Täällä on molemmat pojat varsinaisia kakkatykkejä. Reilu 2kk vauvalla kakkaa jokaisessa vaipassa, välillä kunnon satsit ja välillä vähän paukkuja. Yleensä aamun eka vaippa on vähäkakkaisin. Samanlainen oli isompikin vauvana, kun siirryttiin syömään myös kiinteitä, muuttui kakkatahti hieman rauhallisemmaksi, mutta silti pari kertaa päivässä oli tuotoksia vaipassa.
Vauvana täysimetyksen aikana pojalla oli joka ikisessä välissä kakka vaipassa, rytmi oli pitkään sellainen, että pojan herättyä unilta ensin vaihdettiin kakkavaippa pois ja sitten vasta tissille :) Meilläkin kiinteiden aloituksen jälkeen rauhoittui muutamaan kertaan vuorokaudessa, ja nyt kun poika on kohta 3v, niin enää 1-2 kertaa päivässä tulee kakka. Ummetusta ei ole ollut kuin aivan yksittäisinä päivinä, täysimetyksen aikana ei koskaan.
Meillä kakkaa tulee vähintään kolmesti päivässä, yöllä ei onneksi kakkaa :) Yösyötöistäkin vajaa 4-kuinen on tosin jo enimmäkseen luopunut, eli nukkuu 6-7kk yössä.
Tosin esikoinenkin alkoi suunnilleen samassa iässä nukkua täysiä öitä.