Vakuutus

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Adagio-
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Adagio-

Satasella mukana keskusteluissa
Kesäkuiset 2026
Onko jollain jo hankittuna joku raskausajan vakuutus vai saako sellaisia edes näin alkuvaiheessa?🤔
Ootteko miettineet aiotteko ylipäätään hankkia vakuutusta raskausajalle/vauvalle ?😊
 
Mä olen vauvavakuutusta pohtinut toden teolla. Vakuutukset vaan ovat ihan sairaan kalliita ja täällä meidän alueella julkinen terveydenhoito pelittää tosi hyvin. Tottakai tähän voi tulevaisuudessa tulla muutos ja julkisten palveluiden taso romahtaa reilusti. Toki jos sitten vauva olisi tosi kipeä, helpottaisi vakuutus siltä osin hoitoon pääsyä, että voisit valita lääkärin ja sinne pääsisi heti. Toisaalta taas yksityisellä ei voida osastohoitoa tarjota, joten joka tapauksessa tosi hankalassa tapauksessa hoito tapahtuisi julkisella. En tiedä, pitää miettiä!
 
Meillä ei ole vakuutusta kummallakaan lapsella eikä oteta tälle kolmannellekaan juurikin tuon hinnan takia. Toki ollaan vältytty flunssaa suuremmilta terveyshuolilta ja saatu neuvolasta lähete mm. fyssarille. Eli en sitten tiedä jos tulisikin jotain isompaa mutta näitä ei voi ennustaa ikinä🤷‍♀️.
 
Me otetaan, meille ihan itsestäänselvyys. Kaikki muut vakutuukset meillä on OP:ssa, joten eiköhän sieltä oteta vauvallekin vakuutus. En kyllä ole vielä edes katsonut mitä se kustantaa, mutta varsinkin jos mieheltä kysytään niin sillä ei ole väliä😅 Kaverilla on molemmilla lapsilla nuo vakuutukset ja on ollut tyytyväinen että on ne ottanut, vaikkei mitään isoa ja yllättävää olekaan tullut vastaan.

OP:lla ainakin taitaa olla että voi ottaa vasta rakenneultran jälkeen. Ainoa mikä noissa vauvavakuutuksissa on miinusta, on se ettei niitä voi vaihtaa toiseen firmaan vaan sitten on sidoksissa aina siihen samaan.
 
Me otettiin esikoiselle raskausaikana ja irtisanottiin se vuoden iässä kun sille ei mitään tarpeita ilmaantunut. Mua kun juurikin huoletti että jos vauva on kovin itkuinen niin oon ymmärtänyt että julkisella tää kuitataan yleensä vaan sillä että se nyt on vauva, ja itse haluaisin kyllä siinä tilanteessa selvittää mahdollisimman hyvin ettei vauvalla ole kipuja tms. Tai jos olisi ollut jo vauvavuonna tosi allerginen / sairasteleva / tyytymätön niin oltaisiin ehkä vielä jatkettu🤔 Muuten mulla on kyllä luottoa siihen että julkiselta saadaan tarvittaessa apu. Ja sitäkin mietittiin että vakuutusmaksulla käy jo muutaman kerran vuodessa omakustanteisestikin yksityisellä jos sellainen tarve tulee😊
 
Jos raskaus jatkuu, aion hankkia raskausvakuutuksen heti viikosta 10 eteenpäin, kun se on täällä mahdollista. Joka kerta on tullut sille valitettavasti tarvetta ja se tuntuu hyvältä suojalta. Esikoisen synnytyksessä sain hematooman ja menetin paljon verta, josta vakuutus maksoi rahallisen korvauksen. Viikon 16 keskenmenossa yöt sairaalassa korvattiin, sain "korvaussumman" keskenmenosta ja tärkeimpänä ilmaisen 10 kerran traumaterapian. Eihän noi korvaussummat korvaa mitenkään menetyksiä, mutta itselleni toi terapia oli oikeasti henkireikä, ja se olisi ollut itse maksettuna tosi kallis, enkä tiedä olisiko ollut voimavaroja edes etsiä oikeaa terapeuttia.
 
Yleisimmät vakuutukset taitaa olla viikolta 12 lähtien ja katsotaan otettaisko just sillon ennen rakenneultraa niin mahdolliset siinä todettavat hommat tulis sit vakuutuksen alaisiksi. Nyt just esikoiselta vauvavakuutus lopetettiin, eikä ikinä onneksi käytetty. Mutta haluttiin just et on raskausajan jos jotain ilmenisi ja sit ekat vuodet ja päikyn aloituksen, jos ois sairaus-, allergia tai korvakierteinen lapsi, jota ei sit ollut ❤️ iso rahasumma, mutta toi turvaa ja varmuutta tuntemattomaan
 
Meillä on molemmilla tytöillä vakuutukset ja tullaan tälle tulokkaalle myös ottamaan. Molemmilla lapsilla paha atooppinen iho ja taaperolla oli viemä korvatulehduskierre joka sit vaati tuubit vuoden iässä. Lisäks molemmilla lapsilla on ollu synnytyksen jälkeen kropassa jumeja ja niitä hoidatettu osteopaatilla josta ollut hyötyä (esim koupus oli rv 30 jo laskeutunut niin että kätilöt/lääkärit tunsi hänen pään kun tekivät sisätutkimusta kun oli jo niin alhaalla). Lisäks sairaalalaskut on mennyt vakuutuksesta kummallakin kerralla.
 
Esikoisella ollut vakuutus, joka otettiin raskausaikana. Olemme olleet tyytyväisiä, vaikka vakuutus onkin kallis. Vauvan sairastellessa on helppo mennä lastenlääkärille tarkistamaan onko kaikki kunnossa, ilman että tarvitsee olla suurempaa huolta tai varmuutta esim korvatulehduksesta tms. On ollut helpottavaa käydä tarkistamassa esim poikkeuksellisen itkuisuuden syytä, kun lapsi ei itse osaa kertoa sattuuko esim korviin.
 
Me pohdittiin tätä pitkään esikoisen kohdalla, mutta ei sitten otettu. Vauvavuonna oli jonkinmoisia huolia, mutta aina saatiin apu julkiselta välittömästi. Aina kun soitti, saatiin aika parin tunnin päähän max. Vauvat menee siellä kyllä etusijalle ainakin oman kokemuksen mukaan, eikä mikään huoli ole ollut liian pieni. Myös erikoislääkärille saatu lähete heti ja parissa päivässä aika sinne. Joten tällä kokemuksella ei oteta tälle seuraavallekaan. 🫶🏼
 
Esikoisen kanssa ei otettu ja hyvä niin. 3 vuoden aikana ei oltais kertaakaan tarvittu. Ja nyt mennään samalla, vakuutukset on niin järkyttävän hintaisia nykyään. Vaikka toki tuuripeliähän se on pitkälti et miten paljon tulee käyttöä vai tuleeko.
 
Me todennäköisesti otetaan omasta vakuutusyhtiöstä, sen voi kuitenkin aina sit perua mikäli tarvetta ei ilmene. Mulla on itsellä myös sairaskuluvakuutus - joka on tosin vanha kuin faan ja tyyliin niiden ehtojen mukainen. Mutta on siitä myös saanut gynekäynnit ja nielurisaleikkauksen kulut katettua. Koen myös itselleni vakuutukset ensisijaisesti mielenrauhana ja voin siitä myös maksaa - jos kävisi huono tilanne että on jotain sairautta yms niin vaikka hoito tapahtuisi julkisella sairaaloissa niin ainakin voi sitten lääkkeitä saada vakuutuksen kautta korvattua.
 
Me ei esikoiselle otettu vakuutusta, koska oli tiedossa että asuttaisiin Suomessa vain alle puoli vuotta hänen syntymän jälkeen. Täällä nykyisessä asuinmaassa terveysvakuutus kattaa 70% kuluista ja lapsille terveydenhuolto sekä reseptilääkkeet ovat maksuttomia.
 
Ekan kohdalla mietin pitkään. Otimme sitten, koska hyvinvointialueen temput näyttävät sellaisilta, että tulevaisuudesta ei täällä syrjäkylillä tiedä, vaikka toistaiseksi julkinen toimii ok. Toiselle otettiin tasapuolisuuden vuoksi myös ja tällekin samoista syistä, sitten rakenneultran jälkeen.

Meillä on myös itsellämme miehen kanssa sairas- ja tapaturmavakuutukset. Joten miksi ei lapsilla.

Yhtään kertaa ei tosin ole niitä tarvittu, lapset ovat olleet niin terveinä. 😅 Mutta vakuutuksen idea on, ettei voi etukäteen tietää, tarvitaanko sitä.
 
Me ei otettu esikoiselle eikä varmaan oteta nytkään. Pari kertaa on pitänyt päivystyksessä käydä, mutta ei olla kyllä kauaa jouduttu odottelemaan, kun pienet otetaan vastaan niin nopeasti. Muuten ollut perusterve poitsu niin ei olla vakuutusta kaipailtu, mutta eihän sitä tosiaan voi etukäteen tietää mitä tuleman pitää.
 
Ei taideta ottaa tällä kertaa. Esikoisen vakuutusta ei käytetty kertaakaan ja irtisanottiin se hänen ollessaan noin vuoden ikäinen. Kokemus on ollut se, että etenkin pieni lapsi pääsee julkisellakin nopeasti hoitoon, joten yksityisellä käynnille ei ole ollut tarvetta. Lisäksi vakuutusmäärät ovat sen verran pieniä, että ne tulevat kuitenkin pahimpien terveysongelmien kohdalla melko nopeasti täyteen.
 
Takaisin
Top