Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Joo, ja kirpparilta löytyy tosi nopeasti uusimpienkin ÄP-pakkausten tuotteita! :)Rahana varmaankin otan. Haluaisin tuosta pakkauksesta vain muutamat jutut ja ne kannattanee ostaa erikseen.![]()
Se toppahaalari on parhaimmillaan juurikin sillon 1v talvella. Mutta sitä voi käyttää ihan vastasyntyneenä jo makuupussimuodossa vaunuissa (lahkeet laitetaan vetoketjuilla pussiksi). Ja joillakin se menee vielä kaksivuotiaanakin, jos on pienikokoinen lapsi.Pakkauksen ottaminen ihan nostalgia ja ylpeyssyistä kiinnostaa (miten ihana ja maailmallakin tunnettu asia suomalainen äitiyspakkaus on), mutta onko tammikuussa syntyvät ehtineet kesän jälkeen syksyn ja talven tullen ehtineet hurahtaa ulkohaalarista ohitse? Muut vaatekappaleet pakkauksessa ei suuria tunteita herätä ja muutenkin ahdistaa uuden/lähes uuden veroisen tavaran paljous kirpputoreilla.
Se toppahaalari on sen verran iso, että sopii paremmin lähempänä 1 v ja sen jälkeen, eli vasta ensi talvena. Toki alkuun sitä voi käyttää toppapussina (mitä en itse hoksannut, että vetoketjut saa tosiaan vedettyä pussiksi.Näin vinkkinä muille.)
Tosiaan varmasti 170 € saa käytettynä paljon enemmän. Me ottettiin esikoiselle kuitenkin äitiyspakkaus ja sen tuotteet oli kyllä todella laadukkaita, että määrän väheneminen ei haitannut. Tuli sitä muutenkin käytettynä hankittua sitten ihan tarpeeksi lisävaatetta, että oli siinäkin mielessä kiva saada jotain uutta.
Meinasin ensin että ei me tarvita uutta äitiyspakkausta, kun on vielä kaikki esikoisen vaatteet tallella, mutta nyt on alkanut houkuttamaan tämä v. 2025 pakkaus. Siinä on niin ihania kuosia ja just väreissä mistä tykkään. Se v. 2023 pakkauksessa tullut vilttikin oli tosi kovassa käytössä ja on kiva että se palasi tämän vuoden pakkaukseen. Voisi ainakin nuo viltit säilyttää lapsille, jos vain kestävät aikaa.![]()
Niin sekin varmaan riippuu minkä kokoinen lapsi on. Meidän on ollut siinä keskikäyrällä tai hitusen alle. Itse asiassa aika monetkin niistä äitiyspakkauksen vaatteista oli isompia kuin mitä koko antoi ymmärtää.Tän vuoden pakkauksessa mieluisimpia ovat viltti ja toppahaalari. Kiva kuulla, että koon puolesta ovat sopineet yksivuotiaillekin, jonkin mittataulukon mukaan kun luulin tuon koon vaatteiden olevan 6kk-9kk vanhoille :)