Minua on kiusattu oikeastaan koko yläasteen, mutta mie en ihan hirveästi siihen alistunut.

Tänä päivänä varmaan osa omista keinoista tukkia kiusaajien suut saisi nopeasti sossut ovelle.

Mie saatoin olla vähän outo muiden silmissä ja tehdä välillä vähän linjasta poikkeavia ratkaisuja, niin sillä pääsi muutamien idioottien silmätikuksi. Useimmiten riitti, kun nimitteli takaisin siten, että toinen joutui tarkastamaan sanakirjasta mitä se tarkoittaa. Tai ihan vaan: "Ei v***uakaan kiinnosta" -tyyppinen olkien kohauttelu. Muutaman kerran saattoi nyrkki heilahtaa, kun oli jotain tökkimistä.
Eihän se kivaa ollut, mutta miun onneksi se oli kuitenkin vain pienen porukan tekemää kiusantekoa. Miulla oli kuitenkin aina paljon kavereita. Varmaan olisi ollut raskaampaa, jos sitä olisi pitänyt kestää yksin. Olin myös saanut kotoa aika hyvät eväät hyvän itsetunnon pohjaksi ja oma temperamenttikaan ei ole mikään konflikteja välttelevä.

Luulen, että loppujen lopuksi niillä kiusaajilla on kuitenkin kovempi koulu käytävänä elämässä itsensä kanssa.
Tänä päivänä on paha, kun kiusaamista ei pääse oikein karkuun, kun se jatkuu koulupäivän jälkeen vielä netissäkin. Minun aikanani se rajoittui kuitenkin pääsääntöisesti kouluun ja itselläni sielläkin tiettyyn piiriin.
Olen monta kertaa miettinyt tuota, että miten oma lapsi voisi siltä välttyä. Lapsen isän ratkaisu on vähän suoraviivaisempi ninjakoulutus.

Miulle se on ehkä sitä, että pyrkii kasvattamaan hyvän itsetunnon ja auttaa ymmärtämään muiden odotuksia, vaikka ne olisivat ristiriidassa oman ajattelun kanssa. Ehkä sellaista ymmärrystä, että tietää ainakin milloin toimii vastoin ympäristön odotuksia ja mitä se voi merkitä, jos toimii toisin, vaikka ne toisten reaktiot eivät omasta mielestä olisi oikein siihen asiaan. Itse en aina ymmärtänyt, että mistä taas kohutaan, kun toimin omalla tavallani. Ehkä sellaista oman itsen sovittamista ympäristöön, unohtamatta kuitenkaan itseään. Ja tietenkin kasvattaa toista siten, ettei muita saisi kiusata. Siinä on tietyllä tapaa ihan sekin puoli, että osaisi sitten puolustaa itseään ja toisia, kun ei hyväksyisi asiaa.
Mutta
@Vargynja on varmasti ihan hirveää, kun omaa lasta kiusataan. Varmasti jokaisen vanhemman painajainen. Tuo vertaissovittelu kuulostaa fiksulta ratkaisulta.
