unipussi??

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja kariina
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

kariina

Vauhtiin päässyt keskustelija
Onko ollu käytännöllinen ja muita mielipiteitä, kiitos.

Meillä vajaa kolmikuinen potkii yöllä peiton liki aina päältä pois tai ittensä pois peiton sisältä.. Sitten on syömään tullessa sormet ja varpaat kylmät ja koko vauva vähän vilposan olonen. Arvelin, että meillä vois toimia... Pitää värkätä tässä yks kokeilukappale ja hommata tarvittaessa lisää. Montako noita edes tarvii per/vauva?
 
Meillä unipussi ihan verraton!
Lapsi nukutetaan aina kun mahdollista, unipussissa.
Se on kiva rutiini myös vauvalle.

Aluks käytettiin makuupusseja, mutta unipussi on jotenkin kätevämpi.
Meillä on "jatkettava" unipussi, eli neppareilla saa säädettyy pidemmäksi, mahtuu vielä pitkään vauvalle.

Suosittelen unipusseja erittäin lämpimästi! :)
 
meill kans ollut unipussit käytössä.ja tykätty on. juurikin kun ei peitot taho pysyä päällä.. mut liked
 
Ehdottomasti olen unipussifani! Poika on nyt melkein 10 kk vanha, ja nukkuu unipussissa todella hyvin. Eipä niitä kai niin hirveätä määrää tarvitse olla. Vaikkapa 2, että saa toisen käyttöön silloin kun toinen on pesussa. Meillä tosin on enemmän, eri lämpötiloille erilaisia malleja. :)
 
Meillä nyt parina yönä ollu käytössä. Viime yönä poika nukku pelkässä bodyssa unipussin sisällä ja aamulla oli ihan lämpönen vielä. Eikä tarvi siitä peitosta huolehtia.[:)] Sais olla ehkä vähän ohkasempiki pussi, mutta en nyt talveä vasten ala värkkään ku korkeintaan toisen suunnilleen yhtä paksun.
Vähän tuo illalla potkiskelee, etteikö täältä saakkaan jalkoja miun jalkojen väliin (sillä on makuulla syyessä tapana nostaa jalat miun jalkojen väliin), mutta näyttää sopeutuneen muuten hyvin. 
 
Lisäkysymyksenä: Mitä olette laittaneet lapselle päälle kun nukkuu unipussissa? Laitoin nyt enimmäisen kerran unipussiin, kun ajattelin et vois olla peittoa lämpösempi. Tai lähinnä ongelmana on ollut se, et tyttö tykkää laittaa kädet peiton päälle ja sitten sormet yön aikana tulee ihan jääpuikoiksi. Mutta eipähän tuossa meidän unipussissa ole hihoja, mut laitoin sellaisen bodyn josta saa hihat käännettyä pussiin... Mut saas nähdä kuin tämä yö menee [:D]
 
Meillä oli pikkuisena tumput käsissä. Edelleen pidetään makuuhuoneissa lämpötila alhaisena joten lapsella on pitkähihainen ja -lahkeinen unihaalari, unipussi, peitto ja päässä myssy. Enää ei tumput pysyisi kädessä aktiivisella lapsella ja verenkiertokin on parempi kuin pikkuisena joten kädet kyllä pysyy lämpiminä. Muutoinkaan käsien lämpötila ei yksistään kerro onko lapsella kylmä vai ei, niskasta kokeilemalla saa luotettavamman kuvan. Mutta laita toki tumput lapselle käsiin!
 
Minua myös kiinnostaa unipussi. Näyttää ja kuulostaa niin mukavalta! Kannattaako kesällä syntyvälle vielä hankkia, ja jos on sellainen ohuempi niin tarviiko pukea muuta kuin (pitkähihaisen) bodyn? Jos edellisvuoden merkit pitää paikkaansa niin tästäkin kesästä tulee lämmin! Onko joku tehnyt itse unipussia? Jollain oli neppareilla jatkettava, mistä sellaisia saisi? Kiitos vastauksista! :-)
 
Hei filippa! kesäisinhän ei tarvisi muuta kuin bodyn, mutta meijän jäbä oli syntymästä asti niin levoton nukkuja että unipussi oli ainut ratkaisu. kapalossa tuli kamalan kuuma, mutta unipusseista löysin ihan sellaisen ohuen joka ei ollut yhtään kuuma. liian suuren koon kanssa aina pärjää, mutta liian pieni kirraa sitte vääristä paikoista.

Olisikohan tuo pienimies ollu likemmäs vuoden kun sitten unipussit jätettiin pois. kahta eri kokoa ja kahta eri paksuutta meillä oli, eli neljä pussia yhteensä. onhan ne toki silleesti kalliita, mutta meillä ainakin paras ratkaisu. vinkkinä että ikeasta löytyy erittäin halvalla jos semmonen läheltä löytynee.
 
Onkohan meillä ollut sitten "väärän tyyppinen" unipussi, tutan ohkainen hihallinen. Meillä jäpikkä kun oppi kääntymään, ja sittemmin seisomaan nii oli siinä ihan kierteellä. Ja sen myötä sitten käyttö jäikin... Käytössä haalari+sukat, peitto pysyy jos pysyy.
 
Meillä käytettii unipussia pari ekaa kuukautta. Helpotti talvivauvalla nuo yösyötöt, kun ei tullu lämpötilanvaihteluita ja sai heti syötön jälkeen siirtää takaisin sänkyyn ilman että herää siinä siirtovaiheessa :)
 
Unipussi on ollu ihan ehdoton!! Kummallakaan ei ole pysynyt peitto päällä yöllä ja meillä makkari on viileämpi kuin muut huoneet. Yksi pussi riittää hyvin. :) noi nukkui 1,5-2-vuotiaiksi pussissa.
Ikeasta saa halvalla monen näköisiä unipusseja. :P
 
Mä en alkuun edes ajatellut hankkivani unipussia. Äitini ja anoppi sitten ostivat molemmat vauvalle unipussit ja päätin sellaista sitten kokeilla. Unipussin kätevyys on kyllä yllättänyt täysin! Meillä myös makkari hieman viileähkö, joten vauva pysyy syöttöjen aikana lämpöisenä ja saa suht helposti nostettua syömään ja takaisin sänkyynsä :)
Toinen pussi on Ikeasta ja toinen kirppikseltä, toimivia molemmat. Ikeassa oli ihan kivannäköisiä kuoseja ja edullisesti :)
 
Meillä kans vauva sellanen että potkii samantien peiton pois päältä, unipussi on ollut pelastus. Meillä myös makuuhuone aika viileä niin unipussissa pieni pysyy lämpimänä. :)
 
Mulla jäi unipussista aika mitään sanomaton fiilis. Ei ainakaan uniin olen vaikuttanut millään tapaa, eikä sitä kyllä käytetäkään.
 
Meillä on melko paksu unipussi, ja myös lämmin asunto, joten ei toiminut tällä kuumakallella. Olen haaveillut merinovillapussista, ei olisi kuuma eikä kylmä, mutten ole vielä raaskinut ostaa. Toistaiseksi poju nukkuu kanssani samalla peitolla, mutta potkii kyllä heti vähänkään havahduttuaan sen pois, joten pussi voisi olla hyvä. Jos enää 5 kk ikäisenä siihen oppii, kun rajoittaa vähän jatkuvaa jumppaamista ja varpaiden tutkimista :)
 


Kirjoita tähän...
Takaisin
Top