40+ kuumeilevat

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja miimali
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Eilen illalla alkoi taas vuoto. Tuntuu ja vaikuttaa menkoilta, mutta voiko olla kun välissä on vaan 4 täysin vuodotonta päivää? 🤔 Sopisi kyllä ajallisesti, jos ne kivut pari viikkoa sitten oli ovis. Lääkkeellisestä tyhjennyksestä on nyt 25pv eli periaatteessa siitä olis alkanut heti normaalin mittainen kierto vaikka tyhjennysvuoto tietty menkkoja pidempi.
 
Jaahas, tänä aamuna Pc:n ovistikku jo haaleampi. Talletettiin silti. Sit kävin tuhlaamassa rahani Cb:n hymynaamaan ja kotiintultua reilu parin tunnin pidätyksellä ei antanut edes hymynaamaa 🙄 lisäksi rinnat on ollu aamusta ihan turvoksissa ja kipeät, joten olisikohan se ovis tapahtunut sit kuitenkin jo eilen. Nyt siis piinaviikot alkaa, vaikka mulla kyllä vakaa usko on siihen ettei tää nyt vaan tärppää, jos 40v:n raskautumismahdollisuus on 5%, niin ylipainon kera se on varmaan olematon.. 😵‍💫
 
Minäkin täällä taustalla pyörin ja reagoin vaikka raskaana olenkin. Sain ensin keskenmenon ja se otti niin koville että olin kokonaan somesta pois hetken. Nyt uudestaan raskaana.
Ajattelin kysyä oletteko kokeilleet sitä pregnaid geeliä? Kuva liitteeseen. Luin itse toisesta ryhmästä kokemuksia ja yllättävän moni sanoi raskautuneensa kun oli tämä käytössä. Säntäsin itsekin apteekkiin ja kokeiltiin ; samassa kierrossa alkoi tämä raskaus. Toki voi olla sattumaa mutta kannattaa kokeilla!

Onnea kaikille odottajille ❤️ ja paljon tsemppiä teille ketkä vielä odotatte plussaa ❤️
 

Liitteet

  • IMG_6350.jpeg
    IMG_6350.jpeg
    1.5 MB · Katsottu: 78
@emu86 Sulla oli eilen se plussa, niin ovis on hyvin voinut olla tämän päivän aikana vasta. Testi ei siinä vaiheessa enää näytäkään kunnon viivaa.

@Poppana86 Pahoittelut keskenmenosta, mutta ihanaa, että olet raskautunut uudestaan. Toivottavasti kaikki menee hyvin! 🌈 Mielenkiintoista tietoa tuosta geelistä, ei ole itselle tuttu. Toki se ei munasolun laadulle varmaan mitään mahda, mutta voi korvata varmaan eggiksiä. 👍🏻
 
Eilen illalla alkoi taas vuoto. Tuntuu ja vaikuttaa menkoilta, mutta voiko olla kun välissä on vaan 4 täysin vuodotonta päivää? 🤔 Sopisi kyllä ajallisesti, jos ne kivut pari viikkoa sitten oli ovis. Lääkkeellisestä tyhjennyksestä on nyt 25pv eli periaatteessa siitä olis alkanut heti normaalin mittainen kierto vaikka tyhjennysvuoto tietty menkkoja pidempi.
Hei Haavematkalla! Minulla tuli menkat normaalilla ajalla keskenmenon jälkeen. Jälkivuoto kesti enempänä ehkä viikon, mutta tiputteli jitain varmaan lähes kuukautisiin asti.

Osanottoni teidän menetyksestä. Täällä on monia, joilla on ollut keskenmeno. Se on kyllä vaikea kokemus, eikä sitä kenellekään toivo.
 
Hei Haavematkalla! Minulla tuli menkat normaalilla ajalla keskenmenon jälkeen. Jälkivuoto kesti enempänä ehkä viikon, mutta tiputteli jitain varmaan lähes kuukautisiin asti.

Osanottoni teidän menetyksestä. Täällä on monia, joilla on ollut keskenmeno. Se on kyllä vaikea kokemus, eikä sitä kenellekään toivo.
Kiitos kokemuksesta @Uussuurperhe ja osanotosta.
Täällä on tosiaan monia useitakin menetystä kokeneita, mutta onneksi on tullut vastaan myös menetysten jälkeen onnellisia tarinoita. Vaikka ensimmäisessä luonnollisessa keskenmenossa romahdin alkuun täysin niin lopulta tämä toinen tuulimuna/keskeytynyt keskenmeno on ollut vaikeampi käsitellä.
Yritän kuitenkin pysyä positiivisena, että vielä tärppäisi ja löytyisi se hyvä munasolu. 🌈 Nyt haluaisin vaan päästä jatkamaan yritystä.

Kyllä nämä kovasti menkoilta vaikuttavat, joten toivottavasti tässä olisi jo uusi kierto alkanut.
 
Täällä pahin alkaa henkisesti vähän helpottamaan ja muutenkin keho pikkuhiljaa palailemaan entiselleen. Vuoto ja kivut on hellittänyt ja onneksi sain jo testistäkin negan, niin asiaa on ollut helpompi käsitellä ja hyväksyä.

Olin aluksi vähän katkera siitä, miten yksin jäin sulattelemaan asiaa terveyden huollon taholta, mutta mulle tarjottiin mahdollisuus pitää ensimmäinen neuvolan aika ja pidin sen. Menin sinne vähän skeptisesti, mutta sain tosi ihanan vastaanoton, tukea ja kannustusta jatkoon. Samoin työterveyshoitaja, jolla mun piti käydä muutenkin, oli tosi empaattinen ja tukea sain sieltäkin. Saikkuakin tarjottiin, mutta halusin kokeilla töihin paluuta loman jälkeen, niin päädyttiin siihen. Näiden keskusteluiden jälkeen tuntuu tosi luontevalta jatkaa samaan malliin ja pitää edelleen toivoa yllä. Päätin että alan nyt panostamaan enemmän omaan hyvinvointiin, joka on ollut vähän vähissä tässä viimeisen vuoden aikana, siihen nyt sain myös apuja työterveydestä enemmän kuin uskalsin edes toivoa, pääsin mm. ravitsemusterapeutille.

Termi "tallettelu" on hymyilyttänyt mua ja kerroin siitä miehellekin. Hän myös tykästyi sanaan ja on kuulemma tosi innokas tallettelemaan jatkossakin ahkerasti. :Smiling Face With Open Mouth And Open Eyes:
 
Muokattu viimeksi:
Hei kaikille! Olen hiukan kirjoitellut aiemmin yleisellä puolella (täytin kesällä 40), ja minulla oli touko-kesäkuun aikana tuulimunaraskaus, joka piti keskeyttää. Nyt on omituinen tilanne, kun mielestäni minulla oli jo yhdet kuukautiset keskeytyksen jälkeen ja niiden jälkeisen oviksen sain melkein kiinni (nyt en tiedä tuliko sitä oikeasti koskaan), mutta nyt kuukautiset eivät vain ota alkaakseen ja raskaustesti on negatiivinen :Relieved Face: Nyt on kiertopäivä 30 (normaalisti kiertoni on ollut pitkään 25-26 päivää). Mutta koko ajan näyttää että kohta ne alkaa mutta ei sitten alakaan (vain pientä ruskeaa vuotoa mikä ei ole yhtään punaista ja minulla ei ole koskaan ollut tiputtelua ennen kuukautisia montaa päivää, yleensä alkavat ihan kunnolla)... Olo on ihan normaali, mutta mietin että onko mahdollista ettei se edellinen vuoto tämän kuun alussa ollutkaan vielä kuukautiset vaan vielä jälkivuotoa keskeytyksestä ja jos tämäkin on sitä vielä kuitenkin... Tätä ennen mulla ollut tosi säännöllinen kierto ja ovulaation ajankohta.
 
@Naavatassun_86 Ikävä kuulla keskenmenosta. Halaus! Kierto voi vähän varmaan muuttua keskenmenon ympärillä... Mulla on kans muistaakseni käynyt noin. Seuraile tilannetta <3

Mulla oli tosiaan se kierto 29 päivää, nyt vielä tänään ja huomenna Letrozolia ovulaation boostaamiseen ja sitten yritystä. Mietin vaan, että otanko testatun ovulaation jälkeen sitten terolutia vai en... Se on onneks helppo ottaa...

Mä oon täällä avautunut työuupumuksesta ja ei tässä muutenkaan helppoa ole, kun miehen teinityttö asuu meillä ja on ihan kamala välillä (hänellä vähän jotakin ehkä masennusta, rankka lapsuus) ja näitä keskenmenoja ja lapsettomuushoitoja (5). Eilen entinen tiimiläinen laittoi mulle viestiä, että heidän tiimiin olis 80% työajalla määräaikainen työ auki (yli 3v.). Ajattelin hakea, vaikka mulla on kokoaikainen vakityö. Mä en jaksa mun esihenkilöä ja mun tiimiä, kukaan ei uskalla sanoa esihenkilölle mitään, koska hän johtaa käskyttämällä. Mä voin niin pahoin. Pitää sit tehdä jotakin muuta hommaa se 20%... Onneksi mulla on osaamista monesta. Jos saisin sen paikan. Se esihenkilö siellä on paras esihenkilö ikinä. :D Jotakin iloa elämässä, mahdollisuus johonkin!
JA kaiken lisäksi ostin Espanjaan lentoliput lokakuulle (ei pitäs vaikuttaa tähän projektiin). Jotakin kivaa! :D Meen kaverin kans.

@Poppana86 Kuulin tuosta Pregnaidista ja just luin sun kirjotuksen ja sanoin miehelle, nii ehkä mennään ostaan! :D
 
@Sandra84 Hae ihmeessä uutta työpaikkaa! Jos saat paikan, niin jos suinkin taloudellisesti mahdollista älä ota lisätyötä sen lisäksi. Muuten voi joutua ojasta allikkoon, kun yrittää selvitä kahdesta työstä.

Minä taidan kärsiä oireesta nimeltään vanheneminen. Eilen olisi voinut alkaa menkat, tein testin, negatiivinen. Vatsaa on poltellut aika kovasti aika ajoin, ja hermotkin menivät viime viikolla, mutta muuten lämmöt ovat vielä kohollaan, päätä ei ole särkenyt ja rinnat eivät ole arat. Nuo oireet päinvastoin ovat tyypilliset pms oireet. Lisäksi minulta on reilun viikon verran lähtenyt hiuksia. Toisekseen olen viikon verran ollut ajoittain todella väsynyt. Öisin näen paljon unia, tämäkin muutos. Niin, ja himoitsen salmiakkia, en suklaata!!! Ai niin, keskiviikkona tuli yksi tippa verta housuihin, mutta ei muuta. Olisi ihanaa ajatella, että olen raskaana, mutta veikkaan enemmän vanhuutta.

Pitää odotella muutama päivä, eiköhän se tästä.
 
@Naavatassun_86 Toivottavasti tilanne selviää pikaisesti suuntaan tai toiseen. Epätietoisuus ja odottelu on raastavaa. Ja osanottoni menetyksestä.

@Sandra84 Jos voit huonosti nykyisessä työssä ja parannusta ei ole siellä luvassa niin hae ihmeessä tuota uutta paikkaa! Kun vielä tiedät, että siellä olis hyvä tyyppi esihenkilönä. 😃 Työ on kuitenkin niin iso osa elämästä, että jos se on aivan tuskaa niin vaikuttaa hyvinvointiin paljon.

Vuoto loppui täällä ihan ajallaan eli eiköhän ne menkat olleet. Ja loppui myös se rintojen arkuus tuohon vuotoon.
Nyt pitäis ovista alkaa sit kohta tikuttaa. Ajattelin testata kahdesti päivässä, jos nyt kerrankin saisin LH-piikin kiinni. Ostin oikein noita kalliimpia hymynaamatestejäkin viivatestien lisäksi.
Pienen lisähaasteen tähän tuo se, että asutaan toistaiseksi miehen kanssa töiden takia erillään eli ei olla nyt samassa osoitteessa kuin vasta ens viikonloppuna. Eli varmaan suhataan tässä viikolla nyt sit tätä välimatkaa edestakas tallettelemassa. 😄
 
Hei kaikki, olen täällä taustalla välillä lueskellut ketjua. Mulla oli viikolla selvä ovis, limat ja rusehtavaa vuotoa. Talletettiin sitten muutaman kerran. Viime yönä näin niin todentuntuista unta,että sain positiivisen tuloksen raskaustestistä,että pettymys oli suuri,kun aamulla heräsin. Kerroin miehelle ja hän lohdutti ja sanoi ri sitä tiedä jos oli enne. Halusin jakaa tänne,kun en näistä muille kuin miehelle kerro,kun se huhtikuinen keskenmeno pisti niin matalaksi.
Kovasti voimia kaikille, ja plussatuulia ja plussanneille tarrasukkia💖
 
Hei kaikki, olen täällä taustalla välillä lueskellut ketjua. Mulla oli viikolla selvä ovis, limat ja rusehtavaa vuotoa. Talletettiin sitten muutaman kerran. Viime yönä näin niin todentuntuista unta,että sain positiivisen tuloksen raskaustestistä,että pettymys oli suuri,kun aamulla heräsin. Kerroin miehelle ja hän lohdutti ja sanoi ri sitä tiedä jos oli enne. Halusin jakaa tänne,kun en näistä muille kuin miehelle kerro,kun se huhtikuinen keskenmeno pisti niin matalaksi.
Kovasti voimia kaikille, ja plussatuulia ja plussanneille tarrasukkia💖
Mähän näin kanssa ennen unen ennen tätä plussaa. Näin unta jostain kelluvista vauvan uimapuvuista joista selvitettiin sukupuolta, meille tuli sininen. Kävelin seuraavana päivänä kauppaan ja hain raskaustestin ja sieltä piirtyi haamu. Jännä nähdä vielä osuuko sukupuoli oikeaan kun se selvittämisen aika on käsillä. Toivottavasti sinullakin olisi enne❤️
 
Pitää nyt tähän väliin kertoa minun tämän viikon vauvauni: näin unta, että aviomieheni kertoi, että hänen ex-tyttöystävänsä saa vauvan (eli että hän on sen isä). Heräsin ja piti jonkin aikaa vähän miettiä, että hetkinen.... (Ja mieheni ei kyllä ikinä pettäisi, eli en epäile tuollaista tosielämässä.) Mutta en nyt tämän takia vielä lähtenyt testejä ostamaan. 😂😂😂
 
Hei kaikki! Oon taustalla taas lueskellut ja myötäelänyt teidän juttuja. Energiaa ei usein ole ollut enempää kun tykkäillä ja ehkä lyhyesti kommentoida, jos sitäkään.

Omanapailen nyt hieman ja toivon pääseväni taas palstalle aktiivisemmin jossain vaiheessa. Alkukesästä taisin kertoa, että miehen syöpähoidot onnistuivat täydellisesti ja saatiin vihreää valoa lapsen yritykselle 6 kk hoidoista (toisen lääkärin mielipide tämä, toinen sanoi taas että heti ku jaksaa, voi yrittää). Selvitettiin asiaa hieman ja tässä 4 kk hoidoista riskit liittyvät enemmän kohonneisiin keskenmenonriskeihin, joten nyt alkoi meillä jonkinlainen tjottaileminen. Kerta riski keskenmenoon on jo iän takia koholla.

Nyt menossa taas pitkä kierto, mikä ärsyttää, kun syöpähoitojen aikana oli säännölliset 33 pvän kierrot. Huoh. Mutta valoa tunnelin päässä! (Lipsahti viesti äsken tässä kohtaa ennenaikaisesti). Kp 36 ja kolmatta päivää eggiksiä, runsaampina joka pvä. Tallettelut eilen ja toissapäivänä. Koitan ehkä houkutella petipuuhiin parin päivän sisällä uudestaan, koska ovistestit vielä negatiivisia. (Joo, ehkä vain mies tjottailee 😅.)
Googlekin jo lauloi, että raskaus voi onnistua pitkästäkin kierrosta ja sellaisestahan itseasiassa mun ainut raskaus, joka kylläkin meni kesken, alkoikin viime syksynä. Nyt ois aika voimakkaat ovisoireet päällä, joten toiveet on hieman kohonneet. Vaikka tiedän, että miehen siittiöiden ja hedelmällisyyden kannalta tuskin ollaan vielä otollisella alueella. Toivon kuitenkin että meidän molempien aika poikkeuksellisen korkeat halut olis positiivinen merkki.🥰☺️ Että sitäpä vaan kirjoittelen, että pääsispä kohta piinailemaan teidän kanssa!
 
Muokattu viimeksi:
Noniin nyt on letrot vedetty naamariin ja sit vaan yritystä kehiin. 💪🏻
Ja joo, haen uutta työpaikkaa ja selviän kyllä pienemmälläkin palkalla ja tunneilla. Kyllä se tästä. Jos sen sais🙏
Tänään kävin kylvyssä, harrastin ”ei kiinnosta bonuslapsen asiat just nyt” meditaatioo ja keskityin itseeni (hankalaa hänen kanssaan). 🙏 Onnea on puhallettava kylpyamme 🤭😍
Ja käytiin sukuloimassa!
Toivon kaikille onnistumisia pian ❤️🙏
 
Mulla oli ihan oudot menkat. Tosi lyhyet ja niukat. Ei missään vaiheessa kunnolla oikeastaan tullut niitä mun perinteisiä hyökyaalto-menkkoja. 🤷‍♀️ outoa. Silti kokoajan, nytkin on alavatsalla kaikenmaailman tuntemuksia ja rinnat on ihmeellisen tuntuiset. Vähän jopa nestettä tihkusi toisesta rinnasta. Alavatsalla on nipistelyä, menkkatuntemusta yms. Testit on ollut negoja eli raskaana en ole, vaikka jos olosta pitäisi veikata, niin sanoisin ettå olen. Toivottavasti nämä olot tietäisi jotain hyvää alkaneeseen kiertoon. 🤞
Tilasin viime viikolla vähän vitskuja, testejä yms. Niistä taas lisäbuustia tähän hommaan. Ainakin omien korvien väliin jos ei muuten.

Onkohan tuo yllämainittu pregnaid sotkuinen? Haluttaisi testata kaikki mahdollinen. 🫣😅
 
Muokattu viimeksi:
Ihan mielenkiinnosta, onko joku täällä syönyt Gelee Royalea tai Ubikinonia? Millaisia kokemuksia? Mä söin ekan keskenmenon jälkeen noin puolitoista kuukautta tuota gelee royalea ja lopetin kun plussasin. En tiedä, oliko siitä hyötyä mutta ainakin raskauduin uudelleen nopeasti silloin. Nyt oon käyttänyt purkin loppuun ja tilasin lisää. Samalla tilasin nyt tuota ubikinonia.
 
Ihan mielenkiinnosta, onko joku täällä syönyt Gelee Royalea tai Ubikinonia? Millaisia kokemuksia? Mä söin ekan keskenmenon jälkeen noin puolitoista kuukautta tuota gelee royalea ja lopetin kun plussasin. En tiedä, oliko siitä hyötyä mutta ainakin raskauduin uudelleen nopeasti silloin. Nyt oon käyttänyt purkin loppuun ja tilasin lisää. Samalla tilasin nyt tuota ubikinonia.
Itse söin noita molempia, lisäksi puhdistamon hormonal support ja sitten oli tuo pregnaid geeli käytössä.
Geelistä sen verran että ei nyt mielestäni mitenkään erityisen sotkuista ollut, suosittelen kyllä kokeilemaan. Jostain luin että usein tässä 40 korvilla saattaa olla että limat vähenee , ja tuo geeli on sillon ainakin hyvä. itselläni esim kävi nii että jossain vaiheessa en edes kierroissa havainnut limoja. Kun otin ravintolisiä käyttöön limat palautui mutta on kaukana siitä mitä nuorempana olivat.
Ite oon siis varma että joku noista ravintolisistä kyllä auttoi hormonitoimintaan.. tiiä sit mikä kun aikamoinen coctail oli välillä käytössä 🤣
 
Takaisin
Top