Punktio ja lämpöily

Yrttiteetä tekisi mieli

Piirimestaruustason postaaja
Hei,
Onko muilla ollut pientä lämpöilyä punktion tai istukkanäytteen ottamisen jälkeen? Lääkärin soittoaika on torstaina, mutta ohjeena oli ottaa yhteyttä jos tulee menkkakipuja kovemmat kivut tai nousee kuume. Mulla on nyt ollut paria päivää lämmöt koholla (37.2 ja 37.4) mutta ei kipuja tai muutenkaan erityisen kipeä olo. Onko teillä ollut vastaavaa?

Mulla liittyy usein pieni lämpöily stressiin tai luteaalivaihetta vastaavaan tilaan, mutta en tiedä miten monta päivää tätä uskaltaa katsella ennen kuin soitan ja kysyn, jos siellä onkin jokin tulehdus muhimassa.
 
Kaksi sairaalareissua vaatinutta komplikaatiota sain punktioista, toiseen lähes kuolin (laaja sisäinen verenvuoto). Tältä pohjalta sanon aina kaikille: Soita jos yhtään epäilyttää, ja mieluummin vähän aikaisin kuin liian myöhään. Saat sieltä sitten tarkemmat toimintaohjeet jatkoon. Heillähän voi olla joku tarkka raja sille, mikä on kuumeen raja, mutta he kertovat sen sitten puhelimessa.
 
Hmm, soitin eilen toimenpiteen tehneelle polille mutta ei siitä ihan hirveästi kostunut. Vastannut henkilö lupasi tarkistaa joltakulta toiselta ja soittaa takaisin, mutta varmaankin unohti tai ei ehtinyt saman päivän aikana. Toivottavasti soittaisivat tänään. Varmaan seurailen kotona tilannetta ja otan sitten matalalla kynnyksellä yhteyttä omalääkärille/päivystykseen jos yleiskunto huononee, tulee kipuja (vatsan alueella ei oo ollut mitään, niska- ja hartiaseutu olivat kipeästi jumissa mutta panadol auttoi) tai kovempaa kuumetta.

Lääkärin puhelinaika torstaina joten voin kysyä viimeistään sitten ellen saa aiemmin yhteyttä.
 
Takaisin
Top