Salme, mistä vakuutusyhtiöstä saitte kielteisen päätöksen? Me jännättiin tämän kolmannen lapsen kanssa että saadaanko vakuutus, kun masussa oli välillä kaikki ihan pielessä (vähän lapsivettä, sikiö pienikokoinen, epäilyjä ties mistä sydänjutuista ja muista). Siinä vaiheessa, kun laitoin hakemuksen Pohjolaan, oltiin saatu kromosomitutkimuksesta "puhtaat paperit", eli normaalit tytön kromosomit, mutta oltiin yhä kasvuseurannassa ja noita muitakin juttuja seurailtiin. Laitoin kaiken hakemukseen (tietysti) ja saatiin vakuutus.
Tuon jännityksen jälkeen laittaisin itse hakemuksen TODELLA varhaisessa vaiheessa, eli ennen rakenneultraa (jossa meillä kaikki tuo häikkä todettiin).
Meillä on kahdelle vanhemmallekin lapselle otettu ennen syntymää vakuutus ja kovassa käytössä ovat olleet. Käytetään lapset aina yksityisellä, esikoisella ei ole mitään tosi isoja juttuja ollut, mutta on näppärämpi saada ajat varattua suoraan erikoislääkäreille ja vaikka keskellä yötä netistä varata. Toiselle on laitettu putket yksityisellä, aika saatiin jo seuraavalle päivälle siitä kun lähete saatiin. Tykkään myös siitä, että ajan voi varata omille "suosikkilääkäreille", eli meillä on vakkari korvalääkäri, allergialääkäri ja infektiotauteihin erikoistunut lastenlääkäri. On lapsellekin monesti helpompi kun lääkäri on tuttu. Kyllähän nuo vakuutukset maksaa, nyt kolmelta lapselta melkein tonnin vuodessa, mutta toistaiseksi ollaan vanhimmallakin vakuutus pidetty, vaikka sairastelut on selvästi iän myötä vähentyneet.