Meillä poika oli tooodeeelllaaa huono nukkuja. Ja herkkä on edelleen. Painajaisia näkee herkästi (ihan kuten minäkin...ikävä vaiva).
Lopulta saatiin poika nukkumaan ja nukahtamaan omaan sänkyyn siten, että aloitettiin olemalla pojan sängyllä (poika siirtyi melko pienenä jo pinnasängystä laidalliseen lasten sänkyyn). ja siliteltiin ja odotettiin että nukahtaa. Kun se sujui, siirryttiin sängyn viereen. Siitä Hieman kauemmas. Lopulta ihan oven suulle. Viimeisessä vaiheessa ovella käytiin muutamia kertoja, ikään kuin että poika tiesi, että ollaan läsnä.
Välillä tuntui tulevan takapakkia, mutta melko nopeasti eteni kunhan pojalle iskostui päähän, että olemme läsnä, vaikkei ehkä samassa tilassa ollakaan.