Vauvan hiukset

no meil sillo kulus tosta korvien kohdalta koko matkalta kun enemmän oli pitkällää ja kahnas päätä maahan..., mut ei ne sillai irronnu ole koskaa... 
 
Anterolla on kulunut takahiukset ja sillä on kalju plänttikin takaraivolla, kun se "ryömii" selällään maaten. [:D] Anterolla on syntymästään asti ollut ihan kivasti hiuksia ja melko pitkätkin ja muualla päässä ne on pysyneet ja ehkä jopa kasvaneet.

Anterolla on vähän karstaa ja neuvolasta sanottiin, että joskus karsta voi lähteä sillä tavoin, että se vie hiukset mukanaan. Pitäisi saada aikaiseksi tehdä öljyhoito karstaan, ettei näin kävisi.
 
Miten poistaa karstaa, jos tukkaa on kovasti? Meidän pimulla on ollut syntymästään saakka pitka ja tuuhea tukka. Karstaa on paljon, koska sitä ei olla ikinä saatu kunnolla pois. Joskus rapsuttelen tytön päänahkaa, mutta karsta vain tarttuu rumasti hiuksiin ja jää hiutaleiksi päähän.
 
Meillä oli sama tilanne kuin Yppyllä. Minäkin rapsuttelin aikanani karstan päänahasta irti, ja karsta lähti ihan hyvin hiuksista harjaamalla sillä luonnonharjalla, joka tuli äitiyspakkauksesta. Ennen harjausta oli kyllä tosi karsean näköinen.[:)]

Jossain vaiheessa lapsi kuitenkin kieltäytyi ehdottomasti rapsuttelusta, ja nyt hänellä on pitkä ja paksu tukka, ja päälaella (hiusten alla piilossa) ne vanhat karstat. Sitä ei ole tullut lisää enää pitkään aikaan, mutta miten ihmeessä mä saan ne vanhat pois, kun tyttö alkaa kiljua heti kun yritän vähänkään rapsuttaa??!! Pitääkö odottaa että tyttö ymmärtää selityksen siitä kuinka ällö se on? Onko kastasta muuta kuin esteettistä haittaa?
 
Hiukset ei lähteneet missään vaiheessa, vaan uudet kasvoivat viereen. Hiukset kyllä kuluivat pois takaraivolta ja korvien yläpuolelta ennen puolen vuoden ikää, kun vaan kellittiin makuullaan. Kaverin lapsen pitkät syntymähiukset kyllä lähti melkein kokonaan joskus puolen vuoden ikään mennessä, jolloin hänellä oli muutamia pitkiä hiuksia uusien ihan lyhyiden seassa jonkin aikaa. [:)]
 
Karstan saa pois öljyhoidolla. Neuvolasta neuvottiin laittamaan ihan rypsiöljyä hiuksiin illalla ja myssy päähän yöksi. Aamulla sitten pitää tietysti pestä shampoolla hiukset, että saa sen öljyn pois. Mutta muutamalla tällaisella käsittelyllä karstan pitäisi lähteä. Myynnissä on kuulemma öljyjä ihan tähän tarkoitukseenkin, mutta rypsiöljy ajaa kuulemma saman asian.

Minä ostin jo myssyn, että teemme öljyhoidon, mutta en ole saanut aikaiseksi...

Olen myös kammalla rapsuttanut karstaa ihan niinkuin kirjoitittekin tuossa  yläpuolella. Olen tehnyt sen juuri ennen kylpyä, niin kylvyssä lähtee nämä rumannäköiset irtohiutaleet hiuksista.
 
Meidän pojalla oli pienempänä karstaa ja tein aika rajusti, ensin öljysin pään, annoin olla ehkä puol tuntia ja raavin omalla kynnelläni sitä, hiukanko ihanaa! Jälki näkyy! [:D] Se oli kivaa. Mutta ei varmaankaan oo suotavaa noin kova käsittely, kynsi on kova. Ja välillä jäikin punainen jälki, mitä vähän pelästyin. Meidän pojulla on ollut aika vähän hiuksia, vasta nyt 7kk tienoilla tuntuu, että ovat alkaneet kasvaa. Siis on toki lyhyet pienet hiukset ollu, mutta näyttää lähemmäs kaljulta. Nyt alkaa hiukset näkyä paremmin.
 
Meilläkään ei oo hiukset ikinä lähteneet. Takaraivosta tietty kulunut, mutta ei muuten. Nyt siellä onkin varmaan 10cm pitkät blondit hiukset, jotka törröttää aina pystyssä. [:D] Nykyään suostuvat vähän menemään päätä myöten, eivätkä niin sitkeästi törrötä.. Moni ei edes tajua, että siellä sitä hiusta on oikeasti, luullaan lähes kaljuksi varsinkin kuvista... On niin vaaleaa. Korvien päällä ei oo kovin paljon hiuksia ja tyttöä sanotaan usein punkkariksi [:D][:D] 
 
Ei kai tuosta karstasta haittaa ole jos se ei kutise tms. Meillä on karstaa edelleen, mutten enää rapsuttele sitä pois kun se ei näy hiusten alta. Tytön tukka paksuuntuu koko ajan, uutta puskee ja se jää pystyyn [:D] Syntymähius on jo yli 10cm pitkä ja sitä on jäljellä takaraivolla ja päälaella. Huijasin sen verran ekassa viestissäni että kyllähän neidiltä putos niskatukka sänkyyn jossain vaiheessa 4-5kk ikäisenä, jos ei olis pudonnut tukka ylttäis jo melkeen puoleen selkään [:)] Mutta kaljuja kohtia ei oo koskaan tullut..
Mäkin rapsuttelin karstaa pois ihan kynnellä, se oli kivan pehmeää kesän helteillä. Ja hetkiseksi aina jäi hiuksiin sitä haituvaa mutta kyllähän se sieltä tipahtelee pois. Öljyhoito tehtiin kerran manteliöljyllä muttei se kyllä hirmusti auttanut. Voishan sitä koittaa uudestaan vaikkei tuosta karstasta mitään haittaa meillä ole! ..edes sitä kosmeettista.
 
Meidän tytön hiukset on selvästi harventuneet noin kuukauden ajan. Syntyessä tukkaa oli aika paljon siis. Näyttää, että nyt alta alkaa kasvaa sitten uutta hiusta. Takaraivolla on yksi selvä kaljumpi kohta ja eniten alkuperäistä tukkaa on jäljellä varmaan niskassa.

Tytöllä on myös ollut aika lailla tuota karstaa. Ollaan jo pidemmän aikaa laitettu päivittäin öljyä ja harjailtu äp-harjalla. Kylvyssä karsta myös pehmittyy vähän ja lähtee sen jälkeen harjaamalla helpommin. Jonkun verran ollaan rapsuteltukin, sellaisia kohtia ainakin joissa selkeesti on karsta jo osittain irronnutta. Meidän tytöllä kyllä just noista karsta-kohdista lähtee nyt alkuperäisiä hiuksia irti niiden karstalaattojen mukana. Innolla odotan, että uusi tukka kasvaa jotta näkee kunnolla onko suoraa vai kiharaa. Tällä hetkellä uusi tukka näyttäisi olevan vähän vaaleampaa kuin se syntymätukka.
 
meidän pojan vauvahapsut jäi tyynyyn joskus kuukauden parin vanhana, nyt vasta alkaa kasvamaan oikea turkki. tuolla tosin ei oo ikinä sitä turkkia paljoa ollut muutenkaan niin hyvä että huomas eroa että oli välillä kalju[:D]
 
Me ei nyt ehdittykään sitä öljyhoitoa kokeilla. Ollaan pesty nyt reilun kuukauden ajan kaksi kertaa viikossa Anteron hiukset vauvashampoolla. Shampoo vaahdotetaan päähän ja annetaan vaikuttaa kylvyn ajan. Lisäksi joka päivä harjataan vauvaharjalla ja pari kertaa olen kammannut kovalla kammalla. Niin karsta on lähes hävinnyt. Jatketaan kyllä näillä keinoin vielä jonkin aikaa ennen kuin edes kokeillaan öljyjä.
 
Meillä ei ainakaan vielä ole näköpiirissä, että tukka lähtis. Pituutta vaan kasvaa kovasti koko ajan [:)]
Ja karsta on meillä saatu pois pesemällä aina silloin tällöin vauvashampoolla ja sen jälkeen kuivailemalla hyvin hieroen hieman.
 
Täältä löytyy pieni kalju takaraivolta... Karstaa ei juurikaan enää ole. Öljyhoidot ovat tehonneet.

Niin ja tänään huomasin, että tukka on lähtenyt tummumaan. [:D]
 
Meillä tytön hiuksia on lähtenyt eniten just karstan mukana. Oon rapsuttanut päätä kevyesti pesun jälkeen kammalla ja harjalla (pelkkä pesu ei oo mihinkään kadottanut karstoja), välillä oon laittanut öljyäkin ennen pesua noin vartiksi. Kaljulaikkuja oli aiemmin kolme, molemmilla sivuilla ja takana, mut nyttemmin niihin on kasvanut hentoista hiusta. Lyhyt tukka tuolla vielä on muualta paitsi päältä. Oikea mohikaani [:D][:D][:D]
 
Meillä pojalla oli syntyessään tosi tuuhea tumma tukka, eikä lähtenyt muualta pois kuin takaraivolta kun hankasi sitä sänkyyn yms. Karstaa oli kerran kunnolla mutta öljyhoito (siitä sairaalasta saadusta kassista liberon öljyä ja äippäpakkauksen kosteusvoidetta sekaisin) ja pitkä vaikutus aika tekivät tehtävänsä ja karsta suorastaan pölisi kammatessa pois ja kylpyveteen jäi sitten loput. Pojan hiukset on kasvaneet koko vauvavuoden ajan kovasti ja on jo usemman kerran jouduttu leikkaamaankin hiuksia otsalta ja korvilta, nyt taaperona hyvin vankka tukka pojalla. Tosin pojun hius on vaalentunut kasvaessaan ja häivähdys tummaa on enää hiusten latvoissa.
 
meillä ei lähteny vaik "pelkäsin".

syntyessä tumma tukka, sitten näkyi vaan hirvee juurikasvu ku alko kasvaa blondia tukkaa :). ja koko ajan ollu paksu tukka, paitsi takaraivolla 2x2 cm kalju makaamisen takia.
 
Takaisin
Top