Hoitotaso vai hoitopöytä? Missä vaihdatte vaippaa?

Vargynja

Admin
Staff member
Administrator
Helmikuiset 2021
Missä te vaihdatte vauvan vaippaa? Onko teillä hoitotaso tai hoitopöytä? Millainen taso/pöytä teillä on ja missä?

Meillä on pinnasängyn päälle laitettava hoitotaso. Sen kanssa sai esikoiselle vaipat vaihdettua ihan mukavasti ja tarkoitus olisi käyttää myös kohta syntyvän kuopuksen kanssa. Makuuhuoneesta on lyhyt matka vessaan niin on vesikin lähellä.
 
On ollut pesukoneen päällä hoitoalusta, nyt tulee alusta kodinhoitohuoneen tasolle. Pissavaipat vaihdettu välillä ihan vaan sängyllä tai lattialla isomman vauvan kanssa.
 
Meillä oli muutosta jäänyt tyhjentämättä erilaisia pahvilaatikoita, joissa oli lähinnä kirjoja ja lehtiä. Niistä kasasin makuuhuoneeseen "pöydän", jonka päällä oli hoitoalusta. Sen kummempaa ei tarvinnut. Vessa on makuuhuoneen vieressä, sekin helpotti asiaa.
 
Meillä oli makuuhuoneessa hoitopöytä, lipasto, jossa irroitettava taso. Nyt lipasto on lapsen leluilla olkkarissa ja taso jemmassa. Vauvan vaatteet oli laatikoissa ja tarvikkeet oli hoitopöydällä käden ulottuvilla. Ja sai hoidettua vauvaa yöllä makkarissa, ilman että miehen unet häiriintyi. Vessa on yhden hengen vessa, ja kodinhoitohuonetta ei ole. Pesukone on kylmässä alakerrassa, eli ainut vaihtoehto oli hoitopöytä olkkariin tai makkariin. Olen huonoselkäinen, eli sängyllä ja sohvalla vaihtaminen ei sovi minulle.
 
Esikoisen vauva-aikana oli hoitotaso pesukoneen päällä vesipisteen vieressä, mikä oli erittäin kätevä ja hyvä ratkaisu. Uudessa kodissa tämän toisen vauvan kanssa se ei ollut mahdollista, joten meillä on kodinhoitohuoneen tasolla hoitotaso. Vesipiste on nyt kauempana, mutta toimii tämäkin.
 
Sängyn päällä vaihdetaan vaipat. Tippumisvaara on sängyllä vähäisempi, kun itse istuu sängynreunalla lapsen edessä.
 
Meillä on hoitopöytä aulassa, koska se on lähimpänä vesipistettä. Meillä ei ole kodinhoitohuonetta, eli pesukoneen päälle ei mahdu, kun pyykkikori on siinä.
Tosin kuopuskin osaa jo seistä ihan tukevasti, niin pissavaipat voi vaihtaa jo seisaallaan.
 
Hoitopöytä oli n. 10kk ikään asti erikseen ja vessan tasolla hoitoalusta on vielä. Hoitoalustalla kakkavaippojen vaihdot vesipisteen vieressä, hoitopöydällä sitten vaatteiden vaihdot, ihon hoidot, navan putsaukset, jalkojen jumppaukset jne. Oon tykännyt, kun on ollut vauva-aikana kunnollinen, tarpeeksi korkea pöytä, jolla hoitaa vauvaa.
 
Hoitopöytä on käytössä, mutta rupee käymään jo pieneksi niin vaihdetaan millon missäkin. Hoitopöytä / parisängyssä ja lattialla leikkimatolla.
Sängyssä vaihdan yleensä aamuisin, ku itseä vielä väsyttää nii siitä on sitten helppo ruveta imetään makuultaan ja pötkötellä ja ottaa unia vauvan kanssa.
 
Nykyisin vaihdetaan milloin missäkin. Sylissä, sängyn tai sohvan reunaa vasten seisten, sängyllä, vessassa... Kakkavaipat vaihdetaan nykyisin aina vessassa.
 
Oli ennen hoitopöytä vaihtopaikkana. Nyt kylppärissä pukemista varten ja muuten vaihdetaan ihan sängyllä. :smiling-eyes:
 
Kodinhoitohuoneen tasolla vaihtopiste, altaan vieressä. En vaihtaisi tätä järjestelyä pois mistään hinnasta. :thumbs-up:
 
Meillä on Ikean Malm-lipasto, jonka päälle tilasin Pink or Bluesta kyseistä lipastoa varten tarkoitetun hoitotason. Olisi ihanaa, että hoitotaso olisi lavuaarin lähellä, mutta meidän kotona ei valitettavasti siihen ollut mahdollisuutta (kylppärissä ei ole sopivaa tasoa). Nyt on kuitenkin kiva, kun lipastoon mahtuu hyvin tavaraa eli kaikki muut tarvikkeet ovat helposti saatavilla.
 
Takaisin
Top