Munasarja kystan leikkaus

Johannaa-94

Oman äänensä löytänyt
Hei onko kokemusta munasarja kystan leikkauksesta? 9cmx10cm kysta löytyi joka tähystysleikkauksella poistetaan. Mietin myös, että tehdäänkö lapsettomuushoidoissa olevalle samalla munajohtimien aukiolotutkimus? Luulisi, että voisi tukkeutua tuollaisen jälkeen?
 
Minulta on poistettu munasarjakysta munasarjan kierryttyä itsensä ympäri (torsio). Aiheutti todella voimakasta kipua, päivystyksessä löydettiin kysta, joka oli tämän kiertymän aiheuttanut. Tehtiin tähystysleikkaus, jossa jo sinertävään munasarjaan saatiin verenkierto palautettua. Tästä nyt 9 vuotta, ja olen tällä hetkellä raskaana, ja raskaus alkoi siitä leikatusta munasarjasta.😊
 
Kannattaa tosiaan poistaa, jos isompi kysta löytyy. Minulla noita on useampi, toinen otti ja repesi synnytyksessä( eikä sitä tietenkään korona-aikana huomattu) , joten päädyin sitten kaavintaan.
 
Takaisin
Top