Odottajan hammastarkastus

  • Ketjun aloittaja Ketjun aloittaja Vargynja
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Vargynja

Admin
Staff member
Administrator
Helmikuiset 2021
Tiesitkö, että raskaana hampaat reikiintyvät herkemmin ja monille tulee ientulehduskin? Hampaiden huolto onkin tärkeää sekä sinulle että sikiölle! On suositeltavaa käydä hammastarkastuksessa raskauden toisella kolmanneksella. On kuitenkin valitettavan vaihtelevaa, kerrotaanko tästä neuvolassa ja kuinka käytännössä pääsee hammastarkastukseen. Täällä lisätietoa raskauden vaikutuksesta hampaisiin.

Aiotko sinä käydä hammastarkastuksessa? Onko ajan saaminen sinun alueellasi helppoa vai suorastaan mahdotonta?
 
Meillä on täällä pitkät jonot. Kävin kesäkuussa paikkauttamassa yhden hampaan. Sain kehotuksen varata ajan myös toiseen paikkaukseen. Uusi paikkausaika meni joulukuulle. Pyysin samalla ajan myös tarkastukseen (en tiennyt vielä aikaa varatessani, että tulen olemaan raskaana, mutta toivoin, että näin olisi). Taskastusaikakin meni joulukuun puoliväliin. Hoitotakuurajat siis likimain paukkuvat.

Viime vuonna varailin syys-lokakuussa raskaana ollessani tarkastusaikaa. Aika olisi mennyt huhtikuun alkuun. Sain kuitenkin ajan jo helmikuun lopulle, kun olin valmis menemään 20 kilometrin päähän kuntarajojen toiselle laidalle.
 
Meillä ei keskusteltu neuvolassa hammastarkastksesta mitään, ei kehotettu menemään hammastarkastukseen eikä käyty läpi miten raskaus vaikuttaa hampaisiin.

Mutta itse varasin ajan hammaskivenpoistoon, täälläkin on pitkät jonot, mutta ehkä se hammaskiven poisto ehkäisisi sitten reikiintymistä.
 
Takaisin
Top