IVF/ICSI-HOIDOT 2026

@StellaMom Pahoittelut negasta. On se lähtöruutuun palaaminen silti ihan kamalaa ja raskasta, minä kanssa itkin pari vuotta sitten viimeisen alkionsiirron epäonnistumista siksi niin lohduttomasti, kun tiesin että edessä on vielä lisää hoitoja. Onneksi en tiennyt kuinka paljon. Teillä onneksi on selvät jatkosuunnitelmat ja toivotaan kovasti onnistumista toisesta hoitokierrosta.

Täällä alkaa tänään jarrulääke, Menopuria on takana 5pv ja ihan hyvä olo. Vatsa on vähän turvonnut, mutta kokonaisuutena hyvä olo. Maanantaina sitten ultrassa nähdään tilanne. Nyt pitäisi olla kaikki reseptit olemassa. Ganirelixin pistäminen jännittää, oon ymmärtänyt että siinä olisi suht paksu neula. Toisaalta muuten pistämisessä ei ole minusta isompaa ongelmaa, eli ehkä tämäkin nyt menee kun pistää.
Joo, onhan tässä jo pitkä reissu takana vaikka nuo viralliset IVF hoidot ovat vain 6kk takana. Meidän ensimmäinen visiitti oli jo 2021 mehiläisellä, mutta kun ei saa oikea lääkäri heti niin ei saa oikeanlaista lääkitystäkään. 2-3 vuotta kipuilin asian kanssa itse, sitten vaihdoin työpaikkaa siinä välissä ja kaikkea. 2024 sain ensimmäistä kertaa sitä apua mitä tarvitsin ja pääsimme eteenpäin. Vuoden laihdutusta ja sitten hoitoihin. Kai sitä pitää miettiä asiaa niin että lopputulos on vielä epäselvä mutta toive ei :Eyes: :red-heart:
Tsemppiä kaikille!
 
Virallisesti ensimmäinen ivf-piikki hoidettu ja pistin kyllä johonkin kipeään kohtaan kun sattui niin. 😂 Labrahoitaja vetää hermoon hei. Ja osuin suoneenkin kun tuli hieman vertakin.

Pidin neulaa 10 s pistospaikassa ja poistamisen jälkeen iholle jäi tippa lääkettä. Toivottavasti ei haittaa? Lisäksi ilmakuplia poistaessa ensin ei tullut tippaa, sitten siitä kynästä lirisi useampia tippoja vaikka annosvalitsin oli nollassa.
 
Pidin neulaa 10 s pistospaikassa ja poistamisen jälkeen iholle jäi tippa lääkettä. Toivottavasti ei haittaa? Lisäksi ilmakuplia poistaessa ensin ei tullut tippaa, sitten siitä kynästä lirisi useampia tippoja vaikka annosvalitsin oli nollassa.
Hienoa! Minulle ainakin eka oli selkeästi vaikein. Piti päästä henkisesti ja fyysisesti jonkinlaisen kynnyksen yli.

Lääkettä menee aina ekalla kerralla hukkaan, kun joutuu tekemään sen ohjeen mukaisen toimenpiteen. Itselläni ollut uudessa annoskynässä ehkä kerran valmiiksi lääketippa eli melkein aina olen joutunut laittamaan annosvalitsimeen 25 ja tuuttaamaan kallista lääkettä hukkaan. Onneksi niihin laitetaan varaa ja yleensä siitä riittää useampaan pistokseen kuin mitä pakkauskoko antaa ymmärtää. Jos käyttää jokaisen kynän ihan loppuun, niin sillä voi olla merkitystä, ettei tarvitse niin montaa.
 
Takaisin
Top