Vastaa ketjuun

Lapsilla on mun äitiin hyvät ja läheiset välit. Nähdään useamman kerran kuussa ja äiti asuu vain muutaman kilometrin päässä. Myös isääni lapsilla oli hyvät välit, ja etenkin isot pojat tykkäsi kovasti käydä vaarin kanssa kalassa, marjassa ja puita kaatamassa, valitettavasti isäni kuoli keväällä ja hänen viimeiset kuukautensa oli sairauden takia vaikeat eikä voitu tavata.

Isänsä puolen isovanhempiin on ihan kohtalaiset välit. Nähdään välimatkan vuoksi vain 2-3 kertaa vuodessa, mutta lapset ottavat näistä päivistä kyllä kaiken irti ja nauttivat isovanhempien seurasta.


Olisi kyllä ihanaa jos saisi lapsenvahti apua useammin, mutta äitini kun on nyt yksin ja hänellä perussairauden vuoksi välillä kovia kipuja ja väsymystä, niin en häntä viitsi usein vaivata, kun näitä tenavia on kuitenkin aika monta. Appivanhemmat asuvat n. 600km päässä, niin sieltä ei äkkiä riennetäkään meille avuksi ja anoppi hoitaa myös paljon miehen veljien lapsia, joten senkään takia en haluaisi ilman kunnon syytä heitä vaivata.


Takaisin
Top