Kumppannusvanhemmuus

Pihlajatar

Oman äänensä löytänyt
Törmäsin facessa tähän juttuun kumppanuusvanhemmuudesta. En ole ennen asiasta kuullut, mutta se herätti mielenkiintoni. Olisi ihana saada vielä toinen lapsi, mutta en tiedä haluanko parisuhdetta. Edellisen perusteella miehistä ei ole kuin vaivaa. Lapsen yksin hedelmöityshoidoilla tekeminen taas taitaa olla kallista. Olisi se myös kiva jos olisi kaksi jakamassa vastuun esim raha-asioissa. :)

Mietityttää kuitenkin miten se mahtaisi toimia. Tuolla jutussakin kerrottiin monesta asiasta, mitä pitää ottaa huomioon...
 
Mulla on ystävinä homopariskunta, ja aivan ihana sellainen. Tiedän että haluaisivat lapsen, ja toivoisinkin että sen saavat...mutta tiedän kyl että musta ei ole heitä auttamaan. En ehkä pystyis "jakamaan" lasta sillä tavalla toisten kanssa. Toki mulla parisuhde ja kaikki hyvin, eli helppo täältä sanoa. Varmaan ois toinen tilanne jos kovasti haluaisi lapsen eikä ois suhdetta.
 
Nykyisten lakien aikana (pari vuotta sitten muuttuivat) olisin kyllä erittäin varovainen tekemään lasta kenenkään muun kuin puolison tai hedelmöityshoitojen avulla. Se toinen biologinen vanhempi kun voi milloin tahansa lain avulla vaatia itselleen isyyttä ja sen jälkeen huoltajuutta, mahdollisesti vielä yksinhuoltajuuttakin, vaikka aiesopimuksilla olisi sovittu mitä hyvänsä.

Lapsen kanssa eläminen ei myöskään ole ilmaista, joten jos ei ole varaa hedelmöityshoitoihin, ei välttämättä ole oikeasti varaa kasvattaa lastakaan. Ellei sitten ole suunnitellut jälkikasvulleen niukkaa lapsuutta, jossa mitään ei ole eikä harrastuksiinkaan pääse. Hedelmöityshoidot ovat pieni meno siihen verrattuna, mitä lapsi tulee maksamaan hoitojen onnistumisen jälkeen.
 
Eikö tässä ois tarkoituskin, että se toinen osapuoli on isyydellään ja huoltajuudellaan nimenomaan mukana kuvioissa?
Varmasti, mutta sitten kun riitoja nousee, saa taistella ihan samalla tavalla huoltajuudesta kuin perinteisessä parisuhteessakin.
 
Juuri tuo käsittääkseni kumppanuusvanhemmuudessa on ideana että toinen jakaa lapsen huoltajuuden. Ei vain olla parisuhteessa. Tietenkin jos riitoja tulee ne voi aiheuttaa ongelmia, mutta yhtä hyvin kaikki voi mennä hyvin. :) Yhtä laillahan parisuhteessa voi tulla riitoja ja ero ja ongelmia huoltajuuden suhteen.

Mitä rahan menoon tulee niin jos lapsi saa alkunsa ilman miestä se on aina lisämeno lapsenhoitokulujen lisäksi. Tiedän kyllä ettei lapsen kasvatus ole ilmaista. Onhan minulla jo yksi. Ja sen yhden myötä tavaraa säilössä niin ei kaikkea tarvitse ostaa. Ja tuossahan on ideana että toinen osallistuu kuluihin yhtä lailla.
 
Joo siis kai se olisi ajatuksena, että huoltajuus olisi yhteinen ja sitten sitä myötä myös vastuu ja oikeudet "puoliksi". Eikä hankkia ensin lapsi ja sitten taistella itsensä sen yhksi, silloinhan olisi yhtä hyvin voinut vain hankkia lapsen hedelmöityksellä?

Ja tottakai siihen toiseen lapseen aina menee enemmän rahaa kuin yhteen, vaikka olis mitä säilössä. Kuitenkin voi olla että ekan tavarat ei mahdukaan päälle oikeaan vuodenaikaan jne. Ja eihän se siihen lopu, vaan suurinpiirtein seuraavat 20 vuotta on kaikki ruoka ja harrastus ja muut menot tuplana, ei varmaan Pihlajatar meinannutkaan, että lapsen hankkiminen olisi rahan säästö'ä :D
 
Minusta ajatus kuulostaa vähän hassulta. Tai sillai vieraalta. En voisi kuvitellakaan tekeväni lasta kenenkään muun kuin oman rakkaani kanssa. Mutta jokainen tyylillään. Jos se tuntuu hyvältä niin ei siinä mitään hirvittävän väärääkään ole. :)
 
Takaisin
Top