Syöttötuolit

IceQueen

Varmaotteinen viestittelijä
Marrasmammat 2016
Lokamammat 2018
En löytäny ketjua aiheelle joten luodaan uusi :) Syöttötuoli kohta ajankohtainen hankinta jos ei ole jo hankittu. Millasia syöttötuoleja meinaatte hankkia ja miksi?
 
Meillä esikoisella Tripp Trapp ja tytölle oli hankittava sama kun on ollu niin huippu syöttötuoli :) Ei kippaa nurin, pitkä käyttöikä kun toimii syöttötuoli iän jälkeen juniorituolina ja lapsi voi itse kiivetä siihen helposti (meillä ei ainakaa esikoinen kovin ketterä ollu). Ja tottakai ergonominen tuoli kun jaloilla tuki.

Meillä ollu tytöllä nyt Tripp Trappissa Newborn set käytössä ja mietin tuota painorajaa... 9kg on enää kilon päässä. Mites newborn setin käyttäjät, uskallatteko käyttää pidempään? En usko että antaa periks isommalla lapsella mutta varovainen täytyy olla ja jossai kohta 9kg jälkeen taitaa joutuu lopettaa käytön, meillä se tulee vastaan ennen kuin osaa itse istua niin se on sit kai sitteriä käytettävä siinä välissä.
 
Meillä on esikoisen jäljiltä sellainen muovinen ikean antilop tyylinen syöttötuoli. Siinä on kuitenkin niin leveät ja tilaa vievät jalat, että haluan nyt vähän kapeamman. Oon tykästynyt stokken tripp trappiin niin luultavasti hankitaan sen tyylinen mutta edullisempi, esim. Emma merkiltä. Vanha syöttötuoli voi siirtyä sitten parvekkeelle kun sielläkin välillä syödään kesäisin.
 
Meillä perinteinen triptrap. Lähinnä suositusten takia hankittiin se ja siks, että se on niin pitkäikäinen. Kaverin yhdeksänvuotias käyttää sitä vielä. Plussana sen sai saman värisenä kun meidän ruokapöytä :happy:
Meillä on myös se newborn setti. Alussa neiti ei juurikaan viihtynyt siinä, mutta nyt ollaan jo saatu syödä rauhassa, kun neiti viihtyy tuolissaan just ruokailun ajan. Newborn tuolissa on myös jotain magiikkaa, koska usein on kakat housuissa sen jälkeen. Tämä lähinnä huvittaa. Just kun aletaan syömään niin neiti alkaa äkistämään o_O
Meillä ei 9kg raja vielä ole lähelläkään, ja luulen, että tuo istuu jo ennen kuin saa kerättyä 9kg täyteen. Mut en mä tosta painorajasta ois huolissani, jos vauva muuten mahtuu siihen, pää ei tuu laidan yli, eikä hirveästi heilu.
 
Meille hankittiin tripptrapp, mutta ei New born -settiä, kun se yhdeksän kilon painoraja ylittyy jo näinä päivinä. Yritettiin ostaa käytettynä, mutta päädyttiin kuitenkin uuteen.
 
Minuu haluttas kans hankkii se tripp trapp tuoli jonain kivana värinä mut on aika kalliita. Saadaanki ilmaseks miun veljeltä vastaava tuoli, tais olla Emma merkkinen. Siihe vaa joku pehmuste niin on hyvä istua. Ois meillä myös varalla ihan perinteinen syöttötuoli mutta jotenkin tuo lapsen mukana "kasvava" tuoli ois kivempi :)
 
Yölento mie harkitsin sillon pojan ollessa vauva tuon newborn setin ostamista, onneks ei tullu kuitenkaa hankittua sitä kun 9kg tuli täyteen just 4kk täytettyään :grin Päätin sillon että jos toinen poika tulee ni jätetää hankkimatta, tytölle sit ostin kun oli oletus ettei ihan niin painava ole, no tyttö on nyt kilon jäljessä 4kk iässä että hetken tuo vielä menee.

Nuo painorajat nyt on tietenkii varovaisia, eihän kaupan ostoskärryjen "kaukalossakaan" saa yli 9 kilonen olla, samoin ne isomman lapsen istuimet kärryssä 15 kilosille ja kyllä niissä vaan aika isoja lapsia näkee. Näin aiheen vierestä...
 
IceQueen, ei ne painorajat niin tarkkoja ole mutta kun tuo lapsi on jo syöttötuolia hankkiessa vaipan kanssa sen yhdeksän kiloa, niin hukkaan menisi kallis lisäosa. Aiemmin sitä ei ole edes kaivannut, kun vauva on ollut lattialla tyytyväinen. Nyt haluaisi nähdä, kun muut syövät.
 
Meillä kaivettii aitasta miehen vanha syöttötuoli. On sellainen keskeltä 'katkeava', jolloin taitettuna tulee syöttärin eteen pöytä syöttötuolin pohjasta. Meinattiin hyödyntää sitä vaikka alkuun olin 'päättänyt' hommata triptrapin.

Ja asiasta triptrap, ei pitäisi kaatua ei, mutta kaverin noin vuosikas tyttö sai kuin saikin tuolin kaatumaan suoraan selälleen. Istui siis kunnolla tuolilla mutta jalat otti pöydänreunasta vauhtia ja meni tuoli nurin. Onneksi ei pahempaa sattunut kuin kuhmu päähän mutta tämä siis varoituksena. Kyllä voi triptrappikin kaatua!
 
Tiimpuu, ainakin tuossa uudessa tuolissa tulee baby setin mukana tuolin jalkoihin jatkopalat, joiden on tarkoitus estää juuri kuvailemasi kaatuminen.
 
Olipa hyvä idis omaksi ketjuksi :gen014 meillä kun ei ole vielä mitään tietoa minkä hommaisi. Seuraan ja puntaroin
 
Ne uudempien Tripp Trappien jatkopalat on liukuesteet (?), ei lupaa että estää kaatumisen mutta sitähän ne tekee. Ei oo tarvinnu koskaan pelätä että potkisi lapsi tuolin nurin.

Meillä esikoinen on mummilassa pari kertaa meinannu kaataa sellasen perinteisen syöttötuolin ni pelottaa aina sitä käyttää...

Mummola käytössä taas meillä on Ikean Antilop. Jalat on siinä tosi leveet että meinaa aina ite kompastua kun ohi kävelee, mut eipä kaadu helpolla. Ja hyvä kun ei lapsi pääse kiipeämään itse tuoliin ni siinäkää ei ole kaatumisen riskiä. Ja halpa. Ehdottomasti suosittelen jos joku kakkostuolia etsii esim. just mummolaan.
 
Tripp trapp ois varmasti ollut hyvä, kaikkihan sitä kehuu, mut niin järjettömän kallis kaikkine lisäosineen! Käytettynä ei lähistöltä sattunut kun halusin valkoisen. Pikkupiia oli myös vaihtoehtona mut jostain syystä sitä ei missään ole saatavilla valkoisena.
Päädyttiin sitten Emmaan, odottelee kasattuna käyttäjäänsä :)
 
Meillä on mummoloissa syöttötuolina just tuo Ikean syöttötuoli ja muuten tosiaan ihan näppärä mutta aivan liian leveät jalat. Islannissa kun oltiin reissussa ja ravintolassa oli just tuo Ikean tuoli pojalla meidän pöydän päässä niin tarjoilija kompuroi siihen ja sanoi, että pitäisi osata jo varoa ja keskusteluun liittyi viereisestä pöydästä ruotsalainen pariskunta, kuinka heidän lapsenlapsillaan on se sama syöttötuoli ja ihan sama ongelma kompuroinnin kanssa. Eli näyttäisi olevan ainakin hyvin pohjoiseurooppalainen ongelma tuo tuohon tuoliin kompurointi, itsekin varpaani löynyt siihen tuolin jalkaan monesti.

Meillä on syöttötuolina se ihan perussyöttötuoli, jonka saa taitettua keskeltä ja tulee pöytä ja tuoli- yhdistelmä silloin. Aikoinaan dyykattiin esikoisen syöttötuoli taloyhtiön roskakatoksesta; mies vaan hioi ja maalasi sen mutta ei taidettu sitä ottaa mukaan enää edellisessä muutossa. Ostettiin silloin se Ikean juniorituoli esikoiselle sitten syöttötuolin korvaajaksi. Ja tuo nykyinen syöttötuoli ostettiin kai tori.fistä käytettynä mutta oli kuin uusi.
 
Me ostettiin jo raskausaikana Ikean Antilop tälle vauvalle, koska se on niin ihanan helppo puhdistaa: muovinen eikä mitään koloja tai rakoja. Ja koska siinä on vyö niin vauva ei pääse siinä seisomaan sitten kun on sen ikäinen että yrittää sellaista tehdä. Lisäksi siinä on oma pöytä/tarjotin, jonka reunat on koholla eli ruoka ei ole niin helposti lattialla. Ja vielä se tosiaan, että hinta ei päätä huimaa! Huomattiin tuon syöttötuolin hyvät ominaisuudet ulkomailla kun isompi tyttö käytti Turkissa sitä tai just sen tapaista syöttötuolia. Me varmaan sitten tullaan kompuroimaan sen Antilopin jalkoihin. :hilarious:

Meidän isommalla tytöllä oli vauvana käytössä joku toooosi vanha keskeltä taitettava perussyöttis, mutta me ei tykätty siitä ollenkaan ja se meni tytön käytössä niin rikkikin, että pois piti heittää. Tyttö kiipeili sitä pitkin miten sattuu (ja sehän ei mikään turvallinen kiipeilyn kannalta ole) ja kesken ruokailun nousi siinä seisomaan ja keikutteli sitä ja lähti pois siitä. Hänelle ostettiin sitten kirppikseltä 15e maksava juniorituoli, merkkiä en tiedä mutta TrippTrappin tyylinen ja on oikein hyvä nyt kun ruoka pysyy jo pöydässä ja sitä ei enää tarvitse puhdistaa tuolista joka aterian jälkeen.
 
Meinasin tuonne toiseen ketjuun jatkaa mut laitetaanpa tänne oikeeseen osotteeseen :grin Piti vielä siitä Ikean Antilop syöttötuolin pehmusteesta kirjottaa jos en oo muistanu. Taas tämä jos on iso lapsi niin pehmuste on turha, meillä ei esikoisella käytetty pehmustetta kertaakaan kun eihän se ois siihen pehmusteen kanssa mahtunu :hilarious: Tuskin tää tyttökään sitä pehmustetta tarvii, eli turhaan hankittu kun ois pelkkä tuoli riittäny. Takapuolen alle oisin pehmustetta kaivannu kun siinä tuolissa ei ole tukea lapsen jaloille, onneks on harvemmin käytössä (mummolassa).
 
Takaisin
Top