?

Kolmas huoleni on hänen jokeltelunsa. Hän ei "tavujokeltele" lainkaan, siis sellaista rytmikästä "pa-pa, tä-tä" -tyyppistä, vaan sellaista ääntelyä, eikä konsonanttejakaan ainakaan usein kuulu. Kovasti päristelee, kiljuu, puhaltelee, ärisee ym. sellaista ääntelyä.

Neuvolassa pari viikkoa sitten ei oltu vielä näistä asioista huolestuneita, vaan sanottiin, että jokainen kehittyy omaa tahtia, mikä toki tiedossani, mutta tuntuu, että kun tapaa tuolla samanikäisiä ja jopa nuorempia vauvoja, niin em. taitoja on jo enemmän hallussa...Olenkin jo melkein varma, että hänellä jokin kehitysvamma....no en nyt tosissaan vielä, mutta vähän tietty huolestuttaa. Muuten kyllä poika skarpin oloinen, hyvin seurallinen ja iloinen ja kova touhuamaan.
 
Älä ny noin kauhiasti huolehdi äläkä vertaile muihin vauvoihin. Siitä ei mee ku pää hajalle. Kyllä ne vauvat hiffaa asioita sit joskus, kun on sen aika. Vauvalles vaan taitaa vielä riittää tuo taivaan kattelu.
 
Ei mitään syytä huoleen.
Meidän tyttö 8kk kääntyi mahalleen erittäin keveästi ja notkeasti pitkällisen houkuttelun tuloksena paria päivää ennen kuin täytti 8kk. Vieläkään ei tee sitä oma-aloitteisesti, koska inhoaa mahallaan oloa. Täten ei siis myöskään ryömi saati konttaa. 

Istunut tyttö on napakasti 6,5-kuisesta ja tykkääkin vain istuskella ja leikkiä leluillaan ja on täydellisen tyytyväinen oloonsa. Miksi olisin huolissani? Älä sinäkään ole. Kun kerran mitään fyysistä syytä liikkumattomuuteen ei ole, niin ei kannata huolehtia. Vauvalla ei ole mihinkään kiire ja hän on tyytyväinen ja iloinen.

Puheesta: tyttö on ollut kovin puhelias alusta lähtien. Neuvolassa povattiin 5-kuisena, että oppisi varhain puhumaan, kun on niin tarkkaavainen ja höpöttää kovasti. Siitä huolimatta tavujokellusta sai odottaa. Se alkoi tämän viikon maanantaina, kun tyttö oli 8 kuukauden ja 4 päivän ikäinen.

Mutta kun se alkoi, tulivat yhtäaikaa monet tavut. Kahdessa päivässä jokellussanavarastoon oli karttunut ba-ba, ta-ta, ata-ata, mom-mom, öm-möm, pap-pap, jeij-jeij, hava-hava, haja-haja sekä lukemattomia muita, joita on mahdoton siirtää kirjoitettuun muotoon. Uskomaton vauhti siis, kun alkuun pääsi.

Jotkut vain odottelevat, että osaavat asiat kunnolla, ennenkuin tekevät niitä julkisesti. :D

 
Meidän poika myös eteni aluksi vaan selällään.. Ei viihtynyt mahallaan ollenkaan. Oppi ryömimään 8,5 kuukauden iässä kun kissa sattu tulee sopivan etäisyyden päähän.. =D
Ei ole koskaan viihtynyt mahallaan joten ehkä senkin vuoksi ryömiminen vähän viivästyi..
Kaikilla lapsilla ei vaan ole niin kiire vaan ovat tyytyväisiä selälläänkin..
Meillä neuvolassa suositeltiin että kaikki roikkuvat lelut pitää ottaa pois ja laittaa niitä vaan sivuille että alkaisi niitä kurottelemaan..
 
Meillä myös 8kk poika ei ole koskaan ryöminyt, vaan kierimällä liikkunu aina. Tänään siis tuli 8kk täyteen ja eilen otti ekat konttaus askeleet, ei kuitenkaan omatoimisesti vaan sai jonku aikaa houkutella ni sitte. Poika oppi ite nousemaan istumaan tossa pari viikkoa sitten, eli ei enää edes kiinnosta toi eteenpäin meno kun istualteen on paljon helpompi leikkiä. Itekkin olin vähän huolissani kun ei ryömi ollenkaan, mut neuvolassa sanovat, ettei oo niin väliä kun liikkuu kuitenkin, vaikka sitten kierimällä :) Eli ei kuulemma syytä huoleen, lähtee liikkeelle sitten kun siltä tuntuu.
Ja tuosta jokelluksesta ni meillä tulee vaan kahta eri, lä-lä ja pa-pa, muuten kiljutaan, muristaan ja päästellään kaikenlaisia ääniä. Loput kuulemma pikkuhiljaa.
 
Takaisin
Top